Днес отбелязваме 75 години артилерийско образование у нас
25.09.2023 г.Пазим традициите на военното училище, работим за привличане на повече обучаеми, казва деканът на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ „Васил Левски“ полк. доц. Дилян Димитров.
Спирдон Спирдонов
- Г-н полковник, с указ №1657 на Президиума на Великото народно събрание през 1948 г. се сформира Народно военно артилерийско училище „Георги Димитров“, разположено в гр. София. От 1951 г. училището се дислоцира в гр. Шумен. Факултетът, който ръководите, пази ли днес традициите на военното училище?
- Да, през 1948 е създадено Народното артилерийско училище, като освен в София има част от учебния му артилерийски полк, разположена в Сливница. В началото на 1949 г. е определен за патрон Георги Димитров и то започва да се нарича Народно военно артилерийско училище „Георги Димитров”. През годините от 1948 до 2023 артилерийското училище дава на Българската армия и обществото ни
над 52 200 офицери, студенти и лидери.
Всички те водят българските войници в овладяването на новата техника и въоръжение и в укрепването на новата Българска армия. Те са и тези, които поемат своята отговорност на различни длъжности и постове в публичния и частния сектор. Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ пази тези натрупани през годините традиции, като ги предаваме на нашите възпитаници. Това са традициите в обучението и възпитанието. Тук се стремим да предадем духа на Артилерийското училище на всеки един от тях. Да не забравят къде са учили, кой са били техните преподаватели и командири, техните другари и колеги. Има много интересни традиции като една от тях са стрелбите на полигон „Марково“ в началото на всяка учебна година. Те са като запазена марка за повишаване на мотивацията на новоприетите курсанти. На тези стрелби участва целия личен състав на факултета.
- Как ще отбележите 75-годишнина на артилерийското военно образование у нас?
- През следващата седмица от 25 до 29 септември ще отбележим 75 годишнина от създаването на Училището с редица мероприятия. През първия ден е официалната част с ритуал по награждаване и празничен концерт. На втория ден е откриването на международната конференция „Отбранителни технологии – Шумен 23“. На 28 септември ще се проведат и демонстративните стрелби на
полигон „Марково“.
В тях ще участват, освен новоприетите курсанти, и войниците от доброволния резерв, които в момента се обучават при нас. Традиционно очакваме да присъстват много ученици от Североизточна България.
- Имате ли информация колко артилерийски командири са подготвили училището, а по-късно факултетът, за Българската армия?
- През тази година преиздадохме осъвременен „Летопис на артилерийското училище“. Една част от този летопис е посветена на командирите и лидерите, които са възпитаници на Артилерийското училище. Ще си позволя да цитирам някои данни от летописа. Ще изброя част от
генералите
без да имам претенции за изчерпателност: генерал-майор Ангел Марин; генерал-майор Вълчо Фотев; генерал-майор Найден Боримечков; генерал-майор Илия Ленков; генерал-майор Стефан Узунов; генерал-майор Иван Янков; генерал-майор Борис Бобев; генерал-майор Иван Динев; генерал-майор Аню Ангелов; генерал-майор Илия Илиев; генерал-майор Илия Станков; генерал-майор Ангел Златилов; бригаден генерал Ангел Главев; бригаден генерал Божин Гаврилов; бригаден генерал Йохан Петков; бригаден генерал Румен Андреев; бригаден генерал Ваньо Славеев; бригаден генерал Васил Джелебов; бригаден генерал Стефан Янев; генерал-лейтенант Димитър К. Илиев; бригаден генерал Радостин Илиев; генерал-майор Тодор Дочев; бригаден генерал Иван Маламов; бригаден генерал Иван Иванов; бригаден генерал Станимир Петров Йорданов; бригаден генерал Здравко Пехливанов и много други. Не само офицери, но и лидери в нашето общество!
- Винаги сте били в челото на внедряването на иновации в учебния процес. Кое е новото във факултета през последните години?
- През 2022 г. направихме нови учебни планове за курсанти и студенти. Актуализирахме специалността на компютърните специалисти – компютърни системи и киберсигурност. Всъщност специалисти по
киберсигурност
обучаваме още от 2016 г. Имаме и нови разработени учебни планове по изкуствен интелект, като мога да се похваля, че интересът тази година към тази специалност е много голям. Да не забравяме и възстановената военна специализация „Артилерийско инструментално разузнаване“, с гражданска специалност „Геодезия“. Тук специалистите излизат като инженери по геодезия, картография и кадастър. По един от националните проекти реализирахме вътрешна оптична мрежа с много голяма скорост на предаване на данните. Довършваме и изграждането на Data Center център със зали за провеждане на учения по киберсигурност. Мога да се похваля също и с успехите на нашите курсанти при провеждането на международни учения по киберсигурност.
- С какво факултетът привлича обучаемите курсанти и студенти?
