Отбелязаха 50 години от трагедията с чехословашки парашутисти
27.09.2022 г. Otbrana.com
С почетен караул от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) на Българската армия и военнослужещи от Чешката република вчера, бе отбелязана 50-ата годишнина от трагичната гибел на чехословашките парашутисти и българския лекар край село Гълъбник, Радомирско.
През 1972 година, една седмица след приключване на учението „Щит-72“, проведено в тогавашна Чехословакия, в авиобаза „Долни Раковец“ край българското село Кондофрей се провежда шампионат по парашутизъм. В последния ден от надпреварата, 21 септември, рано сутринта автобусът на чехословашките парашутисти пътува от Перник към летището в Кондофрей, където предстои закриването на шампионата. В машината заедно с тях се вози и българският лекар Любомир Иванов, изпълняващ ролята и на преводач.
На неохранявания тогава ЖП прелез край село Гълъбник, автобусът е връхлетян от преминаващия влак. На място загиват петима парашутисти, а други шест, сред които и българският лекар, издъхват на път за болницата.
През 1997 година на мястото на трагедията е издигнат паметник от кмета на с. Гълъбник Виктор Петров. На всеки 10 години български, чешки и словашки парашутисти, заедно с роднини на загиналите и жители на селото се събират в края на септември, за да сведат глави и да почетат паметта им.
Заупокойна молитва в памет н загиналите бе отслужена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп от Софийската Света Митрополия.
На церемонията присъстваха посланиците на Чешката и Словашката Републики Н.Пр. Лукаш Кауцки и Н.Пр. Васил Гривна, командира на СКСО генерал-майор Явор Матеев, командира на Сухопътните войски от чешката армия бригаден генерал Ян Щепанек, заместник-кмета на община Радомир Роберта Борисова, кметския наместник на с.Гълъбник Диана Борисова, роднини на загиналите и жители на селото.
В словата си, двамата посланици припомниха подробности от трагедията и изразиха благодарността си към жителите на с.Гълъбник и военнослужещите, които продължават да поддържат паметта за загиналите жива.
Церемонията завърши с полагането на венци и цветя от официалните гости, присъстващите родственици на загиналите и свидетелите на трагедията от преди 50 години, съобщават от СКСО.