Специалните сили с поредна победа в последния военен шампионат за тази година
12.10.2023 г.Otbrana.com
Днес на Специализирания учебно-тренировъчен комплекс (СУТК) на Специалните сили на Българската армия се проведе награждаването на последния от календара на Министерство на отбраната Държавен военен шампионат по тактическа стрелба. В състезанието участваха осем отбора от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО), сборен отбор на Министерство на отбраната, Съвместното командване на силите, Военновъздушните сили, Сухопътните войски, НВУ „Васил Левски“, служба „Военна полиция“ и Командване за логистична поддръжка.
В индивидуалното класиране при жените златния медал заслужено получи младши сержант Ваня Гатева от СКСО с 287 точки, на второ място е съотборничката ѝ младши сержант Здравка Бонева с 283 точки, а на трето място се класира курсант старши сержант Симона Методиева от отбора на НВУ „Васил Левски“ с 205 точки.
При мъжете, първите три места взеха състезателите от отбора на СКСО – на първо място е редник Костадин Крушков с 300 точки, на второто място е старши сержант Иван Минчев с 280 точки и на трето се класира старши лейтенант Никола Мерджанов с 263 точки.
В отборно класиране и при мъжете, и при жените шампиони са представителите на Специалните сили на Българската армия, на второ място са отборите на Сухопътните войски, а на трето останаха отборите на НВУ „Васил Левски“. Наградите на всички призьори бяха връчени от командира на СКСО генерал-майор Явор Матеев.
Шампионата по тактическа стрелба е едно от най-новите първенства и се провежда по правилата на Т-клас състезанията. Различните сцени са оборудвани или като т.нар. дрилове, които тестват базови индивидуални умения по стрелба, или като динамични сцени, където състезателите имат за задача да се придвижат и да поразят мишени от различна дистанция и различна позиция с дълго и късо оръжие. Всеки един участник самостоятелно взема решение как да изпълни задачата и същевременно да спазва стриктно мерките за безопасност, които не само се отразяват на резултата му, но и ще запазят живота и здравето му.
„Състезанието представлява оборудване на различен тип сцени, така наречените стейджове, с различно ниво на трудност“, разказва главния ръководител на Държавните военни шампионати полковник Венелин Дерибеев и допълва – „нивото на трудност определя и броя на точките, които се събират от стрелбата на всеки състезател. Реално той трябва да направи най-точни попадения за най-кратко време, като стрелбата е с пистолет и автомат.“
Преди да започне държавния шампионат, всички отбори имаха възможност в рамките на една седмица да проведат тренировки на СУТК „Црънча“. Всяка година подредбата на отделните сцени е различна, като те се изграждат непосредствено преди самото състезание и никой предварително не е запознат с тях. Преди всеки старт, на състезателите им се дава възможност да разгледат схемите на сцената, да я обходят и всеки сам за себе си да си изгради стратегия как да я премине така, че да се справи за най-кратко време с най-много поразени мишени.
Сцените се подготвят и се утвърждават от главния съдия, който ги инспектира и ако са спазени всички мерки за безопасност ги утвърждава. На четвъртия ДВШ по тактическа стрелба, главен съдия е подполковник Георги Мянков от 24-та авиобаза Крумово от състава на Военновъздушните сили. На въпроса какво е необходимо на един състезател, за да се представи добре на такъв тип турнир, той отговаря – „За да бъде успешен един състезател е необходимо едно много просто условие – да стреля максимално точно за възможно най-кратко време, като спазва мерките за безопасност“.
За първи път тази година, съдийският състав е съставен от представители на видовете Въоръжени сили, а не само на домакините. Това се прави с цел да няма субективност и некоректност при отчитането на резултатите, както и самите състезатели да бъдат по-спокойни и съсредоточени при заставането им на старта.
На награждаването присъства и заместник-командирът на 61 Стрямска механизирана бригада полковник Мирослав Костадинов.
Преди да закрие шампионата, генерал-майор Матеев благодари на всички участници за спортсменската игра, на съдийския състав за коректното отчитане на резултатите и на организаторите от учебния център на СКСО за подготовка и бойно осигуряване в лицето на неговия командир майор Петър Влахов. Той подчерта, че спортните мероприятия от календара на Министерство на отбраната трябва да продължат да се провеждат и да се развиват, защото „и военно-приложните, и чисто спортните дисциплини имат голямо значение за воинския дух, за спортния дух и особено за колективния, защото в края на краищата в армията се стремим да изграждаме силни колективи на всяко ниво“.
Церемонията по награждаването завърши със снемането на националния флаг на Република България, съобщават от СКСО.