Президентът призова да не се спекулира при коментарите за авионицидента

16.09.2024 г. Президентът призова да не се спекулира при коментарите за авионицидента

 Които не са влизали в самолет да не манипулират общественото мнение и да не се вживяват в ролятана прокурори и съдии, каза още той. Разследвания на авиационни катастрофи не се правят по картинка, подчерта секретарят на президента по сигурност и отбрана Димитър Стоянов.

Otbrana.com

Редно е да изчакаме заключенията на компетентната комисия и тогава да се спекулира. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти относно катастрофата с учебно-боен самолет на "Граф Играниево", при която загинаха двамата пилоти, съобщава БТА.

В петък при подготовка за демонстративен полет, на авиобаза „Граф Игнатиево“ се разби учебно-боен самолет L-39ZA и двамата пилоти загинаха. В събота предстоеше открит летателен ден по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили (ВВС).

Президентът призова да не се допускат "политически спекуланти", които никога не са влизали в самолет, да манипулират общественото мнение за катастрофата и да се вживяват в ролята на прокурори и съдии.

Много са хипотезите, но това, което се вижда от едно видео, не може доведе до някакви реални достоверни заключения какво се е случило, каза Радев и подчерта, че трябва да се анализират много фактори.

Държавният глава още веднъж изказа съболезнования към семействата, близките и колеги на загиналите летци. „Огромна загуба за всички нас и българските Военновъздушни сили“, каза Радев. Тези хора са имали един добър нальот, какво и как точно е ставало, ще установява комисията, добави президентът.

Решението за открития летателен ден е внесено от Министерството на отбраната с министър Тодор Тагарев и началник на отбраната адмирал Емил Ефтимов февруари тази година в Министерски съвет. Там е взето решението за провеждане на открит летателен ден. Аз съм бил гост, защото получих покана от ВВС на САЩ и американската страна да изпълня полет на F-16, обясни Румен Радев.

Според президента има капацитет за такъв открит летателен ден. България има много добри летци. Българските данъкоплатци искат да видят къде отиват техните пари. Какво прави Българската армия и авиацията. Такива открити летателни дни се провеждат регулярно и не само в България, посочи Радев.

"Когато (Делян - бел.ред.) Пеевски и (Росен - бел.ред.) Плевнелиев дадат толкова от себе си на България, колкото е дал генерал Петров и генерал Русев, а не за своя бизнес, когато Пеевски и Плевнелиев рискуват живота си толкова за България, колкото генерал Петров и генерал Русев, нека да им искат оставките", каза Румен Радев на въпрос относно призиви за оставките на командира на ВВС генерал-майор Димитър Петров и на бригаден генерал Николай Русев, командир на Трета авиобаза „Граф Игнатиево“.

Направих много последователни консултативни съвети за национална сигурност, на които съм поставял въпроса за опасно малкия нальот на нашите летци. Не само за това – изобщо за перспективите за развитие на Българската армия, ВВС, които са голям консуматор на бюджет, но там се обещава и след това се забравя. За такива неща се сещат политиците и управленците, хора, които вземат решения за бюджета, едва когато наближават избори или стане произшествие, каза президентът.

Апелирам отново да се вземат мерки, така че най-после да се привежда в необходимата степен на изправност авиационната техника, да се дава необходимото количество нальот, да се внедряват нови и ефективни технически средства, които подпомагат летателната дейност, заяви Румен Радев.

От доста време призовавам не за спешни, а за аварийни мерки за привличане и задържане на хора с качества в армията. За тяхната професионална подготовка, реализация и мотивация, за създаване на необходимите условия на труд, за издигане на престижа на военната професия. Особено на летателния състав, защото това е една високорискова дейност, тя изисква да постъпват изключително добри хора с необходимите качества, каза президентът.

По думите му, за да има консултативен съвет, трябва да има чуваемост от участниците в този съвет. Трябва, когато се стигне до конкретно предложение за решение, то да се изпълнява, добави президентът.

Рамковото споразумение за възстановяване на самолетите L-39 е било подписано от бившия служебен министър на отбраната Димитър Стоянов през ноември 2022 г., а конкретният договор за самолета, който се разби край "Граф Игнатиево" - месец по-късно. Това заяви самият Стоянов, който днес е секретар на президенат по сигурност и отбрана в "Денят започва" на БНТ. "Там са разписани четири самолета, които трябва да бъдат реновирани". Той определи като неверни твърденията, че нищо не се прави за военната ни авиация. По думите му е спекулация и че самолетите са стари: "Самолетът Ф-16, на който летя президентът с ген. Кларк, е произведен 1986 г., а самолетът, който катастрофира - в края на 1990 г. Освен това той е минал капитално-възстановителен ремонт и само преди три месеца се е върнал в България", заяви Стоянов.

За Димитър Стоянов катастрофата е жесток удар не само за ВВС, но за цялата армия и държавата ни. По думите му през последните дни се тиражират спекулации от различни политици, които нямат никакво понятие от авиационна техника или бойна авиация.

"Разследвания на авиационни катастрофи не се правят по картинка - трябва да се остави комисията да работи спокойно. От своя страна Министерството на отбраната трябва да намери подходящия начин как да представи причините на обществото - българското общество трябва да знае какво се е случило".

Изключително мерзко е да се използва гибелта на двама военни пилоти за политически цели, заяви той. Командванията на авиационните бази и на ВВС са заявили, че ще окажат съдействие на разследването. Спекулация е, че записите на журналистите от мястото са били иззети и изтрити - били са само копирани, каза още Стоянов.

"Ако някой пречи в този процес, вероятността да се получи подобна грешка в бъдеще е голяма. Идеята на разследването е да се установят причините, за да не се допускат такива грешки. В момента се насажда едно мнение, че ще бъде покрита истината какво се е случило - абсолютно невярно. Спекулация са думите на Каракачанов, че българските пилоти не били циркаджии и не можели да изпълняват толкова сложни фигури. Това упражнение се изпълнява от курсанта до инструктора".