Честваха 55 години от създаването на Института за космически изследвания и технологии

22.10.2024 г. Честваха 55 години от създаването на Института за космически изследвания и технологии

 Отбелязаха 45 години от полета на първия български космонавт ген. Георги Иванов и 20-годишнината на Международната научна сесия ''Космос-Екология-Сигурност''.

Спирдон Спирдонов

Институтът за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките (ИКИТ-БАН)  отбеляза 55 години от създаването си, 45 години от полета на първия български космонавт ген. Георги Иванов и 20-годишнината на Международната научна сесия ''Космос-Екология-Сигурност''. Проявите са под егидата на президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев. По-рано днес той прие чуждестранните космонавти Бертелан Фаркашщ от Унгария, Владимир Ремек от Чехия и Думитру Пронариу от  Румъния, които гостуват за събитието. При официалното откриване в зала ''Проф. Марин Дринов'' на БАН бе прочетен поздравителен адрес на държавния глава от неговия съветник по отбрана и сигурност Илия Милушев.

За 55 години Република България се утвърди в космическото семейство, като страна с безспорен и значим принос за мащабното  и реално овладяване на Космоса, посочва президентът. Големият брой научна литература и прибори, някои от които продължават да работят на Международната космическа станция и в орбита около Марс, са повод за заслужена гордост и удовлетворение от постигнатото в института. Радостно е, че продължават дейностите по създаване на нови апаратури, уреди и проекти, се подчертава в поздравителния адрес на държавния глава. „Полетът на Георги Иванов преди 45 години има уникален принос за по-нататъшното развитие на пилотираните полети в Космоса и за преосмисляне на системите за безопасност на екипажа. Полетът е ярка демонстрация на високите морално-волеви качества на екипажа, висок атестат за подготовката на българската военна авиация и свидетелство за степента на развитие на българската космическа наука“, отбелязва президентът Румен Радев.

Полетите на българските космонавти генералите Георги Иванов и Александър Александров, които министърът на отбраната Атанас Запрянов нарече герои, са връх в развитието на българските Военновъздушни сили. Защо не български офицери да не продължат традицията и да участват в космически полети, допълни той. Според него, почти е немислимо да говорим за съвременна отбрана на която и да е държава, ако тя не се базира на космическите технологии, включително за България. Тази идея беше развита и от командира на ВВС генерал-майор Димитър Петров. Той отдава голямо значение на сътрудничеството с Института, като изброи редица направления, в които би могло да се работи заедно. Генерал-майор Петров направи уникален подарък на ген. Георги Иванов. Той му предостави албум със снимки от посещението на министъра на народната отбрана армейски генерал Добри Джуров в Звездното градче през 1977 г. Този албум показва началото на полета на нашия космонавт и е редно да бъде в неговия дом, каза командирът на ВВС.

Във връзка с годишнините имаше още много поздравителни адреси, включително от името на министъра на образованието и науката Галин Цоков.  Зам.-председателят на БАН чл.-кор. Стефан Хаджитодоров  посочи, че полетът на Георги Иванов и научната програма, която той изпълни, поставиха България на картата на космическите държави. Летецът-космонавт Георги Иванов, от чиито първи полет се отбелязват 45 години, разказа интересни факти от подготовката на полета и историята на космическата наука. Приветствия поднесоха чуждестранните гост-космонавти Бертелан Фаркашщ от Унгария, Владимир Ремекот Чехия и Думитру Пронари от Румъния и третият български космонавт-дубльор Красимир Стоянов. Директорът на института проф. Георги Желев представи работата и развитието на научните екипи през годините. Той благодари за приветствията от различни институции. Изрази признателност към всички, които направиха факт честването, включително на съорганизаторите от Фондация „Българските ВВС“ с председател бригаден генерал от запаса Спас Спасов. В залата имаше офицери от Българската армия и курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“.

Беше представен доклад ”Академичното участие на ИКИТ-БАН в признаването на България за 18-а космическа държава и по-нататъшното развитие на българската космическа наука”. В рамките на събитието чл.-кор. Петър Гецов откри 20-ата Международна научна конференция ”Космос-Екология-Сигурност” с доклади на учени от САЩ, Индия, Австрия и Египет.

''За 55 години Република България се утвърди в космическото семейство като шеста страна, изпратила двама свои космонавти – Георги Иванов и Александър Александров, ние станахме трета страна в света, произвела космическа храна и не на последно място - изобретихме първата в света космическа оранжерия ''СВЕТ'', в която за първи път бе отгледана пшеница от семе до семе. Повече от 150 научни апаратури и уреди защитиха мястото ни сред първите, овладяващи мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /МКС/. На 19 февруари 2022 година бе изстрелян поредният български уред за изследване на космическата радиация ''ЛЮЛИН – МО'', който и днес работи на орбита около Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти и астронавти до Луната и Марс. Нашите космически постижения са безспорни и ако желаем да запазим достойно място в космическото семейство, е необходимо да популяризираме всичко, което създаваме'', отбелязват от Института за космически изследвания и технологии.