Как да преодолеем некомплекта от военнослужещи?

09.04.2024 г. Как да преодолеем некомплекта от военнослужещи?

 Генерал-лейтенант от запаса Кирил Цветков, председател на Асоциацията на Сухопътните войски в България

Ще се преодолее ли некомплектът от личен състав в армията? Нормален въпрос, като четем какво пише в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2023г. Отговорът е също ясен: Няма да се преодолее! Остава въпросът – все пак как? Причините са също ясни: Военната професия не е атрактивна и не е конкурентна на пазара на труда. Причините за това са: ниското заплащане на труда в армията в сравнение с другите професии; изкривената система за допълнително стимулиране, представяна пред обществото като привилегии; ограничените права и свободи на военнослужешите, които не се компенсират от системата за допълнително стимулиране; ограничената възможност за кариерно развитие; ограничените възможности за изява и развитие на индивидуалните способности на военнослужещия; отсъстващите социални и други компенсации за военнослужещите и членовете на техните семейства, характерни за другите армии и други по-незабележими.

Да се привеждат примери не е необходимо и не е достойно, защото ще засегне други професии, но все пак. Заплатите на учителите, например се повишиха четири пъти за последните години и в момента средната заплата на един учител е равна на средната заплата на командир на полк. А командирът на полка отговаря за живота, здравето и подготовката на целия личен състав на полка (600-700 души), за стотиците единици въоръжение и техника и ако не покрият изискваниията подлежи на дисциплинарни наказания, а във военно време на военен съд и може би на разстрел. Което не може да се каже за любимите ми все пак учители още от детството ми.

Сега се предвижда да се увеличат възнагражденията на научните специалисти и то драстично. Това е похвална инициатива за стимулиране на научните кадри, стига да работят за България, а не да се изнижат на запад за още по добро заплащане. Наистина те са лошо заплатени, по-зле от учителите, но нали си нямат профсъюз да ги вдигне на протест страдаха като военните. Но предлаганата заплата за младши специалист от 3 000 лв е равна на заплатата на командир на бригада от армията. Как ще се чувства този командир на бригада, който има под себе си около 4 000 подчинени и стотици единици бойна техника и трябва да подготви тази бригада по сигнал да влезе в бой, ако се наложи. И се заплаща труда и отговорностите му нараявно с този, който цял ден се труди за собственото си развитие.

И още нещо за сравнение. В армията има военни училища, академии и школи, където преподават тези научни специалисти. И представете си след вдигането на възнагражденията на научните сътрудници, доценти и професори, които ще получават повече от своите началници, как ще повлияе на дисциплината и моралното състояние на колективите. Представете си, например, един професор от Военна академия или военния университет да взема заплата равна или по-голяма от началника на отбраната...! Ще трябва вероятно да се приеме нов план за развитие на въоръжените сили и да се трансформират сегашните бригади, бази и полкове в научни учреждения. А кой ще ходи на учения и на война ще оставим парламентът и президентът да решават? Но нас, българите, в трансформациите ни бива и го доказахме за тези 30 години.

 Ако някой не знае, живеем в пазарна икономика.

Поне така казват. А в нея всеки труд се заплаща. Мина времето на социализма, където всички получавахме по-равно, работили и неработили с разлика от 20-20 лева между длъжностите. Мина времето, когато в щатовете се изписваха по няколко длъжности за един военнослужещ, без да получава възнаграждения за тях. Представете си едно училище или научен институт, където на учителясътрудника му пише: учител по литература, той и отговорник по противопожарната безопасност, той и шофьор на товарен автомобил, 3,5 тона. Смешно, но това е факт в армията, където военнослужещите имат по 1-2 длъжности и в същото време участват в сборни отряди за оказване на помощ при природни бедствия и в „свободното“ от занятия време косят тревните площи и ремонтират казармения фонд. Затова, всяка длъжност привоенните трябва да има паспорт, където да пише за какво той получва заплата, а всичко допълнително трябва да влезе в системата на допълнителното стимулиране.

В другите армии

има данъчни облекчения за военните, безплатно медицинско осигуряване на тях и членовете на семействата им, дават им се обезщетения към заплатите за неработещи съпругисъпрузи и за всяко дете, осигиурява им се възможност да учат и да продължат образованието си. Това при нас се счита за анахронизъм, за привилегии, за неравностойно отношение по отношение на другите граждани. Ами ако е така, направете го и накарайте „другите граждани“ да постъпят в армията.

