МО с уточнение във връзка с доклада за равнопоставеност на жените и мъжете

23.10.2024 г. МО с уточнение във връзка с доклада за равнопоставеност на жените и мъжете

  

Какво пише в доклада?

Спирдон Спирдонов

Във връзка с приетия от Министерски съвет доклад за „Равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2023г.“ и последвалите публикации, Министерството на отбраната пояснява следното:

1.    Посочените в доклада данни се отнасят за 2022 г. и 2023 г.

2.    Всички данни са свързани със сигнали за насилие и тормоз от военнослужещи и цивилни служители при изпълнение на служебните задължение и в домашни условия, свързани с нерегламентирани етично-морални норми за поведение на военнослужещите.

3.    Всички постъпили сигнали са документирани и разгледани от Инспектората на Министерството на отбраната и Служба “Военна полиция“, а някои и от Военна прокуратура.

4.    Посочените в доклада, приет  от Министерски съвет, на страница 75 –та данни се отнасят само до постъпили сигнали, а не са реални случаи на сексуален тормоз, сексуално психическо насилие и сексуално физическо насилие, (включително изнасилване и опит за такова). Както през 2022 г., така и постъпилите през 2023 г. сигнали не съдържат случаи на доказано престъпление (изнасилване). Няма заведени съдебни дела, което потвърждава тезата, че такива случаи реално няма.

Министерството на отбраната използва случая категорично да заяви, че хората в армията остават наш основен приоритет. Ще продължим да проявяваме нулева толерантност към проявите на насилие във всичките му форми в съответствие с Етичния кодекс за поведение за военнослужещите. Всички сигнали, които постъпват, ще продължат да бъдат надлежно проверявани и при съмнение за извършено престъпление ще бъдат предавани на органите на съдебната власт.

 

Какво пише в доклада?

Жените военнослужещи са по-малко склонни от мъжете да напускат военната професия

Лошото е, че сравнителният анализ на МО формулира извод, че процесите в българското общество на значително увеличаване на проявите на агресивно поведение и насилие, във всичките му форми, огледално се отразяват при военнослужещите и цивилните служители от отбранителната система на Р България. Това четем в проекта на Доклад за развитието на политиката в областта на равнопоставеността между жените и мъжете в Република България през 2023 г.

През 2023 г.  съотношението на жени-мъже военнослужещи у нас е съответно 18 към 82 процента. Най-много дами с пагони има във военните формирования от Сухопътните войски, което е логично, с оглед на тяхната численост.

В процесите на

вземане на решения

(Висше ръководство) от ниво „Министър“ до ниво „директор на дирекция“ в Администрацията на МО са представени  5 жени и 13 мъже. В средно ниво на управление жените са съответно  80, а мъжете 95. При младшите служители жените  преобладават. Жена с висше военно звание, т.е. генерал или адмирал, все още няма в нашите Въоръжени сили. Този факт го няма в доклада, но той е видим.

МО обобщава и анализира база данни за 

текучеството

на личен състав, пише в доклада. В Администрацията на МО е сформирана постоянно  действаща комисия за факторен анализ, относно  установяване на основните причини, водещи до прекратяване на договорите за военна служба.  Обобщеният анализ за 2023 г. показвал,че 89% от военнослужещите, напускащите отбранителната система са мъже и 11% жени. Изхождайки от посоченото съотношение военнослужещи (82% мъже към 18% жени), в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, следва, че жените военнослужещи са по-малко склонни да напуснат отбранителната система в сравнение с мъжете военнослужещи.

Нулевата толерантност към

прояви на насилие

във всичките му форми е основна политика в Министерство на отбраната, се отбелязва в доклада. Равният достъп до заетост и интеграцията на жените и представители на различни малцинства са едни от приоритетите на политиката за управление на човешките ресурси в българските въоръжени сили. Жалбите от личния състав на въоръжените сили могат да бъдат насочени по няколко канала: по командна линия, чрез Инспектората на Министерството на отбраната, чрез Служба „Военна полиция“, директно към Националната комисия за защита от дискриминация , към военен прокурор или самостоятелно в гражданските съдилища.

На официалната web-страницата на МО, рубрика на български и английски език „Равнопоставеност”/„Gender” са посочени телефони и електронна поща за приемане на сигнали, жалби или оплаквания директно към Администрацията на МО. От практиката  през годините e установено, че неформални жалби се правят и чрез Сдружението на жените военнослужещи (СЖВ). СЖВ си сътрудничи с неправителствени организации, за да отговори на нуждите на военнослужещите и служителите от въоръжените сили, които са подложени на сексуална дискриминация, тормоз, сексуално насилие и експлоатация, малтретиране или домашно насилие. Услугите за подкрепа включват поверителни правни съвети и психологическа подкрепа за жертви, жени и мъже. СЖВ също така проследява развитието на официалните жалби. Сдружението има сключено споразумение с министъра на отбраната и подпомага политическото и военното ръководство на въоръжените сили в прилагането и мониторинга на проблемни въпроси свързани с равнопоставеността на жените и мъжете.  Военномедицинска академия (ВМА) оказва психологическа помощ на военнослужещи мъже и жени, потърсили помощ за преодоляване на стреса, свързан с прехода от военна към цивилна професия.

Статистиката в МО за подадени

сигнали и жалби

регистрирани и свързани с равнопоставеността на жените и мъжете е обобщена база-данни от Военно-окръжните прокуратури в България, Служба „Военна полиция“, Инспектората на МО, Щаба на отбраната и СЖВ. Статистиката включва информация за жени и мъже военнослужещи, цивилни служители (ц.сл.) в отбраната и граждански лица срещу военнослужещи и ц.сл. от отбраната, при изпълнение на служебните задължения и в домашни условия.  През 2023 г. има 122 сигнала за упражнени спрямо жени сексуален тормоз (9), сексуално психическо насилие (7), сексуално физическо насилие (включително  изнасилване, опит за изнасилване) (22), тормоз (71), домашно насилие (12)   и домашно насилие с установена смърт (1). При мъжете сигналите са 10: за тормоз - 8, за домашно насилие -1 и за домашно насилие с установена смърт - 1

От сравнителния анализ на МО се формулира

извод,

че процесите в българското общество на значително увеличаване на проявите на агресивно поведение и насилие, във всичките му форми, огледално се отразяват при военнослужещите и цивилните служители от отбранителната система на Р България. Във връзка с това министерството  се включило в проекта „Подкрепа на жертвите на домашното насилие чрез програма за  повишаване на капацитета и осведомеността сред специалистите по човешки ресурси“ на Института по публична администрация, който заедно с Центъра за изследване на демокрация и Асоциация „Деметра“ е подготвил 5 обучители – три жени военнослужещи и две служителки на Администрацията на МО. Целта е наред с обичайните дейности и отговорности на държавната администрация да се повиши  осведомеността относно идентифициране на жертви на домашно насилие, различните  възможности за оказване на подкрепа и подходи при сблъскване с такива ситуации. По  този начин ще се съдейства и подпомогне изпълнението на държавните политики за  превенция и защита от домашно насилие, заложени в международниите и национални   документи за прилагане на политиките по равнопоставеността.