Инспекторска група от Република Сърбия посети СКСО

06.06.2024 г. Инспекторска група от Република Сърбия посети СКСО

 Otbrana.com

Съвместното командване на специалните операции (СКСО) беше посетено вчера от инспекторска група от верификационния център на Република Сърбия, съгласно подписан Протокол между министерствата на отбраната на Република България и Република Сърбия, относно мерки за укрепване на доверието и сигурността, допълващи Виенския документ от 2011г., съобщават от формированието.

Чуждестранните наблюдатели бяха посрещнати в щаба на СКСО от командира на Командването генерал-майор Явор Матеев. В негово присъствие заместник-началникът на щаба по ресурсите полковник Йордан Василев  запозна гостите със структурата и задачите на Специалните сили на Българската армия. След брифинга делегацията посети района, в който са дислоцирани групите „Специални сили“, където им беше демонстрирана бойната техника, въоръжение и снаряжение на въоръжение във формированията. По-късно на Специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ гостите наблюдаваха демонстрация на способности от операторите от Специалните сили, включваща провеждането на стрелби с различни типове стрелково оръжие и изпълнение на елементи от тактики, техники и процедури, тренирани и прилагани от бойните формирования на СКСО.

Представителите на верификационния център на Сърбия изказаха своята благодарност за гостоприемството на своите домакини по време на посещението си в СКСО и изразиха задоволство от видяното по отношение на демонстрираните способности, обновената материална база и високата натренираност и професионализъм на военнослужещите от Специалните сили на Българската армия.

-----

Виенският документ от 2011 г. е международно споразумение и съдържа мерки за укрепване на доверието и сигурността във военната област. Целта му е повишаване на откритостта и прозрачността по отношение на военните дейности, извършвани на територията, заобикалящите морски зони и въздушното пространство на всички европейски държави. Той е механизъм за обмен на информация относно военните сили, основните системи въоръжения и техника и тяхното разположение, бюджет и доставки, както и консултации и сътрудничество. Прилага се за цяла Европа и участващите държави от Централна Азия, членки на ОССЕ.