194 млн. лв. за нови способности на многофункционалните патрулни кораби

24.07.2024 г. 194 млн. лв. за нови способности на многофункционалните патрулни кораби

 Днес е първото заседание за 50-ото Народно събрание на Комисията по отбрана.

Спирдон Спирдонов

Днес е първото заседание за 50-ото Народно събрание на Комисията по отбрана. Дневният ред предвижда три точки - приемане на Вътрешни правила за организацията и дейността на Комисията по отбрана; приемане на Проект на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход „Придобиване на системи за електронна война и радиотехническо въоръжение за усъвършенстване способностите за борба с подводници“ към Проект „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“, № 50-402-03-3, внесен от Министерски съвет на 18.07.2024 г. и разни.

Мотивите

на правителството за този инвестиционен разход за новостроящите се кораби са обусловени от заплахите, произтичащи от динамично променящата се среда за сигурност в Черно море, които предполагат нарастване на изискванията към Военноморските сили (ВМС) по отношение на изграждането и поддържането на способности за гарантиране на суверенитета и териториалната цялост на страната. Това налага участието на ВМС на Република България в многонационални и съвместни операции заедно с партньорите от НАТО и ЕС. Изпълнението на задачите по мисия „Отбрана“ за охрана на морските пространства на Република България и изпълнението на пакета „Цели за способности на НАТО – 2021“ изискват корабните платформи да разполагат със съвременни системи за активно радиоелектронно противодействие, активни и пасивни средства за радиоелектронно разузнаване и системи за борба с подводници, се посочва още в мотивите към проекта.

Одобрената от Народното събрание финансова рамка

от 984 млн. лв. по Актуализирния проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС” не позволявала да бъдат включени „Системи за електронна война“ и „Радиотехническо въоръжение за усъвършенстване способностите за борба с подводници“, заложени в тактико-техническото задание на проекта, което възпрепятства изграждането в пълен обем на необходимите бойни способности на корабите. За това са необходими още 194 331 270 лв. с данък върху добавената стойност, разпределени по години до 2028 г.

Смята се, че чрез реализиране на проекта ще се усъвършенстват

способностите на ВМС

за водене на бойни действия в морските пространства с надводен и въздушен противник, включително отразяване на атаките от дронове. (Б.р. - Откриването на целите на големи дистанции, съпроводено с активно радиоелектронно противодействие върху насочващите системи на противокорабните ракети и дронове, е от съществено значение за ефективността на бойните действия на море.) Ще може да се извършва наблюдение на морските пространства и контрол на корабоплаването чрез активни и пасивни средства за радиоелектронно разузнаване. ( Б.р. - Тази способност дава възможност за ранно предупреждение и откриване на потенциални заплахи.) Ще може да се откриват подводници на по-големи дистанции и тяхното следене. (В следствие на сложния физико-химически състав на водата в Черно море откриването на подводници е затруднено и е предизвикателство за всеки патрулен кораб. В тази сложна среда използването на буксируема хидроакустическа станция (БХАС) дава възможност да се прецизира работната дълбочина при поиск на подводница. Това е съвременен метод в тактиката на използване патрулните кораби в НАТО.)

Изпълнението на проекта трябва да започне през 2024 г. и да приключи до началото на 2028 г. Крайните срокове за приемане на напълно оборудваните кораби ще бъдат съответно началото на 2027 г. за ММПК № 2 и началото на 2028 г. за ММПК № 1.

Необходимите финансови средства за изпълнение на проекта на решение са в рамките на разходите за отбрана за съответната година съгласно Решение № 16 на Министерския съвет от 2024 г. за одобряване на промени в Актуализираната средносрочна прогноза за периода
2024-2026 г., одобрена с Решение № 830 на Министерския съвет от
2023 г., Те ще бъдат предвиждани в централния бюджет в хода на съставянето на средносрочната бюджетна прогноза съобразно параметрите и сроковете за тяхната реализация, заложени в договора/договорите.