Министерството на отбраната държи на промените на минималния срок за престояване във военно звание
06.10.2024 г.Смята се, че така ще се осигури плавност в кариерното развитие на военнослужещите.
Спирдон Спирдонов
Приключи срокът за обществено обсъждане на разработените от МО промени в Правилника за прилагане на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ). С част от тях се вдига минималният срок са престояване в някои военни звания: за всички сержантски звания - на 3 години; за „офицерски кандидат - 1-ви клас“ – от 2 на 3 години; за „майор“ („капитан III ранг“) – от 4 на 5 години; за „подполковник“ („капитан II ранг“) - от 4 на 5 години и за „полковник“ („капитан I ранг“) – от 3 на 4 години.
В портала за обществено обсъждане имаше мнения, които настояваха планираните промени за увеличаване на срока за минимален престой в длъжност да не се осъществяват. Мотивите бяха „Ще се задълбочи усещането за безперспективност и демотивация сред личния състав. И след година две, пак ще трябва да се изменя“.
Според справката, качена на сайта на МО, това предложение не се приема. Там се посочва следното: „С промяната в чл. 160 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), беше увеличена с три години пределната възраст за военна служба. По време на изпълнение на военната служба, кариерното развитие на военнослужещите се осъществява чрез последователно повишаване във военно звание и назначаване на по-високи длъжности. Действащата към момента уредба в Правилника за прилагане на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ППЗОВСРБ) относно минималния срок за престой във военно звание води до бързо израстване в кариерата и достигане на максималните нива на военни звания по категории и последващ дълъг период от време на застой, без възможност за кариерно развитие. С цел осигуряване на плавност за израстване в кариерата на военнослужещите сержанти (старшини), офицерски кандидати и старши офицери е необходимо да се завиши с една година минималният срок за престояване във военно звание чрез промяна в разпоредбата на чл. 19 от ППЗОВСРБ.“
На практика мотивите са свързани с увеличението през 2020 г. с три години на пределната възраст за военна служба. Смята се, че действащата към момента уредба, относно минималния срок за престой във военно звание, води до бързо израстване в кариерата и достигане на максималните нива на военни звания по категории и последващ дълъг период от време на застой, без възможност за кариерно развитие. От МО са на мнение, че осигуряването на плавност на израстването в кариерата на военнослужещите сержанти (старшини), офицерски кандидати и старши офицери ще стане със завишаване с една година минималният срок за престояване във военно звание.
Не се предвижда промяна на минималния срок за престояване във военно звание: за всички войнишки звания - 1 година; за "лейтенант" - 2 години; за "старши лейтенант" - 3 години; за "капитан" ("капитан-лейтенант") - 3 години; за висшите офицерски звания - 1 година.
Задава се въпросът защо за генералите и адмиралите, т.е. за висшите офицери, не се променя този срок, който е една година. Отговорът от МО е следният: „Минималния срок за престояване във военно звание на висшите офицери е обвързан с пределната възраст за военна служба, изискването за конкретната длъжност, както минималния срок за заемане на длъжност. Кариерното развитие на висшите офицери се осъществява по отделен ред и условия, които не изискват промяна в минималния срок за престояването им във военно звание.“
Има още една промяна. Подполковниците могат за кандидатстват за обучение в стратегически курс, редовна или задочна форма, ако са престояли в това звание три, а не както е сега, две години.
За да влязат в сила тези и други промени, Министерският съвет трябва да приеме Постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. В проекта е записано, че разпоредбите за минимално престояване в звание ще влязат от 1 юли 2025 г.