108-та годишнина от Добричката епопея

07.09.2024 г.  108-та годишнина от Добричката епопея

Otbrana.com 

На 7 септември 2024 година, по случай 108-та годишнина от Добричката епопея, представителна част от Военноморските сили участва във военен ритуал на Мемориала в памет на загиналите от VI пехотна Бдинска дивизия за освобождението на Добруджа, издигнат край с. Козлодуйци, Добричка община, съобщават от ВМС.

Строят на почетния караул беше приет от капитан I ранг Борислав Великов, командир на военноморска база Варна.

Свещеници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва, след което пред паметните плочи на мемориала бяха положени венци и цветя. Оркестрант от Представителния духов оркестър на Военноморските сили изпълни траурен сигнал, а присъстващите на ритуала отдадоха своята почит към загиналите герои с едноминутно мълчание.

На тържественото събитие присъстваха представители на държавната и местна власт, на неправителствени организации и съюзи, жители и гости на селото.

От dobrudjabg.com съобщават, че на церемонията бе припомнено, че 13 селища в община Добричка носят имена на генерали, полковници, поручици, полкове и редови бойци, проявили храброст и загинали в боевете през септември 1916 г.
„Добричката епопея не трябва да бъде забравената епопея. Тя е жив и болезнен спомен, нажежено острие, което ще пронизва сърцето на Добруджа. Тя е славна, но скръбна глава от българската история, написана със смелост, решителност и несломим дух, пропита с млада българска кръв и сълзите на хиляди осиротели сърца“, заяви в своето слово  кметът на Община Добричка Соня Георгиева.

Тържеството включваше рецитал, специално подготвен за годишнината от  учениците  от СУ „Димитър Талев“ в Добрич - Виктория Иванова, Ивон Петрова, Кристиян Иванов и Вилислав Стамболов.
След тях 9-годишният Ивайло Даков от Мездра рецитира стихотворението на Иван Вазов „Новото гробище над Сливница“.

Гости на церемонията бяха генерал-майор Явор Матеев – командир на Съвместното командване на специалните операции към Министерство на отбраната, който бе придружаван от съпругата си Невяна Митева, която е заместник-министър на външните работи. Присъстваха още народните представители Мая Димитрова, Ертен Анисова и Хюсеин Хафъзов, председателят на Добрички общински съвет Георги Коев, общински съветници, кметове и кметски наместници от община Добричка. По традиция на честването присъства и Тони Йорданов от Мездра, дарил финансови средства за изграждането на Мемориала край село Козлодуйци.Вече 15 години поред командирът на съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, който е потомък на герой от Добричката епопея, успява да съчетае ангажиментите си около честванията на Съединението в Пловдив на 6 септември със събитията в Добруджа на следващия ден.


Ген. Матеев присъства тази сутрин на Мемориала в памет на загиналите от Шеста пехотна Бдинска дивизия за Освобождението на Добруджа край село Козлодуйци, както и на панихидата във Военното гробище-музей в Добрич, след което поднесе цветя на паметника на ген. Иван Колев и загиналите за Освобождението на Добруджа. Той призова кметовете и общинските администрации на двете общини – Добрич и Добричка, за по-добра комуникация и координация при организирането на честванията, за да могат повече граждани и потомци на героите да присъстват навсякъде.

Генерал-майор Явор Матеев още веднъж изрази личното си мнение, че датата 7 септември е по-подходяща за празник на Добрич от 25 септември.
„На 7 септември е победата при Добруджанската епопея и неслучайно 24 години по-късно са подписали Крайовския договор на същата дата. Да, на 25 септември 1940 г. войските са влезли в град Добрич, но те са влезли на базата на този договор. А договорът нямаше да е факт, ако не беше победата през 1916 г.“, подчерта командирът на съвместното командване на специалните операции.

„Когато нашите деди са загивали за България, не са знаели, че ще ги наричаме герои, но са знаели как да отстояват земите и интересите на България и, ако се наложи - да умират за нея. Вечна слава на героите!“, заяви генерал-майор Явор Матеев.