До средата на годината не се предвиждат законови промени в областта на отбраната
27.02.2024 г.Дали, обаче, времето няма да изпревари решенията?
Спирдон Спирдонов
Правителството публикува две програми – законодателна и оперативна със срок до 30 юни т.г. В тях са заложени 79 закона и 66 постановления на Министерския съвет. Нито един от тези проекти не се отнася пряко към отбраната и въоръжените сили. Очакванията за законови разпоредби, които да спомогнат за решаване на наболели проблеми, като некомплекта от личен състав, очевидно се отлагат за второто полугодие. Призивът на президента и върховен главнокомандващ Румен Радев за авариен план, с който да се създадат условия за преодоляване на недостига на военнослужещи, включително и на офицери, също остава въ връмето. На този етап в Народното събрание от 30 ноември отлежава Програма за инвестиции в отбраната до 2023 г. Днес стана ясно, че на утрешното заседание на Комисията по отбрана ще бъде представена класифицираната част на програмата.
Със свое решение правителството удължи провеждането на Стратегическия преглед на отбранителната политика до 28 юни т.г. При първоначалния вариант от 29 септември м.г. този периодичен преглед трябваше да приключи утре, т.е. на 28 февруари. А обобщените резултати и изводи от докладите на работните групи следваше да бъдат отразени в „Бяла книга на отбраната“, която да бъде представена от министъра на отбраната за разглеждане в Министерския съвет до края на февруари 2024 г. И този срок е удължен до края на юни 2024 г. Така самият преглед се очертава да продължи девет месеца.
За изпълнение на решението за провеждане на прегледа бяха създадени две междуведомствени работни групи. Първата е по развитие на отбранителните способности на Република България като страна домакин при разполагане на съюзнически сили на българска територия с председател заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и представители от министерствата на отбраната, външните работи, финансите, вътрешните работи, регионалното развитие и благоустройството, транспорта и съобщенията, енергетиката, здравеопазването и земеделието и храните и член на политическия кабинет на премиера.
Втората междуведомствена работна група е за отбранително-технологична индустриална база в Република България с председател заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев и представители от министерствата на отбраната, икономиката и индустрията, външните работи, финансите, вътрешните работи, иновациите и развитието, образованието и науката и секретарят на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките и член на политическия кабинет на премиера.
Отделно в Министерството на отбраната са създадени 5 работни групи с насоченост към отбранителната политика, отбранителни способности и структура на въоръжените сили, хората в отбраната, отбранителната аквизиция, отбранителния мениджмънт.
От изслушванията на министъра на отбраната и неговите заместници в Комисията по отбрана става ясно, че има въпроси, които налагат по-голямо внимание при подготовката на съответни решения. Един от тях е некомплектът от военнослужещи. Става дума за мирновременния състав на Въоръжените сили, т.е. както за привличането, така и за задържането на хора в отбраната. Премахването на наборната военна служба все по-настойчиво налага да се търси най-оптималния вариант за изпълнение на разпоредбата на Конституцията, според която подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон. Ще видим дали това ще бъдат промени в Закона за резерва на въоръжените сили или друг закон? Конституционният съд вече се произнесе, че това е работа на законодателя. Т.е. до юни трябва да се мислят решения както за мирновременния, така и за военновременния състав на Въоръжените ни сили. Какви ще са те, предстои да видим.
Тук ми се иска да припомня какво каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов след годишния анализ на състоянието и подготовката на въоръжените сили. Четете внимателно. Проблемът с некомплекта се обсъжда във военното ръководство, има разговори с войниците и офицерите какво да се направи, отговори той на въпрос. Ако не можем да бъдем конкуретнти на пазара на труда по отношение на заплащането, да предложим и други механизми – социална политика, жилищна политика, каза началникъ на отбраната. И припомни, че социалният пакет отпадна от Закона за отбраната и въоръжените сили още през 2009 г. България не трябва да създава вакуум в сигурността, заяви адмирал Ефтимов. По думите му фокусът трябва да е върху Българската армия и възстановяването на нейните възможности. Той смята, че в момента е необходим авариен план, за да възстановим способностите на армията на 100 процента и постепенно да въвеждаме такива форми, като попълване на резерва и запаса.
Всичко това може да се приеме, като обяснение защо правителството не предвижда в близките месеци законови и други нормативни промени в областта на отбраната и въоръжените сили. Друг е въпросът дали времето няма да изпревари решенията.