За историята около придобиването на новите кораби за ВМС

26.12.2023 г. За историята около придобиването на новите кораби за ВМС

 Очакваме с нетърпение 2025 година, когато Храбри, третият боен кораб с това име, ще влезе в бойния строй на българския военен флот.

Капитан I ранг от запаса Румен Тотев

 

Ще се опитам кратко да припомня историята около придобиването на новите бойни кораби за ВМС.

Планове за придобиване на нови бойни кораби за Военноморските сили на България започват в първите години на демократичните промени. През 1993-95 г. във Флота е подготвен проект на корабостроителна програма, изпълнявана в българските корабостроителни заводи с доставка на силовото оборудване, въоръжението и електронното оборудване от други страни. С решение на Министерския съвет № 52 от 1997 г. е приета военна корабостроителна програма, в която е включено строителството на кораб клас Многоцелева корвета. Но тази програма остана само на хартия…

През 2004 г. министърът на отбраната пусна специална обществена поръчка за проектиране и строителство на четири кораба клас Многоцелева корвета. Стойността на поръчката е ограничена между 700 млн. и 1 млрд. евро. В нея се включиха три чуждестранни компании: френската ARMARIS, германската LÜRSSEN и нидерландската MERWEDE.

На първия кръг от класирането на офертите е класирана нидерландската MERWEDE. Но на 2 юни 2005 г. е съобщено, че компанията ARMARIS със свръхтехнологичната корвета GOWIND-200, с цена около 800 млн. евро, е класирана на първо място. Това предизвиква бурни разпри сред висшето командване на армията, след опитите да се манипулира конкурса за новите кораби в полза на немската компания LÜRSSEN. Въпросът с избора на корабостроител за четирите корвети е преди всичко от политическо значение, твърдят от Министерството на отбраната. Тъй като става дума за много голяма сума, а кандидатите са все първокачествени европейски фирми с опит във военното корабостроене, лобисткият натиск е много силен за някои от кандидатите, особено за двата гиганта: френската компания ARMARIS и германската LÜRSSEN.

Корветите GOWIND-200 са последна дума на военноморското корабостроене. Те ще са с водоизместване 1950 т, дължина 103 м, ширина 14.2 м, газене 4.05 м. Задвижване CODAD с 2 дизелови двигателя, максимална скорост 31 възла, район на действие 2050 морски мили.   Корабите имат вертолетна площадка и хангар за един вертолет тип PANTER.  Екипажът заедно с пилотите и техниците на вертолета е 70 души. Корветите са с високото ниво на автоматизация и компютъризация. Имат пълен комплект оръжия и системи: за борба срещу въздушни цели (16 ракети ASTER 15 със среден обсег); срещу надводни кораби и брегови цели (8 ракети EXOCET MM40 Block3 с обсег 180 км); модерни торпеда срещу подводни цели. На корветите ще се монтират: 3D радар, системи за радиоелектронна борба; подкилен и буксируем сонар. Внедрената бойно-информационна система SETIS гарантира сигурно функциониране и събиране на разузнавателна информация, която чрез модерни комуникационни средства се предава онлайн към други кораби и брегови командни пунктове.

Сигурността на кораба се гарантира и от революционната STELT-форма и ниското ниво на демаскиращите признаци. Условията за живот на екипажа са несравними с тези на всички сегашни кораби. Моряците ще бъдат в дву- и четири- местни каюти със собствен санитарен възел, хладилник и аудио-видео система.

Не е за пренебрегване и факта, че корветите GOWIND-200 са в огромна степен унифицирани със строящите се във Франция и Италия нови европейски фрегати FREMM, които през следващите 40 години ще формират гръбнака на флота на НАТО в Средиземно море. Това прави корветите напълно оперативно съвместими с флота на Алианса и позволява безпроблемно участие в многонационални корабни групи при провеждане на учения, мироопазващи и хуманитарни операции.

 

Първата корвета ще бъде построена във Франция, а следващите три - в Булярд, Варна. Нещо, с което напълно се решават и проблемите с поддръжката и ремонта по време на целия 35-годишен жизнен цикъл на корабите - въпрос от изключителна важност за ВМС. Предлаганата от французите офсетна програма е насочена към подобряване на бреговата инфраструктура на военноморска база Варна. Не бива да се забравя, че с новите корвети в България ще стъпят като доставчици и такива европейски гиганти като THALES и MBDA, с всички произтичащи от това ползи. България има шанс да строи корвети и за износ, предвижда офертата на ARMARIS.

