Какво 2024 г. носи на армията?
02.01.2024 г.Както всяка година, така и през 2024 г., ще виждаме армията на национални и многонационални учения. Отговорност за подготовката на формированията имат командирите и щабовете. За да се постигат необходимите способности трябва всестранно осигуряване. Грижа за това имат политиците в изпълнителната и законодателната власт. Какво да очакваме от тях? Какво 2024 г. носи на армията?
Спирдон Спирдонов
Армията започва годината с
гласуван бюджет.
Предстоят плащанията. МО разполага 2, 129 194 млрд. лв, като за персонал парите са 1, 680 069 млрд. лв. Тук се крие и надеждата за 10-процентното увеличение на заплатите. В централния бюджет на държавата чакат още 1, 761 914 млрд. лв. по проектите за модернизация и превъоръжаване.
С началото на 2024 г. започва и изпълнението на промените в Закона за отбраната и въоръжените сили.
Курсантите ще получават и втора стипендия,
която е за подготовка за военна служба. За тези, които са отстранени по една или друга причина са създадени законови възможности при определени условия да не връщат вложените средства за обучение. Това, обаче, трябва да го научат повече млади хора, за да разчитат военните училища на достатъчен прием.
Поправките в същия този закон донесоха
още новости.
Например, що е то пенсиониран цивилен служител в МО и какви права има той. Или кой колко трябва да служи след изкаран курс, за който държавата е давала пари. Променя се уредбата в сферата на отпуските за кръводаряване и за отглеждане на дете от военнослужещи-бащи. Предотвратява се изпълнението на военна служба от лица, спрямо които компетентните военномедицински и военно-психологически органи са установили негодност за изпълнението й. Отпада изискването за ежегодно атестиране.
От народните представители се очаква да приемат предложената от правителството
Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г.
В нея са подредени 13 проекта за модернизация на армията с прогнозна стойност над 100 млн. лв. всеки и 4 инфраструктурни. Съответно първите 5 и 3 от тях са с най-голяма важност и следва да бъдат стартирани и реализирани в най-кратки срокове. Общите капиталови разходи за периода до 2032 г. достигат 18, 212 млрд. лв. Депутатите имат и Списък на способности за изграждане и развитие до 2032г., (за служебно ползване) и Списък на приоритетни способности и проекти за изграждане и развитие до 2032г. (поверително). Това ще бъде третата програма внесена за последната година и половина и все още негласувана. Макар че основните проекти за модернизация си вървят, включително и плащанията. Впрочем програмата не се приема със закон, а с решение, което сваля ранга на един такъв документ.
Стратегическият преглед
на отбранителната политика трябва да завърши до края на февруари. Обобщените резултати и изводи от докладите на работните групи ще бъдат отразени в Бяла книга на отбраната. Причините, според правителственото решение, са настъпилите сериозни изменения в средата на сигурност и в концептуалните планиращи документи на НАТО и ЕС в областта на отбраната. Чакаме новини за по-нататъшното развитие на отбранителните ни способности като страна домакин при разполагане на съюзнически сили на българска и на отбранително-технологична индустриална база в Република България. В МО има 5 работни групи с насоченост към отбранителната политика, отбранителни способности и структура на въоръжените сили, хората в отбраната, отбранителната аквизиция, отбранителния мениджмънт.
Ще се измести ли фокусът върху хората в отбраната?
Това предстои да разберем и от резултатите на стратегическия преглед. Видна е необходимостта от нов подход, от по-мащабна национална стратегия за действие за справянето с този проблем, категоричен е и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Новият подход се определя от него като ключов, както за Българската армия, така и за опазването на държавността. „Комплексното решение трябва да включва ведно – финансова осигуреност, жилищна политика, социални компенсации за военнослужещия и неговото семейство, възможности за обучение и реализация в съвременна технологична среда „За да бъде оценен достойно трудът на българските военнослужещи, разчитам и на обществена и политическа подкрепа“. Призив, който, очевидно, е за тези, които са от другата страна на войсковия портал, отправен по време на предпразничното обръщение на началника на отбраната..
Очакват се промени и в редица документи.
На първо време предстои изпълнението на промените на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2026 г., които вече са в сила. Обособява се ескадрила за защита на силите, както и адаптиране на командването и управлението в Командването за логистична поддръжка и усъвършенстване на логистичното осигуряване, насочени към осигуряване изпълнението на ангажиментите на Министерството на отбраната по българското участие в Щабния елемент за интегриране на сили на НАТО (NFIU) и Многонационалната инициативата за съхранение на боеприпаси.
