МО не се разбра с правителството за индустриалното сътрудничество по договора за Ф-16
06.04.2024 г.Спирдон Спирдонов
Министърът на отбраната в оставка Тодор Тагарев гласува против решението Министерският съвет да възложи на „Държавната консолидационна компания“ ЕАД в качеството му на орган, упражняващ правата на държавата в „Авионамс“ АД да възложи на дъщерното си публично предприятие изпълнението на целите на публичната политика, а именно изграждане на базови национални способности за поддръжка на изтребители Ф-16 блок 70. Предложението бе на министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов. По него се въздържа и министърът на финансите в оставка Асен Василев.
По време на правителственото заседание министър Богданов припомня,
че през 2019 г. между правителството на Република България и правителството на САЩ е сключен договор за производство и придобиване на 8 самолета Ф-16 блок 70. През декември 2022 г. Народното събрание одобри втора част от инвестиционния разход за превъоръжаване на Военновъздушните сили чрез закупуване на още 8 броя изтребители Ф-16 блок 70 като крайната цел е страната ни да разполага с ескадрила от 16 изтребителя. Очаква се доставките на първите изтребители у нас да започне в началото на 2025 г.
В проекта за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ от 2019 г. е заложено изискване за осъществяване на индустриално сътрудничество. Фокусът на индустриалното сътрудничество е върху изграждането на национални способности за логистична поддръжка на самолетите на междинно ниво на експлоатация, като целта е постигане на максимално възможното ниво, от икономическа и технологична гледна точка, на независимост при оперирането и поддръжката на самолетите в Република България.
Рамковото споразумение между Министерство на икономиката тогава и Lockheed Martin Global INC относно Програма за индустриално сътрудничество Ф-16 блок 70 предвижда изпълнението на 6 проекта. Три от тях имат за цел изграждане на базови национални способности за поддържка на части от системите на изтребителите Ф-16 блок 70 на територията на страната, уточнява министърът на икономиката и индустрията. Изграждането на базови национални способности за поддръжка на изтребител Ф-16 блок 70, посочва той, ще позволи България да осъществява собствена, независима и неопосредствана от втора страна логистична поддръжка и експлоатация през целия дълъг жизнен цикъл, 30 години, на придобиваната отбранителна техника, основаваща се на собствена технологична база.
Съгласно Рамковото споразумение, подписано през 2019 г. във Вашингтон и обнародвано в Държавен вестник, брой 60 от 2019 г., Lockheed Martin трябва да определи българско дружество, което да отговаря на изискванията на страните и което е в състояние да изпълни проектите. В началото на 2021 г. успешно приключва процесът по обследване на „Авионамс“ АД от страна на Lockheed Martin Global INC, в резултат на който като потенциален изпълнител на първите три проекта от Рамковото споразумение е избрано българското дружество „Авионамс“ АД, става ясно от думите на министър Богданов.
В тази връзка е изготвен проект на решение, според който Министерски съвет възлага на „Държавната консолидационна компания“ ЕАД качеството му на орган, упражняващ правата на държавата в „Авионамс“ АД да възложи на дъщерното си публично предприятие изпълнението на целите на публичната политика, а именно изграждане на базови национални способности за поддръжка на изтребители Ф-16 блок 70.
За изпълнението на това решение за периода 2024 г. – 2027 г. са необходими общо 13 милиона и 500 хиляди лева, от които 12 милиона и 800 хиляди лева следва да бъдат осигурени от държавния бюджет, а останалите 700 хиляди са собствени средства на предприятието. Предвижда се разходите от държавния бюджет за изпълнение на целите на публичната политика да бъдат разходвани за три са основните направления:
Привеждане на съществуващите мощности и инфраструктура на „Авионамс“ АД, в съответствие с изискванията на Lockheed Martin Global INC. В тази дейност са включени ремонт на обособена част от сграда и прилежащи съоръжения, изграждане на нова инфраструктура за самостоятелен достъп, вкл. за контроли охрана – обща стойност 1 милион и 180 хиляди лева.
Доставка и инсталиране в „Авионамс“ на предоставеното от Lockheed Martin Global INC безвъзмездно оборудване, инструменти, запасни части, образци и средства за обучение. В тази дейност са включени разходите за застраховки, транспорт, мита и ДДС – общо в размер на 6 милиона и 150 хиляди лева.
Набиране и обучение на персонал за изпълнение на всеки един от проектите. Разходите включват обучение и натрениране на специализиран авиационен персонал – общо разходи 5 милиона и 470 хиляди лева.
Защо министър Тагарев е гласувал против?
