Интензивно обучение „Управление на военен кораб и безопасност на корабоплаването“ във ВВМУ

18.05.2026 г. Интензивно обучение „Управление на военен кораб и безопасност на корабоплаването“ във ВВМУ

 В периода 11 – 15 май 2026 г. във Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ се проведе краткосрочно интензивно обучение (BIP) „Управление на военен кораб и безопасност на корабоплаването“ – Ship Handling and Safety of Navigation. Заедно с българските курсанти, участие в обучението взеха чуждестранни курсанти от: Военната техническа академия„Фердинанд I“ (Букурещ, Румъния), Гръцката военноморска академия (Пирея,Гърция), Румънската военноморска академия „Мирча чел Батран“(Констанца, Румъния), Университета за отбрана и сигурност „Франьо Туджман“ (Хърватия) и Националната академия по отбрана на Латвия.
Под ръководството на капитан I ранг Валентин Василев бяха отработени
процедури по безопасно маневриране на корабите в различни условия,
комуникационни процедури между навигационните мостици, действия по
спасяване на човек зад борда и по осигуряване на безопасността, както и съвместното плаване на корабите. Всички задачи бяха изпълнени успешно, като обучаемите работиха в многонационална и приятелска среда, съобщават от ВВМУ.

Политика за поверителност Политика за Бисквитки