Комисията по отбрана подкрепи решението за осигуряване на нови системи за патрулните кораби
24.07.2024 г.Спирдон Спирдонов
Без нито един глас „против“ на първото си заседание в 50-ото Народно събрание Комисията по отбрана подкрепи внесения от правителството Проект за инвестиционен разход „Придобиване на системи за електронна война и радиотехническо въоръжение за усъвършенстване способностите за борба с подводници“ към Проект „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Проектът бе представен от министъра на отбраната Атанас Запрянов. В заседанието участваха още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Аделина Николова, директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Здравко Пехливанов и други представители на МО.
Става дума за осигуряване на 194 331 270 лв. с данък върху добавената стойност, разпределени по години до 2028 г. Изпълнението на проекта трябва да започне през 2024 г. и да приключи до началото на 2028 г. Крайните срокове за приемане на напълно оборудваните кораби ще бъдат съответно началото на 2027 г. за втория и началото на 2028 г. за първия.
По време на дискусията, която се проведе под ръководството на председателя Христо Гаджев, всички парламентарни групи подкрепиха проекта. Ивелин Първанов от „Възраждане“ бе категоричен, че имаме нужда от модерни кораби. За включване на българската отбранителна индустрия в реализирането на проектите говори бившият икономически министър Богдан Богданов, който сега е депутат от ПГ „ПП и ДБ“. Според Александър (Сашо) Александров от ПГ на ИТН би следвало и на модернизацията на Сухопътни войски да се гледа със същото внимание, както на ВМС и ВВС. Иван Цанев от ПГ на ДПС, който е служил на фрегатата „Смели“, подчерта необходимостта от изпълнение на предложения проект за инвестиционен разход.
Одобрената от Народното събрание финансова рамка
от 984 млн. лв. по Актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС” не позволявала да бъдат включени „Системи за електронна война“ и „Радиотехническо въоръжение за усъвършенстване способностите за борба с подводници“, заложени в тактико-техническото задание на проекта, което възпрепятства изграждането в пълен обем на необходимите бойни способности на корабите, стана ясно от думите на министъра. Поради тази причина се налага да бъдат гласувани от Народното събрание още 194 331 270 лв. с данък върху добавената стойност.
Адмирал Ефтимов покани членовете на комисията на празника на ВМС и връчването на пагоните и дипломите на курсантите випускници на ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.