Министерството на отбраната изяснило причините за авиокатастрофата
15.10.2024 г.Пилотите са поели неоправдан риск. Кадровите решения ще се вземат след 31 октомври, когато завършва проверката във Военновъздушните сили, каза министърът на отбраната Атанаас Запрянов.
Спирдон Спирдонов
Министерството на отбраната представи днес пред журналисти резултатите от проверките на авиационния инцидент, квалифициран вече като катастрофа, от 13 септември 2024 г. в района на Трета авиационна база в Граф Игнатиево по време на подготовка на открит летателен ден за 14 септември. Тогава загинаха с учебно-боен самолет L-39ZA двама изключителни пилоти, както ги нарече министърът на отбраната Атанас Запрянов, които по-късно бяхо повишени с негова заповед във военно звание.
Майор Петко Димитров Димитров – началник на служба „Планиране и отчитане на летателната дейност“ в отделение „Летателно-тактическа подготовка“ на военно формирование 52090 - Долна Митрополия, е повишен във военно звание „подполковник“. Старши лейтенант Венцислав Атанасов Дункин – младши експерт III степен в служба „Летателна, аварийно-спасителна и тренажорна подготовка“ на отделение „Летателно-тактическа подготовка“ във военно формирование 52090 – Долна Митрополия, е повишен във военно звание „капитан“.
Изводите от доклада на Служба „Военна полиция“ представи полковник Петко Василев, държавен инспектор в отдел "Разследване на авиационни произшествия и инциденти". Той бе категоричен, че разследването е в интерес на авиационната безопасност и не вменява вина. Работим с прокуратурата, но само в рамките на нашите правомощия, посочи министър Запрянов, т.е. Министерството на отбраната не е съд. Данните в доклада са на основата на разчитането на т.нар. черна кутия, което стана в Чехия, като страна производител на самолета.
Разследването е показало, че пилотите са поели неоправдано висок риск при изпълнение на елементи от сложния пилотаж. Имали са около секудна и половина възможност да катапултират, но не са успели да я използват. Установено е, че няма данни, които са допринесли за катастрофата, що се отнася до организацията на демонстрациите. Самолетът имал необходимия ресурс, извършени са му всички видове подготовки, няма и отклонения в параметрите на работа.
Майор Петко Димитров за 2024 г. е имал изпълнен нальот от 50 часа и 30 минути, от които през септември 11 часа и 25 минути. Изпълнявал е общо 529 броя зони сложен пилотаж на средна и малка височина, от тях - 24 броя през 2024 г. Старши лейтенант Венцислав Дункин за 2024 г. е имал изпълнен нальот от 51 часа, от които през септември 3 часа и 40 минути. Изпълнявал е общо 124 броя зони сложен пилотаж на средна и малка височина, от тях през 2024 г. - 27 броя. И двамата нямат налагани наказания за летателната дейност. Те са били в добро здравословно състояние. По хипотезата за евентуален отказ на авиационната техника разследващата комисия не е констатирала отклонения в параметрите на работа насамолета и отхвърля тази версия.
Ръководителят на полета е обяснил, че не е прекратил задачата, защото самолетът е бил управляем през цялото време и не е забелязал нещо, което да го усъмни. Като съпътстващи причини бяха посочени нарушаване на мерките за безопасност, на реда на изпълнение на полетната задача и неправилна оценка на запаса от височина при вземане на решение за начина на извеждане на въздухоплавателното средство от фигура във вертикалната равнина, тъй като в горната точка самолетът е бил управляем и е можел да бъде изведен от фигурата по друг начин. Няма записи на разговори в самолета между двамата пилоти. Според полковник Василев, няма проблем с данните от даклада да се запознаят и близките на загиналите пилоти.
Всеки министър и командир след такъв инцидент, ако не си задава въпроса „Защо?“, не е за тази длъжност. Това каза министър Запрянов. Ние, посочи още той, се стремим да изясним обстоятелствата и причините, за да не допускаме подобни инциденти в нашата дейност. На въпросите ще има ли оставки, министърът отговаря : „Имате право да задавате този въпрос, защото всеки трябва да носи отговорност за своите действия. В армията има единоначалие и всеки по командната верига трябва да носи тежестта на службата, да следва командирските задължения, да взема решения – навременни и адекватни, в това число да следи за реда и дисциплината в своето формирование и да се грижи за сигурността на своите подчинени. Няма мероприятие във Въоръжените сили, което да не включва мерки за безопасност. На всяко учение, на стрелби, на кормуване, на плавания, на полети това е част от нашата дейност. Командирите трябва да вдъхват увереност, респект и професионализъм. Бъдете сигурни, че онези, които не служат по правилата, не спазват устава и не могат да носят тежестта на службата, няма да продължават да заемат тези отговорни длъжности. Това ще стане, когато имаме пълна яснота по проверката, която работната група, назначена от мен, начело с генерал-лейтенант Цанко Стойков, ще извърши във Военновъздушните ни сили. Дотогава всякакви информации по темата за вина и за оставки са спекулации.“ Допускам, допълни министърът, че има хора на ръководни постове, ръководени от гузна съвест тиражират информация, дават интервюта, тичайки пред вятъра. „Аз слухове и хипотези няма да коментирам. Уверявам ви, че съвсем скоро ще оповестя своите решения, но те ще бъдат базирани на резултати от общата проверка на Военновъздушните сили, а не на базата на интерпретацията на един или друг командир“, каза още министър Запрянов.
Яснотата за кадрови решения ще дойде и от резултатите при проверката на документите за планиране, организация, провеждане и контрол на летателната подготовка във Военновъздушните сили и ВВВУ „Георги Бенковски“. Тя се извършва от работна група, назначена със заповед на министъра на отбраната под ръководството на заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, бивш командир на ВВС и на авиобаза „Граф Игнатиево“. Групата се състои от експерти от Щаба на отбраната и Министерството на отбраната. Срокът за изпълнение е 31 октомври т. г. Генерал-лейтенант Стойков съобщи и задачите – „извършване на проверка на документите, регламентиращи летателната дейност с военни въздухоплавателни средства, като обърне внимание на тези, които са пряко свързани с провеждането на открития летателен ден, на тяхната актуалност и приложимост; проверка на организацията и планирането на летателната подготовка във ВВС и ВВВУ през 2024 г.; оценка на планираните задачи и нальот за 2024 г. и тяхното съответствие с разполагаемите ресурси; сравнителен анализ на разполагаемия авиационен ресурс, планираните задачи, летателна дейност за годината и възможности за изпълнението им, съобразено с разполагаемото време от календарната година и спазване на мерките за безопасност и безаварийно изпълнение на планираните задачи; проверка на отчитането на летателната подготовка и осъществяването на контрол на дейностите при организиране и изпълнение на планираните задачи и нальот“.
„Летателната подготовка, изправността на летателната техника, условията за летене - всичко трябва да съответства на задачите, които се поставят на пилотите. Ние готвим бойни пилоти, не готвим пилоти за демонстрации“, каза в заключение министърът на отбраната Атанас Запрянов и подчерта: „Трябва да представим реално фактите такива, каквито са. Дължим го на хората, които загинаха, изпълнявайки служебния си дълг, както и на техните близки“. Дирекция „Социална политика и политика по военнопатриотично възпитание“ е провела срещи с близките на двамата пилоти и са предприети съответните стъпки за компенсации.
Неприемливо е в мирно време да имаме катастрофи и човешки загуби, бе категоричен министър Запрянов. Затова, продължи той, искаме да се върнем назад във времето и да вземем съответните решения.