Защо депутатите не спазват закона, когато намаляват числеността на армията?
22.11.2010 г.![Защо депутатите не спазват закона, когато намаляват числеността на армията?](https://otbrana.com/css/css_images/nopic.jpg)
Спирдон Спирдонов
Скандал в армията! С години камери записвали какво правят военните, в т.ч. генералите, в почивните станции и фитнесите?! Така ли е, не е ли така? Отговорът се чака от прокуратурата. Друго обаче е съвсем сигурно. 459 военнослужещи във Враца ще останат до една година без работа. Закриват поделението. Започва изпълнението на поредната военна реформа. На 15 ноември председателят на Народното събрание и министърът на отбраната бяха в Плевен, за да обяснят Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили и как ще се ликвидира Пета механизирана бригада, в чийто състав е и въпросното поделение. Само след седмица пред портала на врачанския батальон протестираха съпругите на военнослужещите. Един депутат – Асен Агов, им обещал да говори с министъра на отбраната. Та нали самият министър беше при тях! И нали депутатът Агов също гласува за Бялата книга, в т.ч. за закриването на не едно поделение!
Последното, което се прави у нас е да се мисли за хората. Народното събрание даде зелена улица на съкращаването на 7 хиляди души от армията. Това решение ще засегне поне 20 хиляди офицери, сержанти, войници и техните семейства. При всички случаи това не е по тяхна воля. Намаляването на числения състав на армията става по инициатива на изпълнителната власт и със санкцията на парламента. Нека да бъдат така добри да спазват Закона за отбраната и Въоръжените сили. Там е записано така ”При съкращения на числеността на въоръжените сили по решение на Народното събрание обезщетенията, които се изплащат на военнослужещите, се определят с акта за съкращение независимо от дължимите по този закон.” Накратко – съкратените трябва да вземат повече от т. нар. 20 заплати. Този текст съществува от 15 години. Много министри, много правителства и много парламенти съкращаваха армията, но никой не намери смелост да предложи прилагането на тази норма. Така е и сега.
Логично е да се прогнозира, че врачанският пример ще бъде последван и в други гарнизони. Добре е, че МО реши да редуцира армията „отгоре-надолу”, както пише в Бялата книга. Още по-добре щеше да бъде, ако разяснителната кампания, включително и нейната най-чувствителна част – социалната, беше започнала „отдолу - нагоре” и то преди промените да станат факт с гласуването в парламента. Сега, колкото и да се обяснява, ефект няма. Когато вземаш хляба на някого, трябва да го компенсираш. Не бива да се мисли, че може да бъде постигнато нещо на гърба на хората. Историята, включително и нашата от последните 20 години, е показала, че съкращаването не е евтина работа. Който не се съобразява с това, обикновено не постига целите си.
Така че камерите и записите едва ли са скандал, който заслужава такова голямо внимание. На преден план трябва да излязат тревогите на хората. Като тези във Враца.