Генерал-майор Деян Дешков: Духът на нашите танкисти е висок

15.04.2024 г.  Генерал-майор Деян Дешков: Духът на нашите танкисти е висок

 В София бе отбелязан Денят на Бронетанковите войски у нас.

Спирдон Спирдонов

 „Духът на нашите танкисти, въпреки че са малко, е висок. Правят всички, което се изисква от тях и то качествено“. Това каза командирът на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков пред Паметника на танкиста в София. Там с тържествен ритуал баха отбелязани 89 години от създаването на Бронетанковите войски в България.  Ние сме напълно убедени, посочи още генерал-майор Дешков, че танковите  войски имат своето значение, което днес не е спаднало дори и минимално. Това бе казано и преди това от полковник проф. д-р Емил Енев от Военна академия „Г.С.Раковски“.  Той припомни, че още през 1917 г., в резултат на поуките от Първата световна война, българското правителство решава, че трябва да се купят бронирани машини за войската. Едва, обаче, през 1934 г. е одобрено закупуването на 14 броя  нова военна техника – танкети  от Италия. В началото на 1935 г. те са доставени в пристанище Варна, и след транспортиране са зачислени във войската. На 15 април 1935 г. на плаца на Инженерния полк в София е тържественото събитие, при което е прочетена заповед „№ 73а” на министъра на войната, с която е обявено създаването на „Една рота бойни коли – подчинена на Инспектора на пехотата”. Във връзка с това със заповед №ОХ-318/14.04.2020 г. на министъра на отбраната Красимир Каракачанов 15 април бе обявен за празник на бронетанковите войски в България. В заповедта се посочва, че „празниците са необходими и важни, защото помагат за формиране на професионална общност” и това обединява военнослужещите в екип, кара ги да се чувстват включени в обща кауза, повишава значението на изпълняваните от тях мисии и задачи. И се изтъква, че „създаването на празник на бронетанковите войски от състава на Сухопътните войски показва значимостта и престижа на този род войски”.

Приключва етапът на модернизирането на първия танков батальон, каза още командирът на Сухопътните войски. Очаква се до края на тази година да стартира етапът и на втория танков батальон, което от генерал-майор Дешков, бе определено като светлина в тунела за развитие на танковите формирования. Той обеляза, че нашите танкове имат доста жизнен цикъл пред себе си и биха ни дали „глътката въздух да се огледаме и поетапно да пристъпим към подмяната им с нови образци“. Такъв проект засега не е на първия ред, не се и налага, но танковите войски трябва да се поддържат и развиват, нашите танкисти гледат напред и то качествено, вече има определени планове и концепции, стана ясно от думите на генерал-майор Дешков. Може би през септември или октомври ще бъде тествана системата за управление на боя с модернизирания батальон.

Военнослужещи поднесоха венци на паметните плочи в София, на които са изписани имената на 227 воини от Бронираната дружина, загинали през Втората световна война, от името на министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на Сухопътни войски, кмета на Столична община и клуб „Танкисти и автомобилисти“ към Столичната организация на СОСЗР.  За отбелязване на празника бяха дошли още бившият заместник-министър на отбраната Анатолий Величков, директорът на служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров, Диана Иванова – директор на дирекция в НВИМ,  военнослужещи от Сухопътни войски,

Запасното войнство беше представено от председателя на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков, неговия заместник и председател на Столичната организация бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, бившия командир на 11-танков полк в Банско полковник от  запаса Добри Стоянов, председателя на клуб „Танкисти и автомобилисти“ полковник от запаса Лилян Динков и десетки още офицери, служили дълги години в танковите батальони, полкови, бригади и дивизии. Въпреки желанието си, не успя да дойде най-старият танкист в момента у нас полковник от запаса Стоил Игов, както каза неговият син, е на 100 години.