Дисертационен труд изследва участието на ВМС в морски операции, прави конкретни предложения
03.01.2025 г.Спирдон Спирдонов
Разработването на нова Доктрина за подготовка на ВМС и нейното прилагане са необходими за успешното участие на български кораби в морски операции. Този извод прави капитан I ранг от запаса Валентин Велков, асистент във Военна академия „Георги С. Раковски“ в дисертационния си труд на тема „Изследване участието на Военноморските сили на Република България в морски операции“ по докторска програма „Организация и управление на въоръжените сили“. Защитата е насрочена за 9 януари.
В рамките на подготовката на дисертацията е извършено социологическо проучване и анализ на данните от участие на български кораби в мисии и операции на НАТО и ЕС. В проведеното експертно изследване са били включени представители от Военноморските сили, които са участвали в провеждането на морски операции като част от екипажите на кораби, както и такива, които са изпълнявали контролни функции и са имали отношение към подготовката на екипажите и поддръжката на корабите.
В хода на изследването, става ясно от публикувания автореферат, са анкетирани 48 участници в морски операции, които са упражнявали управленски и изпълнителни функции. Като цяло, участниците в анкетата смятат, че участието на Република България в морски операции е успешно. Тези участия са регулярни и се изпълняват съобразно ангажиментите ни към Алианса и в съответствие със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Като изводи от проведеното социологическо изследване могат се очертаят и някои области и направления, към които трябва да се насочат усилията за подобряване на функционирането на системата и ефективното изпълнение на задачите – оперативната съвместимост, подготовката логистичното осигуряване, командването и управлението, отбелязва капитан I ранг от запаса Велков.
Определено дисертационният труд е полезен за подготовката на ВМС. В него се аргументира необходимостта от създаване на база-данни за преминати участия в учения и операции на кораби и щабни офицери зад граница, с цел анализиране на поуки от тях. Препърачва се за пълноценното участие на ВМС в провеждането на морски операции да се определят критерии и формулиране на метод за оценка на конкретното участие. От особено значение за участието в многонационални морски операции се посочва развитието и надграждането на концепциите, доктрините, организацията, процеса на подготовка за участие, обучението на личния състав, както и изучаването на натрупания опит. И още - за пълноценното участие в операции изключително важно е модернизацията на съществуващите платформи, придобиването на нови и продължаването на корабостроителната програма.
В заключение капитан I ранг ог запаса Велков обобщава:„ Заплахите пред морската сигурност в съвременния свят и засилените действия на страните от НАТО за справяне с предизвикателствата в съвременната среда на сигурност, предполагат не толкова водене на мащабни бойни действия, колкото провеждане на различни операции свързани с мисията „Подкрепа на международния мир и сигурност“. Поради разнообразния характер и специфика на заплахите и рисковете в морската акватория основните сили, които се използват са военноморските.
В тази връзка поддържането и развитието на способности на корабите за участие в такива операции е от първостепенно значение. Република България като част от НАТО и ЕС поддържа и активно участва, според възможностите си, с военни кораби в провеждането на операции за гарантиране на морската сигурност. Като резултат от това участие е натрупан и опит, който трябва да се изследва, анализира и да се използва при подготовката и провеждането на бъдещо такова участие. Именно такъв опит е направен с разработването на настоящия труд. Като резултат от анализите, изследванията и теоретичните изследвания и постановки в настоящия труд могат да се формулират и конкретните научни и научно-приложни резултати“.