Ето част от неговите аргументи:Ние сме дали доста подробно становище. Аз ще се спра само на три момента от него, които ми изглеждат най-важни.
Първото е, че едно такова решение за предоставяне на целеви средства ще постави „Авионамс“ в привилегировано положение спрямо други бенефициенти по Рамковото споразумение.
Второто е, че така формулирано решението предполага двойно плащане на разходи от държавата, в частност за инсталация, за инсталиране на оборудването, тъй като тази дейност вече е финансирана по самия договор, с FMS договора за доставката на самолетите и това са отчетени като разходи за отбрана.
И третото, което е най-съществено е, че веднъж ние плащаме през бюджета за отбрана и като разходи за отбрана със създаването на тези възможности за индустриално сътрудничество, доста значителни суми. Втори път, сега подпомагаме една от фирмите с финансиране, а на нас не ни е ясно дали това ще бъде отчетено при бъдещо формиране на цените и услугите, които „Авионамс“ ще предоставя на Министерство на отбраната. Дали няма да ги калкулира още веднъж?
И затова в предварителните разговори ние настоявахме за едно съгласие, за един по-прозрачен механизъм за формиране на цените на „Авионамс“, но в момента не се предлага такова нещо и затова ще гласувам „Против“ този проект на решение.“
Отговорът на министър Богданов:
„ Аз държа също да направя коментар в протокола тук, че желанието на Министерство на отбраната е услугата, която ще бъде предоставяна да бъде на база обявена тръжна процедура от страна на Министерство на отбраната за тези услуги. Ние напълно го подкрепихме и казахме, че от страна на „Авионамс“ няма проблем, ако Министерство на отбраната в бъдеще обяви тръжна процедура „Авионамс“ да участва.
От друга страна, също предложихме вариант, в който да има дългосрочен договор на база конкретните ремонтни дейности, но както е ясно на всички ни тази дейност ще се прави веднъж на 4 години по текущите планове за поддръжка. Така че, ние говорим първите дейности да започнат от 2026 г. – 2027 г.
Но тук, пак казвам, и при двата варианта, и ако е необходима тръжна процедура може „Авионамс“ да участва, ако е необходим дългосрочен договор да се обезпечи Министерство на отбраната, това трябва да се случи. Затова ще го оставим и на следващото ръководство на Министерство на икономиката, заедно с Министерство на отбраната да изберат по кой път да се изпълнят проектите. Това, което е важно е, че имаме вече финален етап след 5 години от подписване на Рамково споразумение. Ние все още не сме започнали дейност по изграждане на този капацитет, който всъщност България е поискала и който България е платила вече.“
Репликата на премиера в оставка Николай Денков:
„Аз също бих искал да добавя, че след началото на войната на Русия в Украйна, нападението на Русия върху Украйна, след промяна в плановете на НАТО по отношение на Източния фланг, в който се включва и България, всъщност дейностите, които се предполага да бъдат изпълнявани в нашия регион – Румъния, Полша, Турция, дори и балтийските републики, всъщност започват да се увеличават многократно.
Така че, аз по-скоро бих поставил в следната плоскост: трябва да си изпълним ангажимента така, както е поет преди време и в същото време да продължат усилията да се търси разширяване на участието на България в тези дейности. И не бих се учудил, ако това, което правим днес, всъщност, се окаже подходящо, ако се намери формата на интегриране в усилията на НАТО за развитие на отбранителните способности на Източния фланг.“
Допълнение от министър Тагарев:
„Ние сме дискутирали варианта за тръжни процедури, но най-естественото нещо е след като държавата е наляла десетки милиони в „Авионамс“ цената на „Авионамс“ да бъде по-ниска от цената на други възможни доставчици на такива услуги и ремонти, което не са били подпомагани от българската държава. Считаме, че това не е достатъчно. Да, беше дискутиран този вариант. И затова накрая позицията на Министерство на отбраната беше за прозрачен механизъм за ценообразуване, който явно не е приет от фирмата в момента.“
Припомням, че въпросът за индустриалното сътрудничество бе обсъждан на две заседания на Комисията по отбрана. През октомври м.г. министър Богданов информира депутатите, че е направена е оценка на готовността на „Авионамс“ да поддържа новите самолети Ф-16. На 17 януари т.г. в комисията бе представен от Министерството на отбраната, Министерството на икономиката и индустрията и Министерството на иновациите и растежа на Проект на концепция за развитие на индустриално сътрудничество при проекти за придобиване в сферата на отбраната и сигурността във връзка с Програмата за индустриално сътрудничество Ф-16 блок 70.
(За информацията е използвана стенограмата от правителственото заседание на 3 април т. г.)