Нови назначения
във висшето военно командване. Вече има указ на президента, с който адмирал Емил Ефтимов се преназначава от 31 март за началник на отбраната. СКС е с нов командир –генерал-майор Красимир Кънев. Сухопътни войски са с нов заместник-командир – бригаден генерал Пламен Йорданов. От 14 февруари ВВС ще имат нов заместник-командир – бригаден генерал Димитър Георгиев. Свободни са длъжностите на национален военен представител в Националното военно представителство в Съюзното командване по операциите в Монс, Белгия и на началник на Щаба на Сухопътни войски. Очакват се промени при началниците най-малко на две военни учебни заведения.
Право на пенсия
От 1 януари 2024 г. военнослужещите придобиват право на пенсия при навършване на възраст 54 години и 2 месеца и 27 години общ осигурителен стаж, от които 2/3 (18 години) действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и/или като резервисти на активна служба и/или срочна служба в доброволния резерв по Закона за резерва на въоръжените сили на Република България. (по чл. 69, ал. 1 от КСО). От 1 януари на всяка следваща година възрастта се увеличава с по два месеца до достигане на 55-годишна възраст.
Сега ще ви припомня какво записа да стори правителството в управленската си програма до декември 2024 г.
Изпълнено. В държавния бюджет за 2024 г. разходите за отбрана да бъдат минимум 2 процента от БВП, пише в документа.
Очаква се. С измененията на другите два закона през януари и февруари следващата година ще се създадат условия за инвестиционен фонд за превъоръжаване и модернизация на отбраната и за регламентиране подготовката на българските граждани в мирно време за защита на отечеството.
Изпълнено. До ноември т.г. в Народното събрание трябва да бъде внесена Програма за приоритетни инвестиционни разходи на МО.
Очаква се. Въвеждане и спазване на ясни и справедливи критерии за кариерно израстване и на програми за обучение на военнослужещите през целия период на изпълнение на военната служба, което трябва да стане до април 2024 г. Става дума за усъвършенстване на управлението на човешките ресурси чрез нов кариерен модел, нов модел за набиране на военнослужещи и нов подход за атестиране.
Очаква се. До януари 2024 г. - адекватни политика по доходите и социална политика на МО с цел попълване на критичния недостиг на личен състав. Целта ще бъде постигната при наличие на повишена мотивация, увеличен брой на кандидатите и спад в броя на предсрочно напускащите военнослужещи.
Очаква се. С промени в Закона за устройството на територията до края на 2024 г. трябва да се реализира намерението за придобиване на жилища за военножилищния фонд на МО чрез договори за преотстъпено право на строеж в имоти с отпаднала необходимост в гарнизони с постоянна дислокация на военни формирования.
Изпълнява се. До декември 2024 г. следва да е започнало изпълнението на проекта за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“, както и за бойни разузнавателни машини, системи за противовъздушна отбрана, артилерийска поддръжка, комуникационни и информационни системи, разузнаване и електронна война.
Изпълнява се. Ускорената подготовка за оперативно усвояване и въвеждане в експлоатация на ескадрилата Ф-16 е със срок декември 2024 г. Тя включва изграждане и сертифициране на необходимата инфраструктура в авиобаза „Граф Игнатиево“. И на следващо място - ефективна подготовка и успешно сертифициране на летателния състав, наземния и технически персонал, обслужващ Ф-16.
Изпълнява се. Продължава изпълнението на решението на 48-ото НС за подкрепа за Украйна с изпращане на нов пакет военна помощ.
Изпълнява се. Планирано е разширяване на българската и съюзническата инфраструктура с цел засилване на отбранителния капацитет в Черноморския регион и по Източния фланг на НАТО. Предвиждат се до ноември 2024 г. инвестиции във военноморския координационен елемент на НАТО във Варна за повишаване на възможностите и значението му в региона. Продължава изпълнението на приетите от Република България военни и граждански Цели за способности на НАТО и съответните проекти и инициативи за изграждане на военни способности на Европейския съюз.
Изпълнява се. Ще бъде изготвен широкообхватен анализ с препоръки за засилване на устойчивостта на държавното управление, ключовите сектори и критичната инфраструктура срещу рискове от военен и невоенен характер. Това трябва да се случи до февруари 2024 г.
Предвидено. До ноември 2023 г.разработване на Пътна карта за управление и разпореждане с имотите с отпаднала необходимост чрез въвеждане на ясни и прозрачни критерии за класификация и анализ на необходимостта от законодателни промени.
Очаква се. До май 2024 г. да бъдат актуализирани стратегическите планове и плановете за използване на въоръжените сили.
Предвидено. Ремонт, саниране и обновление на сградния фонд. Изграждане на енергийни обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници в рамките на военните формирования за собствени нужди и други мерки за намаляване на въглеродния отпечатък.
Очаква се. До края на 2024 г. да бъде въведено изцяло електронно управление на административните процеси и да бъдат разработени ефективни административни правила и процедури в МО и въоръжените сили.
Снимка: Сухопътни войски