Няма желаещи да постъпят в армията и намалява прогресивно резерва за попълване на некомплекта.

Да така е и нека припомним думите на един министър на отбраната, който преди години заяви, че такъв проблем никога няма да съществува за България, защото има огромен резерв от подготвени запасни, които осигуряваха попълването на 600 -хилядния състав на Въоръжените сили за военно време. Да, ама преди това имаше развърната система за подготовка на населението и за мобилизация. Ежегодно постъпваха в резерва над 60-80 хиляди наборни войници, сержанти и офицери, завършили военната си служба. Имаше система за подготовка и преподготовка на резерва. Всичко това рухна само за няколко години, за да покаже на управляващите как се правят сметки без кръчмаря. Изходът е изпълнение на записаното в т.1, по горе и въвеждане на задължителна военна подготовка за всички граждани, ненавършили 30 години ( 3 месеца в учебен център и 3 месеца във военно формирование), планово, по график и с отчитане на заетосттта на гражданите, както и екстрено попълване на постоянния резерв, който да се използва за попълване на мирновременните формирования и на когото да се плаща ежемесечно процент от заплатата, както правят в някои уж неутрални страни.

Възстановяване на единството по отношение на силите от системата за сигурност в законовата сфера.

Преди десетина години бе прието правилото всички закони в сферата на отбраната и сигурността да бъда единни по отношение на базовите изисквания: възраст, продължителност на службата, базова заплата и компенсации. Разликата да бъде само във вътрешно нормативната уредба, която е различна за стуктурите и се определя с наредби и министерски постановления. Но в последно време в системата на МВР настъпиха някои изменения, които пораждат бвзпокойство сред личния състав на армията. Служителите на МВР например, използват факта, че имат право на профсъюзи, за разлика от военнослужещите, които с алишени от това право и се опитват да прокарват увеличения в заплатите, чрез органзиране на протести. Последните изменения, които се предвиждат ще доведат до увеличаване на заплатите в системата на МВР, които ще превишат базовите заплати в армията с 300-400 лв. Това ще доведе до нов отлив от личен състав от армията към структурите на МВР и другите институции от системата на сигурност, който допълнително ще увеличи проблемите и. А това в условията на нарастващата военна опасност може да се окаже гибелно за страната.

Какво трябва да се направи?

В законодателната дейност да се премахне зависимостта на базовата заплата от правителството и се заложи на минималната работна заплата с коефициенти за различните категории, като се започне от коефициент от 1.8 - 2.0 за войниците, 2.2-2.4 за сержантите, 2.6-3.0 за младшите офицери, 3.3- 3.7 за старшите офицери, 4.0-4.8 за висшия състав и накрая до началника на отбраната. Така ще се запазва съотношението между заплащанията най-ниска към най-висока от 1:4, което пак ще изостава от най-високото съотношение наблюдавано в западните армии 1:8-10, но ще бъде положително прието.  Вилката в коефициентите е задължителна, за да се стимулира желанието за кариера в армията и растеж.  Сегашната разлика от няколко лева между званията води да застой в развитието по ред причини изложени по-долу. Наложително е вилката между войнишките заплати да бъде не по-малка от 50 лв, между сержантските -100 лв, между младшите офицерски -150, между старшите офицери -200 и между висшите от 300 до 500 лв.

За преодоляване на некомплекта

средствата за набиране на нови войници

да се дават като отделна позиция към бюджета по отношение на щатния състав. При неизпълнение се връщат в бюджета на държавата или се прехвърлят към програмите за стимулиране като резерв. Военнослужещите да могат да напускат армията, докато се учат в граждански университети и да бъдат приемани обратно в армията след завършване. На същите, които подпишат условието че ще се върнат в армията да се отпускат стипендии от МО. След навършване на пределната възраст за военна служба напускащите армията да се приемат без изпити в университети и учебни заведения за добиване потвърждение на гражданска специалност и за тях да не важи правилото да имат 5 или 10 години стаж по специалността. МО да поема част от издръжката на такива студенти, които са изслужили задължителния срок военна служба.На студенти, подписали договор за военна служба след завършване на образованието се отпуска стипендия от МО. При неизпълнение средствата се възстановяват от подписалия договора с лихвите и неустойките по договора.

