Обновена: НИК-421 ще посрещне Коледа в най-южния град на света - Ушуая
23.12.2024 г.
Спирдон Спирдонов
За трети пореден път, българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421 от състава на ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, плава към най-отдалечения и суров континент на Земята – Антарктида. Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Коледа НИК-421 ще посрещне в най-южния град на света – Ушуая, а на Нова година – пред българската антарктическа база на о-в Ливингстън, ни съобщи капитан I ранг от запаса Камен Кукуров.
Преди няколко дни информирахме, че в момента 147 български военнослужещи участват в 4 мисии на НАТО и 5 операции на ЕС. Те бяха поздравени на традиционната видеоконферентна връзка от министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Поздравления заслужава и екипажът на НИК 421, който успешно изпълнява своята програма. На борда има 29 кадрови офицери, старшини и матроси, 4 курсанти и 2 запасни. За трета поредна година курсанти от различни специализации („Корабоводене за ВМС“, „Корабни машини и механизми“ и „Мехатроника“) провеждат дългосрочна практика като част от екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, по време задграничното му плаване за осигуряване на научноизследователските и логистични дейности на Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън, Антарктика.
Поздрави от България! Бъдете здрави и успех на всички от екипажа!
***
Правителството одобри днес 3 700 000 лева за изпълнение на дейности по Националната програма за полярни изследвания „От полюс до полюс“ 2022 - 2025 г. Чрез нея се финансират съвременни научни изследвания в отдалечени полярни райони на Антарктика и Арктика.
С одобрените днес средства ще се осигури успешното завършване на 33-тата антарктическа експедиция. Заложено е финансиране и за логистичната поддръжка на Българската антарктическа база.
По Националната програмата се привличат млади учени, създават се научни мрежи между организации и висши училища, което повишава и научно-изследователския капацитет на страната.
Одобреното днес финансиране е за сметка на преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2024 г.