Независимо от отличната оферта, в началото на 2008 г. е спряно изпълнението й. Започва да се говори само за две корвети, пак от ARMARIS, за близо 1 млрд лв. Съобщава се, че френският концерн DCNS, част от който е ARMARIS, е в напреднала фаза на преговорите за придобиването на поне 66% от Кораборемонтния завод ТЕРЕМ - КРЗ Флотски арсенал. Корветите ще се строят в България и тогава е резонно те да бъдат построени или поне дооборудвани във флотския военен завод. Според запознати, сделката ще запази профила на завода, тъй като ARMARIS предлага и поддръжка и ремонт на закупените вече три белгийски фрегати и един минен ловец, които разполагат предимно с френски оръжейни и технически системи. ARMARIS планират първата корвета да бъде произведена във Франция, а втората във Варненската корабостроителница. След като договорът с България бъде изпълнен, намеренията на ARMARIS са да продължи строителството на корвети там. Но и тези планове бяха спрени…

През 2014 г. процесът за придобиване на нови кораби за ВМС започва отново. На 30 март 2016 г. правителството приема решение проектът за два многофункционални модулни патрулни кораби на стойност 820 млн. лв. да бъде предложен на Народното събрание за утвърждаване. И с решение на МС № 289 от 20 април 2016 г. бе одобрена тригодишна бюджетна прогноза, в която са включени разходи за придобиването на новите кораби, т.е. че финансирането на проекта е осигурено. В проекта е заложено изискването минимум един от корабите да бъде построен в България.

Няколко големи чужди оръжейни фирми проявяват интерес към превъоръжаването на флота: DCNS, Fr. LÜRSSEN Werft GmbH & Co.KG, още пет други и българската МТГ ДЕЛФИН АД. Част от тях са дали примерни предварителни оферти на стойност от 665 млн. до 1.2 млрд. лв. Но през 2017 г. само една оферта, българската, е получена във военното министерство. Останалите или не отговорят, или отговарят че не могат да представят предложение в рамките на изискванията. Подадената оферта от МТГ ДЕЛФИН АД трябва да бъде разгледана и оценена.

Тази оферта удовлетворява техническите и финансовите изисквания за придобиване на новия патрулен кораб за ВМС. Техническите предложения на фирмата в значителна степен надхвърлят зададените технически характеристики. Качественото изпълнение на проекта и трансферът на високи технологии се гарантират от рамковите Споразумения на МТГ ДЕЛФИН с 5 водещи чужди компании: THALES с клонове в Нидерландия, Франция и Германия, немската DIEHL DEFENS, италианската LEONARDO, френската MBDA и RHEINMETALL с клонове в Швейцария и Германия. Системен интегратор е THALES, двигатели и дизелгенератори се доставят от САЩ, строежа ще се наблюдава от класификационната френска организация BUREAEU VERITAS. Проектът ще се реализира за 5 години.

Но в края на 2017 г. в Народното събрание е решено, че в тази стойност се включва и 20% ДДС. Поради това МТГ ДЕЛФИН се отказа от сключването на договора.

През 2018 г. програмата за два нови кораба за ВМС стартира отново в рамките на 984 млн. лв. с ДДС, всички други условия са същите. До 2019 г. има информация за три подготвяни оферти – от българската МТГ ДЕЛФИН АД, германската Fr. LÜRSSEN Werft GmbH & Co.KG и италианската FINCANTIERI. Две от тях са в рамките на 984 млн. лв., третата я надвишава. Конкурсът е удължен с месец за подобряване на офертите. В началото на 2019 г. постъпват само две оферти – от германската Fr. LÜRSSEN Werft GmbH & Co.KG и италианската FINCANTIERI. Българската МТГ ДЕЛФИН АД без обяснения не подава своята оферта. В средата на 2019 г. МО обяви, че търгът се печели от германската компания и предстоят окончателните разговори за подписване на договора. Но поради ограничителните мерки поради пандемията около COVID-19 в МО обявиха, че договорът ще бъде подписан, но след края мс пандемията.

