Ген. Кирил Цветков бе преизбран за председател на Асоциацията на Сухопътните войски
06.04.2021 г.
Общото събрание на неправителствената организация взе решение за участие в Обединителния конгрес на запасното войнство през ноември 2021 г., както и да стане учредител и член на Съюза на запасното войнство.
Спирдон Спирдонов
„Работи се активно по въпроса за единението на запасното войнство. Нови организации никнат като гъби и имам чувството, че нарочно се създават, за да се пречи на обединението. Горе на ниво централи на организации се работи усилено за обединение, готов е проект на Закон за запасното войнство, в чието разработване участвахме и ние. Но надолу и встрани разединението остава“. Това подчерта председателят на Асоциацията на Сухопътните войски на България (АСВБ) генерал-лейтенант от запаса Кирил Цветков. Днес в централата на СОСЗР се проведе отчетно-изборно събрание на организацията. Заради пандемията то премина по смесения принцип - присъствено и дистанционно с участие на председатели на структури и координатори от страната. Като почетни председатели на АСВБ участваха генерал от запаса Златан Стойков – председател на СОСЗР и генерал-майор Михаил Попов – командир на Сухопътните войски.
С промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, продължи ген. Цветков, намалява притокът на резервисти и запасни, защото продължителността на военната служба се увеличава и фактически още при уволнението си военнослужещите ще бъдат направо изхвърлени извън обществото. В този смисъл, смята той, единственото им спасение е закон за запасното войнство, който може да ги защити. Неговото и на асоциацията категорично мнение е, че „Обединението на организациите на запасното войнство е без алтернатива, защото разединението вече е катастрофално и ще доведе функционирането им до колапс.“ С тези мотиви Общото събрание на неправителствената организация взе решение за участие в Обединителния конгрес на запасното войнство през ноември 2021 г., както и да стане учредител и член на Съюза на запасното войнство.
Това, което се иска от Координационния съвет на запасното войнство по подготовката на Обединителния конгрес, е направено, каза ген. Стойков. Налице е, съобщи той, развитие и на въпроса със закон за запасното войнство, като се предвижда в МО да се създаде работна група с участието по един или друг начин на представители на СОСЗР. Във връзка с това ген. Стойков благодари на ген. Цветков и асоциацията за принципната позиция и активното участие в обединителния процес и като колективен член на СОСЗР.
В отчетния доклад бе отбелязано, че пандемията от COVID – 19 е попречила чувствително на цялостната дейност на асоциацията. Поради това се разчита много на сайта и страницата на АСВБ във Фейсбук, където се забелязва чувствителен интерес. Цялостната организационна дейност е обединена в програмата „Повишаване на административния капацитет на Асоциацията“. Работи се и по няколко дългосрочни програми и проекти. АСВБ е изразявала и изпращала до МО свои становища по редица стратегически и концептуални документи, като приемането на бюджетите за отбрана, Програмата за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили до 2032 г., плановете им за развитие, модернизационните проекти и др. С помощта на Министерството на отбраната, Командването на Сухопътни войски и Военна академия е отпечатано представително издание „Сухопътните войски – вчера и днес“. В момента се работи по пета книга на Алманах на Сухопътните войски на България за артилерийските полкове. Шестата книга, чиято подготовка е стартирала, е за българската кавалерия. С тревога бе поставен въпросът за реализиране на инициативата „Да наречем една улица в града на нашия полк и дивизия“. За сега само четири общини са се включили реално в нея. Само в Карлово има наречена улица на Стремския полк.
В заключение ген. Цветков обобщи: „Асоциацията на Сухопътните войски на България не съществува формално в общественото пространство. Продължава да е инициатор на идеи, като една от военно-родолюбивите организации у нас. Всичко това стана, независимо от бездушието и негативното отношение на някои органи на централната и местната власт и на апатията на нейни членове“.
Приета бе Стратегия за развитие на асоциацията през следващите четири години. Нов момент е решението клонове на АСВБ да се изграждат там, където има формирования на Сухопътните войски. В хода на обсъждането й бе изяснено, че в асоциацията могат да членуват и действащи военнослужещи с лично решение и на доброволен принцип, което не противоречи на закона за отбраната и Въоръжените сили.
Избран бе Управителен съвет в състав бригаден генерал от запаса Валентин Цанков, генерал-майор от запаса Георги Георгиев, старши лейтенант от запаса Захари Бисеров, генерал-лейтенант от запаса Кирил Цветков и Людмил Богданов. Що се отнася до избора на председател, ген. Цветков бе заявил предварително желание за промяна и предложи генералите Георгиев или Цанков за тази длъжност. Общо бе мнението, обаче, че той има основен принос за утвърждаването на организацията през последните 15 години. Отчетена бе и неговата активна дейност в процеса на обединяване на запасното войнство и подготовката на Закон за запасното войнство. Без нито един глас „против“ или „въздържал се“ бе преизбран за председател на Управителния съвет на АСВБ.