Кадровият проблем в армията е преди всичко политически

05.08.2024 г. Кадровият проблем в армията е преди всичко политически

 Това става ясно от докладна записка на председателя на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков до министъра на отбраната Атанас Запрянов във връзка с резултатите от проведената в Стара Загора кръгла маса в навечерието на Четвъртия национален събор на запасното войнство.

Спирдон Спирдонов

„Взаимодействие между органите на държавната и местната власт и запасното войнство за подобряване дейността им за привличане на кандидати за висшите военни училища и   попълване на видовете Въоръжени сили с кадрови военнослужещи“ бе темата на кръглата маса, която се проведе в Стара Загора на 13 юни в навечерието на Четвъртия национален събор на запасното войнство. Във форума участваха   представители на МО, на ЦВО и Военно окръжие – Стара Загора, на ЦС и областни организации на СОСЗР, директори на училища и на обществени организации от града и областта. За изводите и предложенията от проведената дискусия председателят на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков е подготвил и изпратил докладна записка до министъра на отбраната Атанас Запрянов. Информация е предоставена и на президента и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, който бе патрон на събора и съпътстващите го прояви.

В докладната записка се извеждат причините, които са довели до сериозно намаляване на кандидатите за висшите военни училища и тревожния некомплект във военните формирования.  Първата е намаляването на привлекателността на военната професия сред младото поколение, в резултат на незадоволителното възпитание на младите хора  в семейството и училищата  в дух на патриотизъм, обич към отечеството (родината) и защитата на историческото ни наследство. Друга причина е прекратяването и закриването на предказармената подготовка на младото поколение, Доброволната организация за съдействие на отбраната (ДОСО), школите за подготовка на донаборните шофьори за армията, клубовете по корабо- и авиомоделизъм,  по парашутни, стрелкови и много други военноприложни спортове. Всичко това бе заложено и в програмите на училищата, учебниците по история, природознание, география и други извън училищни занимания, се посочва още в докладната записка.  Като нецелесъобразно се определя премахването на глава „Десета“ от Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ  по отношение провежданата социална политика от МО.

Кръглата маса е показала, че създаваната в продължение на много години несигурност в кариерното развитие на кадровите войници, сержантите, младшите, старшите и висшите офицери и особено тези, които са завършили факултета „Национална сигурност и отбрана“ влияе негативно не само на приема, но и на задържането на военнослужещите. Като проблем се посочва недастатъчното финансиране и се настоява бюджетът за отбрана да бъде 2,5 на сто от БВП.  Прекалено дългият период на модернизация на Въоръжените сили, който има за цел да осигури оперативна съвместимост с армиите на държавите членки на НАТО и ЕС при изпълнение на съвместни задачи, също има своя принос за несигурността на военната професия.

Отчита се, че изпълнението на Наредба № 13 от 21 септември 2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование дава определени позитивни резултати. Там са заложени по 4 часа на година от 1 до 11 клас в часа на класа по „Патриотично възпитание и изграждане на националното самочувствие“ и по 5 часа в 10 и 11 клас по „Военно обучение и защита на родината“. Оскъдната материална база и недостатъчните часове, обаче, не създават условия за постигане на желаните резултати.   Решенията, които в последно време се вземат за увеличаване на възнагражденията на военнослужещите, се примат с адмирации, но в същото време се прогнозира, че, съобразно пазара на труда у нас, едва ли ще бъдат достатъчни за привличане на повече кандидати в армията.

Тези проблеми са политически и не биха могли да се решат само с усилията на Централното военно окръжие  към МО и неговите териториални структури, командния състав на видовете въоръжени сили, началниците на висшите военно-учебни заведения и запасното войнство, е изводът в докладната записка. Налагат се и законодателни промени. Предлага се в Закона за отбраната и въоръжените сили да бъде върната отменената през 2010 г. десета глава „Социална политика, провеждана от Министерството на отбраната“. Да са даде законово право на запасни и резервисти да участват в часовете с учениците по „Патриотично възпитание и изграждане на националното самочувствие и по „Военно обучение и защита на родината“. Необходимо е да се направи така, че практически и публично да бъде видно кариерното развитие на военнослужещите от редника до генерала.  Смята се, че е полезно да се възстанови предказармената подготовка на младото поколение, съчетано с изискванията на Наредба № 13/21.09.2016 г.  Предлага се още, за обсъждане на проблемите да се проведе нарочно заседание, организирано от министъра на отбнатата, с участието на представители на запасното войнство, образованието, финаснсите и други ведомства и институции.