Не е новина, не е и хибридка

03.07.2023 г. Не е новина, не е и хибридка

 Не е новина, не е и хибридка

По-скоро нерешен въпрос от последните две десетилетия.

Спирдон Спирдонов

Създава се фонд "Отбрана" към Министерството на отбраната за финансиране на проекти и програми, свързани с превъоръжаването, модернизацията и закупуването на нова техника и въоръжение за нуждите на Българската армия. Остатъците по сметките на фонд "Отбрана" в края на годината преминават като наличност за следващата бюджетна година и се използват по предназначение. Министерският съвет приема наредба за управлението и реда за разходване, отчитане и контрол на средствата по фонда.

Не, това не е новина. Не е и хибридка. Цитирам текст от отменения през 2007 г. Закон за отбраната и въоръжените сили, приет през 1995 г. Разпоредбата бе гласувана от Народното събрание при промяна на закона през 1997 г. Сетих се за него, когато при приемането на длъжността на 28 юни министърът на отбраната Тодор Тагарев каза, че е необходимо създаването на механизъм за стабилна финансова прогноза, който ще позволи устойчивост в реализирането на проектите за модернизация на армията.

Впрочем едно от решенията на Консултативния съвет за национална сигурност от 15 февруари 2022 г. бе „Министерският съвет да оцени възможността за създаване на Целеви инвестиционен фонд за модернизация на Въоръжените сили, в който да постъпват както неусвоени в предходни години средства по инвестиционните проекти за модернизация, така и средства от приходната част от бюджета на Министерството на отбраната“.

По този повод промяна на Закона за отбраната и Въоръжените сили внесоха още в първия ден на 48-ото Народно събрание, 19 октомври 2022 г., народните представители от ПГ на Демократична България. Те предложиха към Министерския съвет да се създаде Инвестиционен фонд за превъоръжаване и устойчива отбрана за подкрепа на цялостното превъоръжаване в областта на отбраната. Целта бе многогодишно финансиране на проекти и програми по превъоръжаване, иновации в отбраната, трансформиране на отбраната и постигане на устойчивост, включително с развитие на отбранителната индустрия, се посочваше в мотивите на вносителите. За функционирането си фондът да ползва отделна транзитна сметка, открита на Министерството на отбраната в БНБ, и отделен платежен код в системата за електронни разплащания, бе записано в проекта.

Предложението бе отхвърлено от парламента на 25 януари 2022 г. Защо? В становището на Министерството на икономиката и индустрията се посочваше, че не е целесъобразно такава структура на бъде извън Министерството на отбраната. Опасенията бяха, че ще се раздели отговорността по управление на процеса за превъоръжаване и поставя пред сериозни съмнения целесъобразността на подобни изменения  в принципите и правилата за управление на финансовите средства. Друг аргумент бе, че превъоръжаването е сложен и дълъг процес, който изисква „специално оперативно-тактическа и военнотехническа подготовка на личния процес, който участва в този процес.

Има и още едно опасение. Дали така замисленият Инвестиционен фонд няма да ограничи правата и отговорностите на министър на отбраната. В този смисъл има мнения, че е по-добре за всеки проект да има набирателна сметка. Тук е добре да припомним и датата 20 октомври 2022 г. Тогава Министерският съвет взе решение за създаване на набирателна сметка по проекта за придобиване по договора със САЩ на изтребителите Ф-16.  Това позволява неусвоените в края на годината финансови средства да останат в Министерството на отбраната.. „Това беше един от ангажиментите, който поех, когато встъпих в длъжност. Разкриването на такава сметка е от изключителна важност, тъй като в края на годината остават средства, които се връщат в държавния бюджет“, каза тогава министърът на отбраната Димитър Стоянов. По неговите думи, средства в сметката бяха натрупани и стигнаха до 175 млн. лв.

Връщам се към споменатия текст в отменения Закон за отбраната и въоръжените сили. Там са регламентирани 10 начина за събиране на средства за превъоръжаване на армията, както и четири направления за тяхното изразходване.  Със съответния отпечатък на времето, разбира се, ако ги оценяваме днес. Те са гласувани от 38-ото Народно събрание, т.е. третото обикновено след промените през 1989 г. Сега очакваме единадесетото по ред след него Народно събрание  да реши дали ще стабилизира финансирането на модернизацията на Въоръжените ни сили или ще чуваме всяка година реплики от рода на „да не купим пет бойни машини на пехотата, за да осигурим бюджета на едно или друго ведомство“.