За хората в армията. Какво каза министърът на отбраната във Военната академия?
04.09.2024 г.Спирдон Спирдонов
След вчерашната ми кореспонденция за откриването на академичната година във Военна академия „Георги С. Раковски“ и конкретно за казаното от министъра на отбраната Атанас Запрянов в лекцията му за подобряване социалното положение на военнослужещите и преодоляване на общия некомплект от 21 процента, съвсем естествено имаше оправдан интерес. Предлагаме Ви мотивите и аргументите на министъра по тази тема.
ДНЕШНИТЕ ОБУЧАЕМИ ЩЕ БЪДАТ ЧАСТ ОТ РЕАЛНА ПОЛОЖИТЕЛНА ПРОМЯНА ВЪВ ВЪОРЪЖЕНИТЕ НИ СИЛИ ОЩЕ ОТ СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА
„Независимо дали защитаваме нашата собствена територия и тази на нашите съюзници, дали допринасяме за международния мир и стабилност, или предоставяме неотложна помощ при кризи, нашите въоръжени сили винаги са готови да действат професионално и ефективно, благодарение на хората в отбраната. Именно те са нашият първи приоритет и вниманието ни е фокусирано най-напред върху тях.
Затова днес вие, обучаемите, имате шанса да станете част от реална положителна промяна във въоръжените ни сили още от следващата година.
Първо, ще имате нови бойни машини, самолети и кораби. И не в някое светло далечно бъдеще, а само след няколко месеца. В напреднала фаза са проектите за нова система за ПВО и ПРО – IRIS-T, за трикоординатни радари и за бреговите противокорабни ракетни комплекси.
Второ, с новата техника и придобитите тук знания ще продължите напред и нагоре като военни лидери от нов тип – способни, уверени и успешни.
Трето, за вашия труд ще получавате заплати, изчислявани по нова база, обвързана със средната работна заплата по данни от Националния статистически институт. Това ще осигури предвидимост, устойчивост и усещане за сигурност у вас и у хората, които ръководите.
В Министерството на отбраната работим активно за нов социален пакет от мерки в интерес на хората в отбраната.“
ОБЩИЯТ НЕКОМПЛЕКТ НАДВИШАВА 21%, КАТО ОСОБЕНО ТЕЖКО Е ПОЛОЖЕНИЕТО В СУХОПЪТНИТЕ ВОЙСКИ
„Днес променената стратегическа среда продължава да поставя нови и още по-високи изисквания към способностите на нашите въоръжени сили по всички техни компоненти. Това обаче важи най-вече за хората, които са най-важният компонент на способностите. Ето защо това е приоритет номер едно в работата ми като служебен министър. Затова решаването на острия проблем с високия процент незаети вакантни места за военнослужещи е във фокуса на усилията ни.
Общият некомплект надвишава 21%, като особено тежко е положението в Сухопътните войски, които са гръбнакът на нашите въоръжени сили. Сигурен съм, че решаването на този проблем ще остане основна задача и за следващите политически и военни ръководства на Министерството на отбраната. Защото без достатъчно подготвени и мотивирани военнослужещи и най-новата и модерна техника е практически безполезна. За да въведем нови и оперативно съвместими системи въоръжение следва да сме осигурили достатъчно подготвени професионалисти.“
ШИРОК ОБЩЕСТВЕН ДЕБАТ ЗА ЕВЕНТУАЛНО ВЪВЕЖДАНЕ НА ФОРМИ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ВОЕННА ПОДГОТОВКА НА ГРАЖДАНИТЕ ЗА ЗАЩИТА НА ОТЕЧЕСТВОТО
Усилията ни за преодоляване на недостига на военнослужещи съвсем очаквано днес се свързват с една тема, която медиите често пъти тълкуват манипулативно в търсене на сензация. Това, на свой ред, поражда политически мотивирани спекулации. Става дума за необходимостта да стартираме широк обществен дебат за евентуално въвеждане на форми на задължителна военна подготовка на гражданите за защита на Отечеството. Заявявам категорично, че в Министерството на отбраната не обсъждаме и не предвиждаме връщане на наборната военна служба, или на казармата, каквато я познаваме от миналото.
ЗА ЕВЕНТУАЛНО ВЪВЕЖДАНЕ НА КАКВИТО И ДА Е ФОРМИ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ВОЕННА ПОДГОТОВКА, ОКОНЧАТЕЛНАТА ДУМА ИМА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
„Този въпрос беше разгледан и в контекста на вече завършилия Стратегически преглед на отбранителната политика. Нашият анализ отчита сериозните предизвикателства при попълване на високия процент вакантни длъжности и оттам необходимостта да търсим нови подходи, мерки и ресурси. Освен това, необходими са и мерки за преодоляване на кризата в окомплектоването на доброволния резерв, както и за подготовката на гражданите за защита на Отечеството, организацията и управлението на мобилизацията и мобилизационните ресурси, отчета и оповестяване на резервите със съвременни дигитални средства. Ето затова се налага да има широко обществено обсъждане на тези въпроси. В крайна сметка, за евентуално въвеждане на каквито и да е форми на задължителна военна подготовка, окончателната дума има Народното събрание.“
ЦЕЛТА НИ Е ДА ОСИГУРИМ ПРЕДВИДИМОСТ, УСТОЙЧИВОСТ И НАЙ-ВЕЧЕ – УСЕЩАНЕ ЗА СИГУРНОСТ У ХОРАТА С УНИФОРМА.
„Правим всичко възможно, за да се справим с острия проблем с недостига на военнослужещи. Вече споменах една от взетите спешни мерки, която вече е факт. Приети бяха изменения и допълнения на Закона за отбраната и въоръжените сили, с които от първи януари догодина ще имаме нова система за формиране на възнагражденията на военнослужещите. Заплатите на хората в отбраната по-рано тази година бяха увеличени средно с 10%. От началото на 2025 г. планираме увеличение от още около 30 на сто. Целта ни е да осигурим предвидимост, устойчивост и най-вече – усещане за сигурност у хората с униформа. Важно е средствата за тази мярка да бъдат осигурени, без това да е за сметка на вече планирани разходи за модернизация и превъоръжаване. Още по-съществено обаче е да не спираме дотук, а да съчетаем всичко това с прилагане на иновативни подходи за ефективно управление на човешките ресурси, за повишаване на мотивацията на военнослужещите и за изграждане у тях на ценности, умения, способност за критично мислене и висока психологическа устойчивост. Особено внимание отделяме и на социалните придобивки за военнослужещите и техните семейства.“
Зная, че ще последват разнопосочни коментари. Но това е информация за изразените намерения на политическото ръководство на Министерството на отбраната във второто служебно правителство на Димитър Главчев. Очевидно е, че неговото време е доста ограничено. Предстои да видим какво ще се случи след поредните предсрочни парламентарни избори. И най-важното – ще има ли нов бюджет и дали в него средствата за отбрана ще отскочат от 2 процента от БВП. Има и още нещо, важно е средствата за издигане престижа на военната професия и подобряване социалния статус на военнослужещите да бъдат осигурени, без това да е за сметка на вече планирани разходи за модернизация и превъоръжаване.
Снимки: Военна академия „Г.С.Раковски“