Ние летяхме и пазехме небето над София

16.10.2023 г. Ние летяхме и пазехме небето над София

 В деня, когато отбелязахме 111 години от първия боен полет на родната ни авиация ще ви разкажа за една авиобаза, която отдавна я няма. Историята й, обаче остава, колкото и някои да не искат да се говори за т.нар. предишна авиация и армия.

Спирдон Спирдонов

Недалеч от северните квартали на София се намира авиобаза „Доброславци“. Тя е закрита преди 20 години. Площта й е 290 хектара или колкото 200 футболни игрища. Мястото е стратегическо, на 15 километра от идеалния център на София. Основната задача на авиобазата е била противовъздушната отбрана на София. Тези, които са служели там не без гордост казват : „Ние летяхме и пазехме небето над София!“  

Началото е поставено във Враждебна през 1950г. Там е дислоциран 18 изтребителен авиополк в състава на Четвърта изтребителна авиационна дивизия. Неин командир е полковник Генчо Димитров, който по-късно загива при самолетна катастрофа. Само след две години полкът е пребазиран  на летище Доброславци. Превъоръжава се с най- новите за времето си изтребители АК-17 и ЯК-23. Така се слага началото на реактивната бойна авиация. През годините от 1978-1992г.  постъпват различни модификации на

Авиобазата е създадена през 1994 г. на основата на Първа изтребителна авиоескадрила, командването на 18-и изтребителен авиополк  и осигуряващите тилови и свързочни поделения от състава на Първа Дивизия – ПВО в  Божурище.“ През 1996г. става част от корпуса на ПВО с щаб в София. През 1998г.втора изтребителна авиобаза в Габровница се закрива и нейните изтребители МиГ- 23 МЛД/УБ са придадени на базата. Първа изтребителна авиобаза прекратява съществуването си през 2003г., съгласно „План 2004“ за съкращаване на армията.

В изпълнение на воинския си дълг загиват 14 пилоти и един техник от 19 изтребителен авиационен полк в Доброславци. Това са старши лейтенант Пеньо Христов, старши лейтенант Ганчо Душков, капитан Петко Дилов, капитан Георги Георгиев, майор Петко Петков, майор Григор Александров, капитан Иван Василев, старши лейтенант Георги Долашки, старши лейтенант Валентин Костов, лейтенант Петър Петров, подполковник Благой Стоичков, старши лейтенант Любомир Гълъбов, полковник Радослав Димитров  и лейтенант Йордан Арнаутски.

На 1 юли  2023 г. военнослужещи от Базата за командване, управление и наблюдение, съвместно с община Костинброд, поднесоха венци и цветя на паметната плоча на летеца-пилот, полковник Радослав Димитров, загинал преди 36 години при изпълнение на служебния си дълг. Там бе и заместник-командирът на Съвместното командване на силите, бригаден генерал Христо Ганецовски. Той има щастието да лети на МиГ-23 , последните летящи самолети  от Доброславци. Българският пилот изтребител-прехващач полковник Радослав Димитров, загинал геройски при изпълнение на гражданския си и войнски дълг, за да не се взриви заедно със самолета си в гр. Костинброд. Изтъкнат инструктор-методист.

Радослав Димитров загина при учебно-тренировъчен полет в зона сложен пилотаж със самолет МиГ-23МФ след спиране на двигателя във въздуха и опит на летеца на всяка цена да спаси самолета и кацне принудително на летището. Малко преди гр. Костинброд на височина 1800-2000 метра разбира, че трябва да напусне аварийно самолета, за да не падне заедно с него в града, но самолетът става неуправляем, времето за катапултиране недостатъчно, и се разбива в източните покрайнини на Костинброд. Ради Димитров загива на 1 юли 1987 г. (около 16,00 часа).
Мотивите за встъпването му в авиацията са били като на всички младежи по онова време – не само романтика и мечти да се лети, а и да стане достоен защитник на родното небе, човек на големия морал.
Радослав е един от летците, преживели доста сложни по характер и количество особени случаи в полет, с които той се е справял винаги хладнокръвно (спукване на гуми след кацане, спиране на двигателя на МиГ-19 нощем, но последващо успешно кацане с един двигател, отказ на хидравличното управление на същия самолет и пр.).
Изключително хладнокръвни бяха и действията му при спиране на двигателя на самолета МиГ-23 на 1 юли 1987 г. и той до последния момент беше уверен, че ще успее да кацне на полосата в Доброславци, но уви!
“, пише Никола Петров.

Авиобаза Доброславци има своя принос и за покоряване на Космоса. В групата за подготовка преди 45 години на кандидат-космонавтите  от 18 изтребителен авиационен полк  са включени офицерите летци майор Георги Иванов, майор Кирил Радев, капитан Георги Йовчев  и старши лейтенант Иван Наков. След медицинските прегледи остават майор Георги Иванов и старши- лейтенант Александър Александров от 21 изтребителен авиационен полк в Узунджово. 

Разбира се, не само космонавти излитат от Доброславци.  Физкултурникът на полка майор Борис Георгиев (Моката) e първият ни носител на олимпийски медал от олимпиадата в Рим през 1962 г.“

Ето какво споделя той:“ Отбих военната си служба във София, в Школата за запасни офицери-тежка артилерия. Издържах отлично изпитите и получих звание младши лейтенант.Служих в Гвардейския полк и бях адютант. Взеха ме в ЦСКА и в продължение на 8 поредни години бях републикански шампион. Ако попаднете на снимка от награждаването ми с бронзовия медал ще видите, че съм с костюм, а не със спортен екип. Малко преди да се кача на рейса, за да отида към залата за финалната среща ми казаха, че ще ме наградят. Аз не знаех и не бях подготвен. Трябваше да се върна да взема екипа си, но той бе измачкан и негоден за целта. Успях да намеря костюм от публиката и така бях награден (б.р. според свидетелството на дъщеря му Тинка, Моката е намокрил своя костюм и всъщност сакото е на баскетболиста Васил Манченко, който е с доста по-големи габарити от боксьора). За мен върховен момент бе когато видях българският трибагреник да се издига на олимпийската мачта. Ние бяхме идеалисти, истински аматьори, по-късно нещата се опорочиха…Наградата ми бяха едни гуменки със суров каучук-финландско производство. Нямаше посрещане, награди,апартаменти, коли…“

Пилотите от авиобазата изпълняват и изключително отговорната задача да ескортират особено важни гости, като Леонид Брежнев, Никалае Чаушеску, Фидел Кастро и други държавни ръководители. Всички се справят отлично и авиополкът получават само положителни отзиви. Самото ескортиране се извършва със самолетите МиГ-19, МиГ-21 и МиГ-23.

От МиГ-23 на МиГ-29!  В периода 1998 – 2000 г. бригаден генерал Николай Русев е командир на звено в ескадрила в Първа изтребителна авиобаза в Доброславци. Днес той е командир на 3-та изтребителна авиобаза Граф Игнатиево.“

„Ние летяхме и пазехме небето над София“ е книгата на полковник Красимир Мунев за 18-ти изтребителен авиационен полк. Авторът вече не е сред нас, отлетя завинаги в небесната шир. Остави ни описана историята на авиобаза Доброславци. През април 2023г. служебното правителство обяви изграждане на индустриална зона на мястото на бившето военно летище. Дни преди тазгодишния военен парад, там се подготвяше войската. Негласно базата се ползва и за нуждите на НСО. Какво ще е нейното бъдеще, предстои да разберем.