В Правилника за прилагане на ЗОВС да се запише:

войниците да служат минимум 10 години след завършване на общата и специалната им подготовка. След 5 години добра служба да имат право без изпити да постъпват в колежа за сержанти; сержантите след 10 години безупречна служба да постъпват без изпити в НВУ за придобиване на кандидат-офицерско и офицерско звание; преминаването на военната служба да не се обвързва със задължителното присвояване на следващо звание, ако в регистъра за тази длъжност е предвидено определено звание. Може да си остане лейтенант или капитан до края на службата, ако не желае да отиде на курс за по-високо звание и не кандидатства за длъжност, изискваща по-високо звание; резервистите да могат да бъдат призовавани на активна военна служба за попълване на вакантни места от мирновременния състав; на резервистите да се заплаща постоянно възнаграждение от 10-15 от заплатата на кадрови военнслужещ за съответното звание.

Система за компенсации и стимулиране на военната служба.

Да се изготвят професионални характеристики за всяка длъжност и звание в армията. Характеристиката включва задължителните знания и умения, които трябва да притежава войника, офицера и сержанта на тази длъжност и за които взема заплата. Включват се и допълнителните изисквания за знания и умения, които се заплащат по наредбата. Това е основният пакет от знания и умения, които формират основната заплата. Участието в модулни групи изисква допълнителни умения и също се заплаща. Знаенето и ползването на други езици, класната специалност, всички задължения към длъжността описани като „...той и такъв, такъв и такъв“ към основната длъжност се заплащат по наредбата. Ако военнослужещ от един вид въоръжени сили притежава умения характерни за друг вид то се отразява в характеристиката му и му се полага заплащане, ако ги използва в работата.

Приема се наредба за стимулиране на състава от бойните и други формирования. В нея се включват всички курсове, които завършва военнослужещия и с каква сума се стимулират към заплатата. Такива курсове са боравене с оръжие, с компютри, оказване на първа помощ, шофьорски курсове, поддържане и текущ ремонт на щатната техника, курсове за ползване на свързочни средства и т.н

При изпращане на военнослужещия да изпълнява задачи за по-продължителен период от време извън постоянния гарнизон, което да го възпрепятства да се прибира при семейството му, на съпругата, или на родителите, които се издържат от него да им се изплаща по една минимална заплата за времето на отсъствието на военнослужещия. При непопълнен състав на формированията и щабовете на изпълняващите задълженията на отсъстващите се полагат допълнителни компенсации от средствата за стимулиране, което става със заповед на прекия командир. Занятията с учениците и студентите да се прехвърлят от кадровите военнослужещи на военнопатриотичните съюзи, като се промени и Закона за публичните финанси.

 Други компенсации, облекчения и стимули

На постъпващите на военна служба войници се отпуска помощ от 5000 лв. за посрещане на първоначалните нужди на него и семейството му. Помощта се отпуска след завършване на курса за първоначална подготовка и след подписване на договор за служба в армията в продължение на 10 години. При неспазване на срока и предсрочно напускане по свое желание или при дисциплинарно уволнение военнослужещият връща помощта по съдебен ред или доброволно; всеки семеен военнослужещ получава поне 20 на сто от заплатата си допълнително, ако съпругата му не работи и по 15 на сто за всяко непълнолетно дете и до завършване на образованието му, ако е на издръжка от родителите; военнослужещ, изслужил задължителния срок военна служба по закона ползва намаление на данъците и таксите с 20 на сто, които е задължен да изплаща; военнослужещ, изслужил задължителния срок на военната служба ползва облекчения при постъпването в държавните университети; след уволнение от военна служба, изслужилите задължителния срок военна служба ползват медицинските и санаториалните заведения на МО по ред определен от министъра на отбрана при облекчени условия; семействата на военнослужещите ползват медицинските и санаториалните заведения на МО с отстъпка, определена в специална наредба; на пенсионираните военнослужещи от въоръжените сили, изслужили до пределната военна служба, на участниците в мисии и на уволнените предварително поради съкращения във въоръжените сили, към определената по закона пенсия се изплащат компенсационни суми по отделна наредба; на съпругите, децата и родителите на загиналите военнослужещи, на пострадалите и претърпели инвалидност поради военна служба, която не им позволява да работят пълноценно, се изплащат компенсационни суми и пенсии от бюджета на МО.

Възможни са и други облекчения и компенсации, които изискват и обществено обсъждане. Необходимо е да продължи добрата практика на програмата „Бъди войник“ и тя да има постоянно място в програмата на ВТК. Целият пакет мерки да се издаде в една брошура и тя да бъде достъпна за гражданите във военните окръжия.