Преглед на военните действия в Черно море по времето на войната между Русия и Украйна
18.03.2024 г.Резултатите от военноморската война в Черно море трябва да се отчетат и във военноморските сили на другите държави, при това не само в тези, които имат излаз на Черно море.
Кап. I ранг о.з. Румен Тотев
От началото на инвазията на Руската федерация в Украйна минаха повече от две години. Няма да коментирам военните действия на сухопътните фронтове, нито сраженията във въздуха. Ще се опитам да коментирам действията в Черно море. Там се създаде интересна ситуация, която предполагам че за много анализатори се е явила като изненада.
Руският Черноморски флот към началото на специалната военна операция, както бе наречена инвазията в Украйна от руския президент, т.е. към 24.2.2022 г., има около 78 бойни, десантни и спомагателни кораби и подводници. В това число не са включени малките патрулни и спомагателни катери.
Към същия момент Украинските военноморски сили са съсредоточени основно в Одеса. По съвременната и боеспособна част от флота са флагманската фрегата „Хетман Сахайдачний“ (СКР пр. 1135.1) и четири корвети. Освен тях във флота има около 40 бойни, десантни и спомагателни кораби. Мнозинството от тях са стари съдове, наследени от Съветския Черноморски флот, повечето са достатъчно износени и нямат сериозна бойна стойност. В началото на инвазията фрегатата е изпратена на ремонт в гр. Николаев. Десетина украински кораба бяха сериозно повредени или унищожени, а повечето от останалите кораби са получили също повреди и се нуждаят от ремонти.
Независимо от факта, че Украйна фактически е останала без ВМС, въоръжените сили на Украйна към 10.3.2024 г. са унищожили или сериозно повредили до невъзможност за използване 14 руски военни кораба и са нанесли различни повреди на още около 22 съда. Фактически руският Черноморски флот е загубил около 20% от състава си, а като се вземе пред вид, че повечето унищожени кораби са из между най-мощните единици, то мощта на руския флот е намаляла с над 30%.
Ето списъка на унищожените и част от по-сериозно повредените руски бойни кораби:
На 24.3.2022 г. десантният кораб „Саратов“, клас „Тапир“, е взривен докато е на док в Бердянск в Азовско море. Ударен е с ракета с малък обсег „Точка-У“.
На 14.4.2022 г. ракетният крайцер „Москва“, флагманът на руския Черноморски флот, е атакуван с 2 ПКР „Нептун“ край гр. Одеса. Потъва при буксиране към Севастопол.
През месец май 2022 г. два патрулни катера от клас „Раптор“ са унищожени с атака от дрон „Байрактар“ край Змийския остров.
През месец май 2022 г. десантен катер от клас „Серна“ е потопен до Змийския остров след атака с дрон „Байрактар“.
През месец юни 2022 г. спасителният влекач „Великий Бех“ е унищожен с две ПКР „Харпун“.
През месец юли 2022 г. патрулен катер от клас „Раптор“ е сериозно повреден от дрон „Байрактар“.
През месец октомври 2022 г. патрулният катер „Иван Голубец“ е повреден от дрон „Байрактар“.
На 4.8.2023 г. десантният кораб „Оленогорский горняк“ от клас „Ропуча“ е атакуван с морски дрон в гр. Новоросийск и получава тежки повреди. Преместен на буксир в Севастопол с голям крен, по-късно потъва.
През месец септември 2023 г. патрулен катер проект 640 е повреден от дрон.
На 13.9.2023 г. десантният кораб „Минск“ от клас „Ропуча“ е атакуван с ракети с далечен обсег Storm Shadows. в корабостроителницата „Севморзавод“ в гр. Севастопол. Той е сериозно повреден, практически е унищожен.
На 13.9.2023 г. подводната лодка „Ростов на Дон“ от клас „Кило“ е атакувана в корабостроителницата „Севморзавод“, Севастопол, с ракети с далечен обсег Storm Shadows. Практически е негодна за използване.
На 10.11.2023 г. два десантни катера от клас „Серна“ са повредени до с. Черноморское.
На 4.11.2023 г. корветата „Асколд“ от клас „Каракурт“ в корабостроителницата „Залив“ в гр. Керч е поразен от крилати ракети SCALP (френски вариант на британските Storm Shadow) и става негодна за довършване.
На 26.12.2023 г. десантният кораб „Новочеркаск“ е в ремонтния док във Феодосия. Атакуван е с крилата ракета и потъва.
На 1.2.2024 г. корветата „Ивановец“ е на котва до селището Окуновка. Потъва след атака с ракети.
На 14.2. 2024 г. десантният кораб „Цезар Куников“ е атакуван с безпилотен морски дрон с експлозиви MAGURA-V. Потъва край южния бряг на Крим, близо до Алупка.
На 5.3.2024 г. патрулният кораб „Сергей Котов“ е поразен от морски дронове край бреговете на Крим и е потънал.
Всички тези данни са от съобщения на украинското военно разузнаване. Командването на руския Черноморски флот и вишестоящите щабове потвърждават само част от тях, за други се съобщава, че са получени повреди по корабите от неизяснен характер. Но тези данни са потвърдени от различни западни източници, както от НАТО, така и от авторитетни медии.
Тези данни разбира се не означават, че руският ВМФ е унищожен или победен. Русия има военни флотове в Северния и Тихия океани, в Балтийско и Каспийско морета. А и в Черно море има още много други военни кораби. Но явно решенията за бойното използване на флотските сили трябва да се промени. На първо място трябва да се модернизират корабните оръжия за противоракетна, противовъздушна и противокатерна отбрана и разбира се да се подобри тактиката за тяхното използване.
Но тези резултати от военноморската война в Черно море трябва да се отчетат и във военноморските сили на другите държави, при това не само в тези, които имат излаз на Черно море.
За българските ВМС, които са със сравнително остаряло въоръжение, този извод трябва да излезе на челно място. Както за корабните сили, така и за бреговите ракетни комплекси и вертолетната ескадрила. Това смея да го твърдя, независимо от това, че като военноморски офицер не съм бил на оперативна служба във флотски щаб.