Тотю Младенов: Ще решим проблема с пенсионирането на военните пилоти
16.11.2010 г.
Спирдон Спирдонов
Поел съм ангажимент пред Министерския съвет и пред министъра на отбраната, че този въпрос, между първо и второ четене, ще бъде решен. Това каза Тотю Младенов на заседанието на Комисията по труда и социалната политика в парламента при обсъждането и гласуването на първо четене на поправките в Кодекса за социално осигуряване. Както е известно правителството пусна законопроекта с текстовете, които ощетяват военните пилоти, водолазите, моряците, участниците в мисии и други, на които една година осигурителен стаж сега са преизчислява за три от трета категория.
Кабинетът „Борисов” реши, че всички военнослужещи трябва да бъдат под общ знаменател, т.е. изслужените години да се преизчисляват при пенсиониране по формулата три към пет.
На заседанието на комисията този въпрос бе повдигнат от полковник от запаса Тома Ковачев от Съюза на военните летци и от полковник от запаса Атанас Иванов от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. На въпроса какво ще стане, ако социалният министър не удържи на думите си полковник Ковачев отговаря така: „Това значи, като научат бойните летци сега, всякой ще подаде рапорт за уволнение. И тогава ще останем без никаква бойна авиация! Кой ще носи бойно дежурство, кой ще пази въздушните граници на България?! А един летец се подготвя за 15 години. Не по-малко.”
За законопроекта категорично гласуваха членовете на комисията от парламентарните групи на ГЕРБ и „Атака”. Народните представители от Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция изказаха редица резерви. В доклада на комисията, който ще бъде прочетен в пленарна зала при обсъждането на промените, е записано следното: „Сериозни опасения по законопроекта изразиха синдикални и професионални организации по отношение на условията за придобиване на пенсия на свръхсрочнослужещите в системата на Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната и др. Подчертано бе, че законопроектът не е предшестван от диалог със синдикалните и професионално-съсловните организации в тези системи, липсва аргументация на предложените изменения, създава условия за противопоставяне на отделни професионални групи и не отчита спецификата на тяхната работа и техния статут. Предмет на специално внимание бе неаргументираното увеличаване на осигурителния стаж с 3 години за тези лица и липсата на преходен период, какъвто е предвиден за т.нар. „категорийни работници”, приравняването на водолазите с държавните служители, липсата на регламенти за осъвременяване на пенсиите, неудачни разпоредби по отношение придобиване на правото на пенсия от летците и др. категории и като цяло неустойчивостта на законовата уредба в областта на социалното осигуряване.”