Състезание между оператори на дронове
13.06.2024 г.![Състезание между оператори на дронове](https://otbrana.com/uploads/g_20212.jpg)
Първенец в отборното класиране стана 101-ви алпийски полк, второто място завоюваха военнослужещите от 61-ва механизирана бригада, а на трето място е отборът на 2-ра механизирана бригада. Наградите връчиха президентът Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Otbrana.com
Днес е исторически ден, защото с провеждането на състезанието по управление на дронове отваряме вратата към създаването на нов род войски – тези на безпилотните системи и това е абсолютно изискване на бъдещето. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, след като наблюдава състезание по управление на безпилотни летателни апарати в учебния център на Сухопътни войски „Тюлбе“ в Казанлък, съобщават от президентската администрация.
Държавният глава припомни, че на срещите си с ръководството на Министерството на отбраната и на Въоръжените сили последователно е призовавал за въвеждането на такива системи в Българската армия. Във връзка с това президентската институция организира миналата година конференция на тази тема, с привличане на представители на Комисията по отбрана от 49-то Народно събрание, Министерството на отбраната, на видовете въоръжени сили, българската отбранителна индустрия и наука.
Президентът открои значението на масовото използване на безпилотни системи в съвременните конфликти и даде пример с военните действия в Кавказ, Украйна и Газа. По думите му без безпилотни системи не може да бъде постигнат ефект, в която и да е съвременна операция. „Това са достъпни технологии, но с огромен асиметричен ефект и имат огромно въздействие на бойното поле във всички сфери“, подчерта държавният глава и изрази удовлетворение, че във Въоръжените ни сили най-сетне започват да се подготвят хора, които да управляват тези системи.
Румен Радев подчерта и необходимостта от промени в българското законодателство, които да ускорят процеса по закупуване и доставка на безпилотни системи, за да бъдат следвани бързите изменения в технологиите. Държавният глава изтъкна положителния ефект от разширената подготовката в българските висши военни училища и призова за изграждането на национален център, където да се подготвят оператори на дронове, като приветства първите стъпки и усилията в тази насока, които вече дават практически резултати.
„Това, за което настоявах отдавна, започна да се случва“, посочи президентът и добави, че макар големите и скъпи проекти за модернизацията на Българската армия, като закупуването на изтребители, кораби и бойни машини за пехотата, да са жизненоважни, с много по-малко средства могат да бъдат постигнати сериозни способности. „Убеден съм, че с потенциала, който видяхме днес, ще наваксаме изоставането“, каза още Румен Радев.
Държавният глава поздрави всички, допринесли за организацията на състезанието по управление на безпилотни летателни апарати, както и военнослужещите, показали завидни умения по време на надпреварата. Състезанието се проведе в два етапа - „Майсторско пилотиране“ и „Разузнаване и ориентиране“, като участие взеха девет отбора от Стара Загора, Карлово, Благоевград, Плевен и Смолян. След края на надпреварата президентът връчи наградата на отбора победител в състезанието – 101-ви алпийски полк – Смолян.
В рамките на събитието в учебен център "Тюлбе" пред държавния глава представители на българската отбранителна индустрия демонстрираха бойните възможности на дронове, произведени от тях, както и на антидрон системи. Президентът бе придружаван от съпругата си Десислава Радева.
„Това е първата значителна стъпка и са похвални усилията на командването на Сухопътните войски, които са пионер в организацията за въвеждането на безпилотните летателни апарати в Българската армия.“ Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес след състезанието между операторите на дронове на формированията от Сухопътните войски, което се проведе в района на учебен център „Тюлбе“ край Казанлък, съобщава Пресцентърът на МО. „Предизвикателствата остават както по организационното изграждане - операторите на дронове да бъдат част от военните формирования, така и да се осигури тренировъчен център за тях, да бъдат включени в щата на военните формирования, за да бъде организирано масовото въвеждане на дроновете в Българската армия“, подчерта началникът на отбраната.
Състезанието между операторите на дронове на формированията от Сухопътните войски днес беше наблюдавано от президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. „Това, което видяхме днес, е наистина революция в технологията“, отбеляза той и изрази надежда за задълбочаване на сътрудничеството между въоръжените сили и българската отбранителна индустрия.
В надпреварата днес участваха три отбора от 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора; три отбора от 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово; един отбор от 3-то бригадно командване – Благоевград; един отбор от 5-то бригадно командване – Плевен и един отбор от 101-ви алпийски полк – Смолян. Отборите бяха съставени от двама военнослужещи с два безпилотни летателни апарата (БЛА). Състезанието протече в два етапа - майсторско пилотиране и разузнаване на обект и ориентиране. Първият етап - майсторско пилотиране, включваше преминаване по трасе с 4 препятствия и дължина 75 м (в едната посока) в режим „CINEMA“. Вторият етап - разузнаване на обект и ориентиране, включваше заснимане на две цели, с продължителност на видеата не по-малко от 5 секунди. Максималното време за преминаване на трасето бе 7 минути.
Първенец в отборното класиране стана 101-ви алпийски полк, второто място завоюваха военнослужещите от 61-ва механизирана бригада, а на трето място е отборът на 2-ра механизирана бригада. Наградите връчиха президентът Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Състезанието се проведе по правилата за безопасен полет, регламентирани с европейските наредби за използване на БЛА в неограничена категория, спазвайки всички мерки за безопасност при изпълнение на полети в съответната категория, определена с регламентите на EASA (European Union Aviation Safety Agency).
Гостите имаха възможност да наблюдават статичен показ на въоръжение и техника, както и да посетят щандовете за рекламно-информационни материали на Сухопътните войски, Националния военен университет „Васил Левски“ и дружество „Традиция“.
След състезанието представители на „Терем Холдинг“ ЕАД демонстрираха възможностите на First Person View (FPV) дронове, а представители на „Самел 90“ АД и „Оптикс“ АД - на дрон и антидрон системи.