През 2025 г. очакваме „Храбри“, „Страйкър“ и Ф-16

02.01.2025 г. През 2025 г. очакваме „Храбри“, „Страйкър“ и Ф-16

 Спирдон Спирдонов

Така е по плановете и договорите за модернизация на Въоръжените ни сили. През новата година се очаква реализирането на ключови проекти. Те са необходими за повишаване боеспособността на формированията и на мотивацията на военнослужещите.

Започвам с „Храбри“. Първият от трите кораба „Храбри“ ще бъде приет на въоръжение във ВМС в края на 2025 г., като през 2027 г. ще бъде извършено надграждане на оборудването му, а вторият – „Смели“, ще бъде доставен напълно оборудван в началото на 2027 г. Към настоящия момент първият кораб е спуснат на вода, казва началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Тук поздравления! На път сме да възстановим имената на първата тройка торпедоносци: „Смели”, „Храбри” и „Дръзки”. Така военните моряци от Първи и Четвърти дивизион патрулни кораби ще продължават историческата традиция, поставена от първите бойни кораби в нашия Флот на Черно море, пише военният историк и журналист капитан II ранг от запаса Атанас Панайотов. Още нещо българско, двата многофункционални патрулни кораба се строят в корабостроителницата МТГ „Делфин“ в близост до Варна по  договор между Министерството на отбраната и германската корабостроителна компания NVL ВМС. Сега стана ясно защо започвам с „Храбри“.

И при „Страйкър“ – ите има нещо българско. Първите доставки на съвременни бойни машини за Сухопътните войски се очакват през тази година. Договорът за придобиването на бойни машини „Страйкър” предвижда окончателното асемблиране на всички варианти на придобиваните машини да се извърши от „ТЕРЕМ-Холдинг“ ЕАД. Говорим общо за 198 машини, каза преди време командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. 183 са на базата на „Страйкър“, които са 6 различни вида. От тях 90 са основните бойни машини на пехотата. Останалите са за разузнавачи, химици, инженери, бронираните линейки, командно-щабните машини и др. Те ще дойдат у нас на елементи. Затова самото сглобяване ще бъде на наша територия. Специалните машини ще имат връзка, включително с изтребителите Ф-16, когато са във въздуха.

И при Ф-16 Блок 70 може да намерим нещо българско. До края на март 2025 г. предстои да приемем в страната първите два самолета, а до края на годината да пристигнат всички 8 по първия договор. Пилотите, инструкторите и техниците са български военнослужещи. Изтребителите ще кацнат в авиобаза „Граф Игнатиево“, чиято нова полоса за излитане и кацане бе открита на 15 юли т.г. Макар и с доста проблеми върви подготовката на инфраструктурата. В авиобазата се изпълняват 49 проекта. И още нещо, което е не по-малко важно. Амбицията е самолетите да се поддържат технически в България по проектите за индустриално сътрудничество, които фирма „Авионамс“ трябва да усвои. Нейната основна част се намира в авиобаза „Граф Игнатиево“.

Засега, относно модернизацията на армията през тази година, има само проект  на бюджет за 2025 г. В него за МО са предвидени разходи в размер на 4, 341 494 млрд. лв. (При 2, 129 194 млрд. лв. за 2024 г.) Текущите са 2, 965 875 млрд. лв., в т. ч. за персонал – 2, 468 642 млрд. лв., при 1, 680 069 млрд. лв. за миналата година. Капиталовите разходи за придобиване на дълготрайни материални активи  са 1, 375 611 млрд. лв. 

В отделно приложение е определена Програма за приоритетни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за периода 2025-2028 г. Средствата за тях през 2025 г. са предвидени в рамките на  утвърдените с този закон капиталови разходи по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет. За МО приоритетни инвестиционни проекти за тази година са доставка на самолети Ф-16, средства за наземно обслужване и обучение,  въоръжение и обучение за тях - етап I - 199 739,5 хил. лв.; придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб (ммпк) за ВМС - 216 159,1 хил. лв.; доставка на самолети Ф-16 - етап II - 129 407,2 хил. лв.; придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи - 583 692,8 хил. лв.; придобиване на зенитно-ракетни комплекси - 120 000,0 хил. лв.; изграждане на системи за сигурност на помещенията за съхранение на  американско класифицирано оборудване и въоръжение - 5 515,2 хил.. лв.; придобиване на наземни терминали от Мултифункционална система за  разпространение на информация (MIDS) - 3 196,5 хил. лв. и за инфраструктура за усвояване, експлоатация и осигуряване на новия тип боен  самолет Ф-16  70 - 70 000,0 хил. лв.