42-ри механизиран батальон отбелязва своя боен празник
18.04.2026 г.
Вчера личният състав на 42-ри механизиран батальон на 2-ра механизирана бригада, от състава на Сухопътните войски, чества своя боен празник, съобщават от КСВ.
Тържеството започна с издигане на националното знаме и посрещане на командира на 2-ра Тунджанска бригада бригаден генерал Мирослав Костадинов, който поздрави военнослужещите и цивилните служители и връчи награди на отличили се.
По повод празника беше прочетен и поздравителен адрес от името на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, в който се подчерта авторитета и успешното изпълнение на задачите от страна на батальона.
В обръщението си командирът на формированието подполковник Иван Иванов също благодари за приноса, отдадеността и професионализма, с които батальонът заема достойното си място в състава на бригадата.
В Деня на отворени врати по повод събитието бяха посрещнати десетки ученици от Ямбол, Болярово, Бояново и Зимница.
Гостите се запознаха с въоръжението и техниката на батальона и разгледаха историческа експозиция, посветена на славния 29-ти пехотен ямболски полк. В организираните от военнослужещите надпревари ученическите отбори демонстрираха умения по оказване на първа помощ, стрелкова подготовка с АК-47 и хвърляне на ръчна граната, като най-добрите получиха грамоти за своя спортен дух.
Празничната атмосфера бе допълнена от изпълненията на военния духов оркестър на бригадата под диригентството на маестро Цветомир Василев.

