Още доста време на армията ще се разчита за гасене на пожари от въздуха
01.08.2024 г.Спирдон Спирдонов
Днес, освен Българската армия, друга институция с летателна техника за гасене на пожари у нас няма. Най-вероятно скоро няма и да има. Президентът Румен Радев призова за преразглеждане на решението на Народното събрание, с което се задължава правителството да планира и задели огромни финансови средства за закупуване на специализирана летателна техника за борба с пожарите към МВР, тъй като не можем да си позволим дублиране на една и съща дейност в няколко структури. „Ако в МВР ще има такава специализирана техника, която да работи само един или два месеца в годината, какво ще правят летците и инженерите през останалото време? Те трябва да поддържат регулярна летателна подготовка. Този опит в момента е концентриран във Военновъздушните ни сили“, заяви върховният главнокомандващ и посочи, че трябва да се насочат средства, които ще са по-малко, във ВВС, за да се подготвят хора и да има ремонтирана техника.
“България има крещяща нужда от самолет и хеликоптери за гасене на пожари. Ако те са към МВР ще може много по-бързо да се реагира при бедствия. Буквално с два телефонни разговора ще може да се изпрати техниката, независимо дали аз или някой друг е министър. Всички знаем, че за пожарите отговаря ГД „Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР, репликира вътрешният министър Калин Стоянов.
„Създаването на нови авиационни структури в МВР, които да използват противопожарните самолети, ще е едно екзотично решение, което ще е много далеч от оптималното. Достатъчно е да видим къде е противопожарната авиация в Гърция или Хърватия – държави от нашата черга и на нашите географски ширини. Тя е във ВВС, защото това е единственият смислен вариант!“, коментира секретарят на президента по сигурност и отбрана Димитър Стоянов. По наша информация и в Испания е така.
И още от авиационния специалист: „Трябва да бъде ясно, че не може в понеделник сутринта да идеш в мола и да си купиш три – четири противопожарни вертолета, във вторник да създадеш отряд към пожарната, в сряда да пуснеш обява за набиране на пилоти и инженери, в четвъртък да ги назначиш и в петък да си готов да гасиш.
Доставката на новопроизведените вертолети отнема поне две години. Без да броим времето за провеждане на обществената поръчка и договаряне на условията по доставката. И въобще няма да отваряме темите за това, от къде МВР ще намери опитни вертолетни пилоти и техници.“
В края на тази и през следващата година вертолетната авиация ще бъде на безпрецедентно ниво от летящи хеликоптери, в сравнение с последните 15 години, казва при посещението си в авиобаза Крумово началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „Целта е да имаме 3 - 4 хеликоптера за пожарогасене през тази година, посочи той. Изрази надежда, че през следващото лято ще имаме 4 - 5 хеликоптера за пожарогасене.
При планирането на следващата година, трябва много внимателно да заделим достатъчно ресурс, достатъчно време за подготовка, достатъчно авиационно гориво и да осигурим по-голям брой вертолети, казва също днес министърът на отбраната Атанас Запрянов. Пет вертолета се ремонтират в момента и предстои ремонт на още три, отбелязва още той. И прави извода: „Ако в предишните години сме били по-експедитивни, и бяхме инвестирали повече във възстановяването на летателната годност и преминаването на инспекциите, сега щяхме да имаме повече летателни апарати“.
Така че още дълго време ще разчитаме на родните Военновъздушни сили за борба с пожарите от въздуха. А защо не и други техни летателни апарати да не бъдат пригодени за изпълнение на такива задачи от третата мисия на Въоръжените сили „Принос към националната сигурност в мирно време”?!