- За да привлечем обучаеми, разчитаме именно на тези нови специалности и традиционно добрия и интересен подход на преподаване от страна на нашия академичен състав. Посещаваме училищата, като показваме възможностите на факултета и университета. Включваме обучаемите в редица национални и международни проекти. Това се предава от по - големите към по малките курсове, включително и тази информация излиза навън към техни приятели. Така повишаваме интереса към нашите специалности, както за курсанти така и за студенти.
- Успявате ли да подобрите учебно-материалната база и битовото устройване на курсантите?
- Учебно - материална база се обновява непрекъснато. Миналата година открихме
нов битов корпус
за настаняване на курсанти. В момента е проектиран за основен ремонт Културния дом с киносалона. Предвиждаме той да стане място за провеждане на научни форуми с международно участие. Знаете, че един от най-хубавите спортни комплекси е при нас. Планираме да извършим и ремонт на самия стадион.
- Какво ще пожелаете на тези, които са преминали обучанието си в артилерийското училище и на днешните преподаватели, командири, курсанти и студенти?
- Първо искам да благодаря на тези които са преминали или преминават обучението си в Артилерийското училище за направеният избор. На преподавателите, че са решили да се реализират именно тук, на командирите да възпитават именно тук в нашето артилерийско училище. Пожелавам на всички здраве, щастие и професионални успехи. Нека всеки един от тях да продължи да носи духа на Артилерийското училище, дух с който са възпитани и дух, който продължаваме да възпитаваме у всеки един. Честит празник!
***
Полковник доц. д-р инж. Дилян Димитров е декан на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ при НВУ „Васил Левски – Велико Търново. Той е роден на 14 юни 1973 г. в Русе. Завършва ВВУАПВО „П. Волов“ – Шумен. Военната му специалност е „Офицер от Зенитно-ракетни войски”, а гражданската „Радиоинженер”. Завършил е и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Счетоводство и контрол”. Започва службата си през 1996–1999 г. като началник на ракетно-огнева група – Бургас. Преди да бъде избран за декан, в периода 2016–2018 г., е началник на катедра „Комуникационни мрежи и системи“. Владее английски и руски език. Женен, с едно дете.
***
Бележити дати и събития от развитието на Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“
Висшето народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) се формира на основание Указ № 1657 на Президиума на Великото народно събрание от 27.11.1948 г.
На 01.05.1949 г. НВАУ „Георги Димитров“ произвежда своя първи випуск артилерийски командири.
През есента на 1951 г. училището се пребазира от град София в град Шумен.
С Указ на Президиума на Народното събрание № 213 от 29.04.1952 г. е връчено бойното знаме на училището.
1958 г. - начало на петгодишно обучение с висше образование и преименуване на НВАУ във Висше народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) „Г. Димитров“.
През 1969 г. към ВНВАУ е създадено Средно сержантско военно училище (ССВАУ).
През 1972 г. се разкрива нова специалност – „Изчислителна техника и АСУВ“.
С Указ на Президента на Република България № 248 от 15.08.1991 г. е извършена замяна на старото име на училището с ново – Висше военно училище по артилерия и противовъздушна отбрана (ВВУАПВО) „Панайот Волов“
През септември 2002 г. училището се трансформира във Факултет “Артилерия, противовъздушна отбрана и комуникационни информационни системи” (А, ПВО и КИС), на Националния военен университет „Васил Левски“.
През месец октомври 2007 се открива Център за езиково, компютърно обучение и информационни технологии (ЦЕКОИТ) като структура на НВУ „Васил Левски”.
През 2009 г. е реновирана спортната база и е изграден Спортен център.
***
Началници на ВНВАУ и ВВУАПВО - 1948-2002 г.
Полковник Иван Христов Цонев
1948-1949 г.
Полковник Христо Тонев Ангелов
1949-1952 г.
Полковник Нешо Видев Нешев
1952-1955 г.
Генерал-майор Ангел Стоянов Ангелов
1955-1959 г.
Полковник Нешо Видев Нешев
1959-1962 г.
Генерал–майор Тодор Димов Желев
1962-1972 г.
Генерал-майор Кирил Тодоров Стоименов
1972–1983 г.
Генерал-майор Найден Иванов Боримечков
1983-1988 г.
Генерал-майор Борис Колев Бобев
1988-1992 г.
Генерал-майор Иван Ангелов Динев
1992-2000 г.
Полковник Радослав Димитров Узунов
2000-2002 г.
Полковник Андрей Иванов Андреев
2002 г.
***
Декани на Факултет "Артилерия, ПВО и КИС" - 2002 г. - до сега
Полковник доц. д-р Николай Йорданов Досев
2002-2010 г.
Полковник доц. д-р Нелко Петров Ненов
2010-2014 г.
Полковник проф. д-р Сашо Стефанов Евлогиев
2014 г. – 2018 г.
Полковник доц. д-р Дилян Димитров
От 2018 г. до днес
(Б.р. – интервюто с полк. Димитров бе публикувано и в електронното издание на в. „Българска армия“.)