Комисията по отбрана ще пита докъде стигна индустриалното сътрудничество по договора за Ф-16
11.10.2023 г.Спирдон Спирдонов
За утре е насрочено заседание на Комисията по отбрана. Първа точка от предварителния дневен ред е изслушване на министрите на отбраната, икономиката и индустрията и на иновациите и растежа за изпълнение на рамковото споразумение с Локхийд Мартин по индустриалното сътрудничество, относно придобиването на изтребителите Ф-16 блок 70. Преди няколко дни председателят на комисията Христо Гаджев написа във фейсбук, че с разделянето на Министерството на икономиката на две, отговорността за индустриалното сътрудничество е преминала към Министерство на иновациите и растежа.
За какво споразумение става дума?
С Решение № 399 от 10 юли 2019 г. Министерският съвет упълномощава министъра на икономиката да проведе преговори и да сключи Рамково споразумение между Министерството на икономиката на Република България и американската компания Локхийд Мартин, относно програма за промишлено сътрудничество F-16 блок 70. Министърът на икономиката е провел преговорите и споразумението е подписано на 11 и 12 юли, съответно във Вашингтон и София. То е сключено във връзка с приетия от Народното събрание актуализиран Проект за инвестиционен разход (ПИР) „Придобиване на нов тип боен самолет” и заложеното изискване за осъществяване на индустриално сътрудничество във връзка с изпълнение на проекта. В раздел 8 „Индустриално сътрудничество” от ПИР е посочено, че индустриалното сътрудничество цели увеличаване на способностите (или създаване на нови такива) на българската индустрия в областта на отбраната и сигурността за гарантиране на стратегическите интереси на Република България. Изисква се всеки потенциален доставчик да предложи проекти за
индустриално сътрудничество в три области.
Това са изграждане на национални способности за логистична поддръжка на самолетите на междинно ниво на експлоатация; дългосрочно коопериране с българската индустрия с цел развиване на индустриални и технологични способности в Република България и изграждане на способности в областта на сигурността и отбраната. Подчертано е, че най-важната от трите области е изграждането на национални способности за логистична поддръжка на самолетите на междинно ниво на експлоатация. Целта е постигане на максимално възможното ниво (от икономическа и технологична гледна точка) на независимост при оперирането и поддръжката на самолетите в Република България.
С дългосрочното коопериране с българската индустрия се цели изграждане на способности и даване на достъп на българската отбранителна индустрия до световните пазари, свързани с производството и поддръжката на продукти в областта на сигурността и отбраната. В мотивите към законопроекта е записано, че изграждането на способности в областта на сигурността и отбраната може да включва проекти, свързани с трансфер на технологии за производство на безпилотни летателни апарати, системи за граничен контрол, видеонаблюдение и др.
Рамковото споразумение е прието от 44-ото Народно събрание на 19 юли 2019 г. и публикувано в Държавен вестник на 29 юли същата година.