С участието на държавното и военното ръководство бе отбелязан Денят на военния парашутист
18.10.2024 г.Спирдон Спирдонов
Почит към загиналите парашутисти бе отдадена днес в София пред техния паметник на площад „Народно събрание“. Строят на военнослужещите от Съвместното командване на специалните операции, наследник на славната Парашутна дружина, бе приет от президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев. Преди това бе отслужена заупокойна молитва в Алеята на парашутистите в Централните софийски гробища. Вчера празникът бе отбелязан в Пловдив.
В началото бе посочено, че 18 октомври е определен за Ден на военния парашутист от Българската армия с решение на министъра на отбраната през 1994 г. На тази дата през 1944 г. Парашутната дружина от състава на Първа Българска армия участва за първи път в реални бойни действия. С цената на свидни жертви дружината овладява силно укрепения район на височината Стражин, откривайки пътя за настъпление на Българската армия. Офицерите, сержантите и войниците се сражават храбро, жертвайки живота си, за да оцелеят другарите им. За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на Парашутната дружина е повишен в звание.
В тържествения ритуал се включиха още председателят на Народното събрания Рая Назарян, председателят на Комисията по отбрана в парламента Христо Гаджев и други народни представители, заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев, заместник-началниците на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и генерал-лейтенант Михаил Попов, съветниците на президента вицеадмирал Митко Петев и Стефан Годжевъргов, командирите на Сухопътни войски и ВВС генерал-майор Деян Дешков и Димитър Петров, командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев, други генерали и офицери, представители на БПЦ, на ФК ЦСКА и чуждестранни военни дипломати, акредитирани у нас. Направи впечатления силното присъствие на неправителствените организации от сигурността и отбраната. Тук бяха членове на Съюза българските парашутисти с представителни групи от различни градове, включително ученици от училище „Христо Ботев“ в Калофер и членове на Съюза на парашутистите в България. В строя бе председателят на Съюза на ветераните от войните на България подполковник от запаса доц. д-р Иван Сечанов, който, като лекокартечар в 9-ти пловдивски полк също е участвал в боевете за Стражинската позиция преди 80 години. Да почетат празника и героите парашутисти бяха дошли председателите на СОСЗР, Съюза на военноинвалидите и военно пострадалите и Съюза но офицерите от резерва „Атлантик“ генерал от запаса Златан Стойков, младши лейтенант от запаса Петър Велчев и полковник от запаса Вилис Цуров.
Говорейки за предстоящите задачи, генерал-майор Матеев посочи, че буквално от понеделник предстои да премине последният етап по сертифициране на Щаба на новосъздаващото се Регионално командване с Румъния на силите на специалните операции. Така ставаме част от командната структура на Силите за специални операции на НАТО, уточни той. (Б.р. – Какво каза още командирът на СКСО четете в следваща информация.)
След ритуала в ЦВК със заповед на министъра на отбраната Атанас Запрянов генерал-майор Явор Матеев връчи грамоти на членове на Съюза на българските парашутисти с председател полковник от запаса Сирмо Сирмов. Сред отличените бяха полковник от запаса Васил Атанасов, капитан от запаса д-р Иво Димитров и Василка Кръстева – началник на цеха в Калофер, когато България произвеждаше парашути и други.