Съюзът на подводничарите проведе XIX годишно отчетно събрание

25.04.2026 г. Съюзът на подводничарите проведе XIX годишно отчетно събрание

 Предстои отбелязването на 110 години от началото на подводното плаване в България

Otbrana.com

Във Варна, в традиционно тържествена обстановка, на 24 април, се проведе деветнадесетото общо годишно отчетно събрание на Съюза на подводничарите в Република България (СПРБ). Гости на събитието бяха лредседателят на Асоциацията на българите по света г-н Младен Станев, генералният й секретар г-н Максим Страхилов и първият секретар Зорка Георгиева; председателят на Асоциация „Белославско стъкло и концесионер на музея „Подводница „Слава“ госпожа Красимира Калчева; представителят на Общинската организация на СОСЗР във Варна подполковник от запаса Захари Захариев; председателят на сдружение „Бран“ – Анатоли Георгиев; съпредседателят на клуб „Родолюбие“ към СОСЗР във Варна Станчо Станчев и др. На събранието присъстваха и почетните членове на Съюза вицеадмирал от запаса Пламен Манушев и контраадмирал от запаса  Румен Попов.

Преди началото на събранието, председателят на УС на СПРБ връчи тържествено членска книжка на госпожа Лилия Данкова Колелиева – дъщеря на концесионера на музея „Подводница „Слава“.Участниците изслушаха с внимание отчетния доклад на Управителния съвет (УС) на СПРБ, както и доклада на Контролния съвет (КС).

В първия доклад, освен отчета за дейността на Съюза, председателят  капитан I ранг от запаса Станко Ат. Станков направи сериозен и задълбочен анализ на събитията по света, както и на обществения живот у нас, с акцент върху допуснатите нарушения на Конституцията на Република България, неадекватните промени в нея и решенията на политическото ни и държавно ръководство, довели до разделение на народа, политическа, демографска, икономическа и духовна кризи в Родината. Изказана бе благодарност към ръководството на МО, Командването на ВМС, ръководството на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ и община Варна, както и към ръководствата на партньорските ни организации за съвместната ни дейност. Посочени бяха и допуснатите слабости в работата на Съюза, Управителния и Контролния съвети.

В доклада на председателя на КС капитан първи ранг от запаса Владимир Владов бе дадена положителна оценка на работата на Съюза и УС, с предложение, последният да бъде освободен от отговорност за взетите решения и направените разходи през съюзната година. След проведената гореща дискусия, докладите бяха гласувани единодушно.

По точка втора от дневния ред бе приета план-програма за работата на Съюза през 2026/27 година. Всички мероприятия ще се провеждат под мотото „110 години от началото на подводното плаване в България“, положено с приемането в състава на флота на Третото българско царство на подводник  „UB-1-8”, състояло се на 25 май 1916 година на кея в резиденция „Евксиноград“.

Подводничарите ще продължат борбата си за връщане на проекта за придобиване на подводници в приоритетите на МО, държавното ни и политическо ръководство, до победен край!

Ще продължи и работата по проекта за изваждане от морското дъно на загиналият подводник от серията „UB”, за който има предположения, че е точно “UB-1-8”.

Гласувана бе промяна в размера на членския внос на Съюза, във връзка с промяната на националната валута.

В свои обръщения към подводното братство, официалните гости оцениха дейността ни много високо. УС изказва благодарност за техните оценки.

Традиционно форумът завърши с тържествена вечеря под мотото „Хляб и сол, но в Гарнизонния стол“, на чийто персонал също благодарим!

(Информацията е на УС на СПРБ)

Политика за поверителност Политика за Бисквитки