Изказано на глас: За мъдростта и още нещо…
24.04.2022 г.С второто от 16-те есета, които ни завеща нашият приятел, съвипускник и колега подполковник Николай Дерилов, да отбележим днешния Великден.
Да разгледаме връзката между знания и умения.
Няма как да притежаваш определени умения без да имаш нужните знания и няма как да се възползваш от натрупаните знания, без да ги апробираш в практиката. Знанията сами по себе си не водят към умения, те трябва да се приложат в практиката. Уменията могат да възникнат от знанията, но могат и да се формират въз основа на практиката. Колкото повече повтаряш определени действия, логично е да ставаш все по-добър и по-добър. И въпреки това няма да бъде достатъчно да достигнеш майсторството, т.е. трябват знания.
Например, лицето Х е завършило право, т.е. има необходимото образование, натрупва практически опит като адвокат, налице е практиката. В процеса на реализирането на тези два елемента той натрупва още знания и не по-малко умения, но мъдростта все още я няма, липсва…Може би защото е пренебрегнал и нарушил космическите закони или пък е забравил да следва справедливостта и принципите си при упражняване на професията си… Или пък просто „такъв е характерът ми“, както обичат да казват някои, оправдавайки простъпките си – „просто такъв съм се родил“ или пък да си припомним баснята за жабата и скорпиона:
„Един скорпион се доближава до една жаба и я моли да го пренесе на гърба си през водата.
- Не – казва жабата - защото, ако го направя, ще ме ужилиш и след това ще умра."
- Помисли логично - отвръща скорпионът. - Причината, поради която искам да ме пренесеш е, че не мога да плувам. Ако те ужиля и ти умреш, аз също ще умра.
Жабата премисля за момент казаното и решава, че скорпионът има право.
И така скорпионът се качва върху гърба на жабата и тя отплува от брега.
Но точно когато са на половината път през езерцето, скорпионът ужилва жабата.
В своята предсмъртна агония жабата пита без дъх:
- Защо направи това? Сега и двамата ще умрем.
И докато скорпионът потъва под повърхността на водата на път към своята собствена смърт от удавяне, просто свива рамене и казва:
- Природата ми е такава... „
/из "Пътуване в мрака" от Джон Дъглас и Марк Олшейкър/
Всъщност, много е възможно човек никога да не помъдрее и причината няма да бъде в недостатъчните знания и умения, а в нещо, което е извън знанието и опита.
Мъдростта е по-скоро съществена част от нашата същност, т.е. нашият морал, принципите и ценностите, които притежаваме и демонстрираме в поведението си.
Мъдростта е скрита в онази вътрешна готовност да бъдеш ангажиран, да даваш от себе си повече от това, което вече имаш като знания и умения, да общуваш и подкрепяш тези, които се нуждаят от добра дума и/или добро дело, т.е. да работиш в името на другите, на тези, които имат нужда, които са изпаднали в беда, към които Всевишния не е бил толкова щедър. Всъщност, мъдростта е вследствие от всичко преживяно, споделено, от желанието и волята ни да правим добри неща за другите, именно за тях. И в контекста на справянето с предизвикателствата и неспиращите проблеми от всякакъв характер мъдростта идва на помощ.
Всеки има свой, различен от останалите път и развитие. Голямото предизвикателство е, първо, да отговориш на няколко въпроса: Кой съм аз?, Какви са моите мечти и цели?, Какъв искам да бъда и какво искам да постигна? Без да отговорим на тези сакрални въпроси, няма движение напред, по-скоро има, но е в кръг.
Ако се вгледаме в собствения си живот със сигурност ще открием, че сме имали не малко примери и житейски истории, в които сме постъпвали именно по начина описан по-горе, т.е. всеки един от нас има своя модел за справяне с предизвикателствата, може би не най-добрия, но е наш, идващ от дълбините на сърцето и душата, които не могат да бъдат излъгани, особено сърцето, то е нашият ветропоказател, то е барометър за нашата същност, за нашия морал, за нашето вдъхновение.
Ако не го почувстваме, ако не потърсим съвет от него, ще загубим посоката и пътя на собственото си помъдряване. /следва продължение…/
01.07.2020 год.