Направихме важна крачка към модернизирането на българската ПВО

12.08.2024 г. Направихме важна крачка към модернизирането на българската ПВО

Развивайки я, България ще бъде способна самостоятелно и в контекста на колективната отбрана, а заедно с това и в контекста на европейската отбрана, да бъде силен възпиращ фактор за всеки агресор, смята народният представител полковник от запаса Александър (Сашо) Александров, заместник-председател на Комисията по отбрана.

Спирдон Спирдонов

Народно събрание прие решение за инвестиционен разход по проект за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. Той е на стойност 356 184 633 лева (182 114 311 евро) в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“. В мотивите към решението се посочва, че средствата са за заявения от българската страна 1 брой „lRlS-T SLM" на обща стойност 182 114 311 евро (356 184 633 лева). Допълнително е предвидена възможност за закупуване на до пет броя „1RlS-T SLM" и на един брой система за далечен обсег „lRlS-T SLX".

Един от народните представители, който аргументирано защити тази сериозна стъпка в модернизирането на Българската армия бе полковник от запаса Александър (Сашо) Александър от ПГ на ИТН и заместник-председател на Комисията по отбрана. Той определи

две основни причини

за подкрепа на проекта. „На първо място това е последователната ни позиция за необходимостта да бъде модернизирана и превъоръжена Българската армия с ускорени темпове в условията на все по - нарастващо геополитическо значение на България и в този смисъл ключовата роля на Въоръжените сили за отстояване на националните интереси в политически, икономически и социален план. Нещо повече - ние гледаме на това като възможност за консолидиране на обществото и формиране на убеждение, че  териториалната цялост, независимостта и суверенитета на страната ни са гарантирани в тези смутни времена. Видно е, че в следващите 5-6 години, по степента на изпълнение на Програма 2032, ще трябва да бъдат направени усилия за да бъдат реализирани всички заложени модернизационни проекти от приетия инвестиционен план.“ Втората причина, според него е, че придобиването на ЗРК “IRIS” е част от една разширена европейска инициатива в областта на отбранителните способности по най-критичните способности за защита на европейското въздушно пространство, каквато е противовъздушната и противоракетна отбрана. Особено важно тук е, че това е европейска инициатива. Показателно е, че в инициативата „Щит на европейското небе" (ESSI) с водеща страна Федералната република Германия се включват над 14 страни от Норвегия до Гърция и Турция и дори неутралната Швейцарска конфедерация, подчерта народният представител.

В своята аргументация полк. Александров се върна и назад

в годините.

„Ние много говорим за Европейската отбрана. Още преди 25 години идеята за собствена идентичност в тази област беше прокламирана и поета с ентусиазъм, но реализацията се оказа изключително трудна поради реалностите на противоречия от различен характер.  Мнозина знаят, че преди 13 години от Eвропейската агенция за отбрана (EDA) беше промотирана инициативата по концепцията на ЕС „Pooling and Sheering за обединяване и споделяне на военни способности между държавите-членки на ЕС. Основната идея беше съвместно придобиване на отбранителни способности между европейските държави в двустранен и многостранен план с цел спестяване на средства и ефективност на съвместното им използване. Но трудности от юридически характер свързани с националните законодателства за съвместно придобиване и още повече съвместно оперативно използване, както и национални особености по членството в колективната отбрана на Северноатлантическия договор на страни в НАТО, но извън ЕС, възпрепятстваха разгръщането и.“

Днес обаче, продължава народният представител, основен и най-съществен елемент от съвместното реализиране на тази  система от ЗРК със среден и далечен радиус на действие е способността и да бъде напълно

интегрирана

в Противовъздушната и противоракетна система на НАТО (NATINADS) и в същото време е напълно автономна в съответствие с националните процедури. За България и Българската армия това е изключително важно. Цените са по доставки за Бундесвера, който вече е закупил девет комплекса, договори са сключени и от Естония и Латвия. Като цяло тя е и по-евтина от други световни аналози, които закупени самостоятелно, а не в рамките на съвместно придобиване биха изисквали значителен ресурс.

Характеризирайки ЗРК полк. Александров подчерта следното: „Системата е

най-високо технологична

по отношение и на трите  основни елемента, с висока тактическа мобилност, възможност за бързо за разгръщане на ракетните установки и поразяване на множество цели при ниски изисквания за личен състав. Ракетата е със забележителни способности да унищожава самолети, хеликоптери, крилати ракети, ракети въздух-земя, противокорабни ракети, противорадарни ракети и ракети с голям калибър, а също така и голяма вероятност за убийствен изстрел срещу безпилотни летателни апарати (дронове) и други малки маневриращи заплахи с максимален обсег на стрелба от 40 км на височина до 20 км. Радарът е многофункционален със способност да открива цели до 250 км. и 40 км. надморска височина. Тактическият оперативен център, всъщност е командния пункт. Но най-важното е, че трите елемента и целият комплекс са изцяло немско производство, което осигурява независими технологични решения и сигурност на доставките.“

Какъв е приносът за защитата на родното небе?

Народният представител отговоря така: „С придобиването сега на зенитно-ракетните комплекси със среден радиус на действие и с продължаващото използване на нашите си съществуващи средства с малък радиус и далечен обсег, а последствие и придобиването на нови от последния тип от същия производител, българската ПВО ще бъде модернизирана. Изграждането на една многослойна и уплатнена по разстояние и височина с модерни високо-технологични средства ПВО в близките години, заедно с въвеждането в оперативна готовност на новите многофункционални самолети на Военновъздушните сили и многофункционални кораби на Флота, България ще бъде способна самостоятелно и в контекста на колективната отбрана, а заедно с това и в контекста на европейската отбрана да бъде силен възпиращ фактор за всеки агресор.“

Полк. Александров е от народните представители, които държат на едновременното модернизиране на трите вида въоръжени сили. В този смисъл от парламентарната трибуна той призова министъра на отбраната и началника на отбраната е за по-големи усилия, които трябва да бъдат влагани за Сухопътните войски, така като в последните години за ВВС и ВМС, за да бъдат изпълнени техните планове за модернизация, които са заложени в Програма 2032. И разбира се, продължи той, за личния състав и преодоляване на значителния некомплект. Защото каквито и технологии да бъдат придобити, без хората, особено офицери и сержанти за системите които обсъждаме сега, нещата няма да се случат, смята народният представител полковник от запаса Александров.