И на 12 ноември 2020 г. между Министерството на отбраната и германската компания Fr. LÜRSSEN Werft GmbH & Co.KG бе подписан договор за Придобиване на две многофункционални модулни патрулни кораби за ВМС с индекс ММПК-90 (MMPV-90). Германската компания LÜRSSEN ще построи и достави корабите, като финансовата рамка на проекта е на стойност 984 млн. лв. с ДДС.

Според германската страна и двата кораба ще бъдат построени в България в корабостроителницата МТГ ДЕЛФИН АД. Основните данни за корабите са: водоизместване 2300 т, дължина 90 м, широчина 13.5 м, газене 3.90 м. Задвижване тип CODAD с 2 дизелови двигателя, скорост максимална 24 възла, икономична 14 възла, при 5 бала вълнение не по-малка от 12 възла, автономност 3000 морски мили и 7 денонощия. Екипажът е около 70 човека без екипажите на вертолета и техническия персонал за неговата поддръжка. Корабите могат да приемат на борда 1 вертолет тип PANTER. Те притежават модерни способности за противодействие на надводен, подводен и въздушен противник, ще имат способности да участват в широк спектър от морски операции на НАТО и ЕС. Корабите се очаква да бъдат доставени през 2025 и 2026 година. Договорът предвижда обучение както на екипажите, така и на инженерния състав.

 

Разрешете ми тук да задам следния въпрос – кой от проектите е по-добър в съотношение качество към цена: на ARMARIS, на МТГ ДЕЛФИН АД или на Fr. LÜRSSEN Werft GmbH & Co.KG. Вероятно добре запознатите офицери от ВМС с тези проекти могат да отговорят. Но едва ли ние ще видим някога този отговор. Ще се опитам аз да отговоря, като сравня офертите на ARMARIS: и на LÜRSSEN. Не можах да намеря параметрите на офертата на МТГ ДЕЛФИН АД и затова не включвам тази оферта в сравнителната оценка. Единствено по предложеното изображение на кораба в офертата мога да кажа, че той в някаква степен прилича на корветата Gowind-200, като оценката на офертата е, че тя покрива поставените изисквания.

Може и да бъркам в някаква степен, но това което успях да прочета за тези проекти (и между редовете) ме кара да мисля, че проектът GOWIND-200 на френската  ÄRMARIS бе по-добрият. Този проект щеше да предостави на българския флот четири, а не две корвети, построени по последната дума на големите световни оръжейни фирми,  съвместими с най-новите фрегати, строени за страните в НАТО. При това с единична цена почти 5% по-ниска от цената на LÜRSSEN. И още по-важно – щяхме да ги получим около 15 години по-рано.

 

Тази история, продължила почти 30 години, е на път да завърши. Разрешете ми тук да кажа следното: Все пак ВМС ще получи най-после два нови бойни кораба с добър боен потенциал. И нещо друго, което също е много важно - в този проект ще бъде сериозно заета и българското корабостроене, което означава сериозен принос към българската икономика. Въпреки че МТГ ДЕЛФИН АД не е основният изпълнител на проекта, тази сериозна корабостроителна варненска фирма ще участва със сериозен принос в строежа на корабите. А това ще е добра предпоставка за безпроблемната поддръжка на корабите в техния жизнен цикъл.

Оперативните разчети показват, че за да се удовлетворят нуждите на националната сигурност и поетите международни ангажименти са необходими четири нови кораба, които да бъдат напълно съвместими със силите на съюзниците. Но към момента ВМС ще получи само 2 нови патрулни кораба. Ще се надяваме в близко време да бъдат построени още 2 патрулни кораба.

Строителството им върви съгласно заложените планове. Двата кораба бяха заложени в доковите камери на МТГ ДЕЛФИН съгласно плановете: първият на 18 юни 2022 г., вторият на 17 юни 2023 г . На 4 август 2023 г. първият патрулен кораб, който ще носи почетното име Храбри бе пуснат на вода. Командването на ВМС формира екипажите на корабите и те преминават през необходимите курсове.

Очакваме с нетърпение 2025 година, когато Храбри, третият боен кораб с това име, ще влезе в бойния строй на българския военен флот.