МО обещава своевременно изграждане на инфраструктурата за приемане на новите изтребители

26.01.2024 г. МО обещава своевременно изграждане на инфраструктурата за приемане на новите изтребители

 По четири от договорите са приключили строително-монтажните работи и предстои тяхното въвеждане в експлоатация, се посочва още в отговора на министъра на отбраната Тодор Тагарев на въпроса на народния представител Христо Гаджев.

Спирдон Спирдонов

Планирано е окончателното приключване на дейностите по сключените договори , които са свързани пряко с приемането на самолетите Ф-16 и е необходимо сертифициране от американска страна, да се реализира до края на 2024 г. Очакванията са работата по станалите обекти да приключи през първото тримесечие на 2025 г. Това пише министърът на отбраната Тодор Тагарев в отговор на въпрос на председателя на Комиисята по отбрана Христо Гаджев.

Народният представител се интересува от изграждането на инфраструктурата за самолетите Ф-16 в Трета изтребителна авиобаза в Граф Игнатиево. Според него в държавните бюджети от 2020 г. насам се отделят значително средства, но въпреки това към днешна дата тя не е готова.  Особено внимание, посочва той, трябва да се обърне на помещенията за съхранение на боеприпаси и за класифицирана информация, защото те подлежат на сертификация от правителството на САЩ. Ако това не стане навреме, прогнозира председателят на Комисията по отбрана, ще се „наложи МО да плаща магазинаж за съхранение на самолетите  в други сертифицирани авиационни бази.“ В тази връзка въпросът е какви мерки са взети, за да бъде изпълнено и сертифицирано строителството до края на 2024 г.

Взети са редица конкретни мерки за ускоряване изпълнението на проектите, се посочва в отговора. Първите дейности са стартирали през 2020 г. Това са нови сгради и съоръжения, модернизиране на съществуващите, за да бъдат осигурени изискващите се условия за съхранение, поддръжка и експлоатация на изтребителите. Има, обаче, и редица предизвикателства, отбелязва министър Тагарев. Едно от тях е, че  тези обекти са специфични като технология, многообразни по предназначение и сложни за изпълнение, с оглед на съгласуването и сертифицирането, както с компетентните национални структури, така и от САЩ. Друго предизвикателство са различните източници на финансиране.

Забавяне на дейностите има, признава министърът. Основните причини, посочва той, са свързани с липсата на цялостна визия за изграждане на инфраструктурата, с недостатъчната информация по отношение на специфични изисквания към обектите, които следва да бъдат съобразени с проектирането, както и за условията, на които трябва да отговарят, за да покрият изискванията на доставчика на самолетите. Негативно отражение имало и от кризата с Ковид-19, повишената инфлация в национелен и световен мащаб и др. Поради тези причини изпълнителите са поискали от МО индексиране на стойностите за изпълнение на строително-монтажните работи, включително и за удължаване на срока за приключване на някои от тях. След съответния анализ са сключени допълнителни споразумения по част от договорите. Два от договорите са прекратени и са сключени нови за изпълнение. В МО е създадена организация за приоритетно решаване на проблемите, включиелно и за упражняване на контрол върху качеството и ценовите параметри на строителните дейности.

Към настоящия момент, подчертава министърът, очакванията са изпълнението на дейностите по сключените договори да бъде съобразено със заложените времеви графици. По четири от договорите са приключили строително-монтажните работи и предстои тяхното въвеждане в експлоатация, се посочва още в отговора на въпроса на народния представител Христо Гаджев.