Отбелязахме 108 години от героизма на българските воини на Каймакчалан

10.09.2024 г. Отбелязахме 108 години от героизма на българските воини на Каймакчалан

 Спирдон Спирдонов

Представителна група на Специалните сили на Българската армия постави днес венец на връх Каймакчалан, където през септември преди 108 години се водят епични боеве по време на Първата световна война и за пореден път светът научава за героизма на българския войник. Първенецът на Нидже планина не беше гостоприемен. Дъждът бе много силен, а вятърът – пронизващ. Това, обаче, не спря родолюбивите българи.

Паметната проява за девети път по ред бе организирана от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) с командир генерал-майор Явор Матеев. След поставянето на венеца се проведе военно-църковен ритуал. Със заупокойна молитва, отслужена от негово високоблагоговейнство свещеноиконом Фотий, с благословията на Пловдивския митрополит Николай, всички заедно се помолихме за душите на загиналите на връх Каймакчалан и в тяхна памет поднесохме  венци и цветя. По време на церемонията тромпетист от Духовия оркестър на Специалните сили на Българската армия изпълни „Велик е нашия войник“, а под звуците на „Кол славен“, всички застанаха на колене, за да почетат паметта на загиналите. Мероприятието завърши с изпълнение на българския химн от всички присъстващи.

Много сме говорили за безпримерния героизъм, но като че ли по-малко за това какво са постигнали тези юначни наши предци, каза в словото си генерал от запаса Константин Попов, бивш началник на отбраната и председател на Комисията по отбрана в Народното събрание. Тези хора, продължи той, се оттеглили от позициите, загубили сме и войната, но те са спечелили уважението и всички нас, които след повече от 100 години сме отново тук. Ходейки по тези баири и скали, напоени с тяхната кръв, поглеждайки към небето и търсейки душите им, знаем посланието: „Вярата е по-силна от тленното, човек трябва да живее с идеята. Човек трябва да се бори и да защитава отечеството – идея, род, родина и семейство. Да правим нашето отечество по-добро за нашите деца и внуци, да им даваме. вярата, че България ще я има и ще бъде по-добра. Да живее България“, завърши генерал от запаса Попов.

 

Днес, при тези тежки условия, българският войник от Специалните сили, беше на върха и постави венец в памет на нашите воини, подчерта командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев. В рамките на няколко дни отбелязахме Съединението на България, Добруджанската епопея и сега сме на този чутовен връх, отбеляза той. Само си представете на колко фронта и направления българската войска е водила тежки сражения, тези хора са защитавали семейството и родината си. Убеден съм, каза генерал-майор Матеев, обръщайки се към присъстващите, че всеки ще запази това в сърцето си и ще го предава на следващите поколения. Мъртвите няма как да върнем, посочи той, но живите трябва да почитаме техния подвиг. Той изрази удовлетворение, че на тези паметни прояви идват все повече млади хора.

 

С благодарност за стореното си спомнихме за старши лейтенант Красимир Узунов, завършил  през 1985 г. Артилерийското училище в Шумен, който за съжаление почина внезапно през 2019 г. Той е автор на редица исторически творби, от които и „Каймакъ – Чаланъ“, т.1. Отиде си от този свят преди да завърши том 2 на книгата за „Върха на върховете“. Беше журналист във в. „Българска армия“ и основател на ИА „Фокус“. На неговата плоча на върха бяха поставени цветя.

На 12 септември 1916 г. започва една от най-епичните и решителни битки във военната ни история. Българските полкове защитават върха в продължение на 46 дни от настъплението на сърбите и успяват да отблъснат атаките на противника. Тези герои не са забравени. За девета поредна година, на мястото, където са загубили живота си повече от 3000 воини, техни потомци, военнослужещи и българи, тачещи своята история отдадоха заслужена почит. По време на сраженията на върха.  загиват над 3120 български офицери и войници и над 5500 сръбски. В кървавите битки храбрите войни на 11-и Сливенски пехотен полк, подкрепени от няколко дружини, се сражават геройски срещу две сръбски дивизии.

Връх Каймакчалан в крайна сметка попада в ръцете на противника, но героизмът на българските воини и техния непримирим дух, остават вечно в паметта на поколенията след тях. Това бе показано и днес.       На церемонията присъстваха още офицери, сержанти и войници от Специалните сили на Българската армия, заместник-ръководителят на посолството ни в Атина Райко Николов,  полковник Милчо Игнатов – военен аташе на Република България в Република Гърция, неговият заместник подполковник Георги Бизев, Антон Марков - генерален консул на Република България в Солун, кметът на община Садово Димитър Здравков кметът на община Брезово Калин Калапанков, заместник-председателят на Съюза на ветераните от войните на България полковник от запаса Петър Пандурски, родственици на участниците в сраженията и други родолюбиви българи.