Випуск „Чавдарци – 1989“, последният с петдневен поход до производството

26.10.2024 г. Випуск „Чавдарци – 1989“, последният с петдневен поход до производството

 Спирдон Спирдонов

На футболния мач ЦСКА-Ботев от Враца се видях с офицер, завършил преди 35 години ВНВУ „Васил Левски“. Стана дума, за випуск „Чавдарци 1989“, т.е. за последния випуск, чието производство се предхожда от петдневен поход по различни маршрути от колоните на военните учебни заведения.

Действително, уникален випуск. Датата е 26 август 1989 г. Мястото на тържествената церемония – Ботевград. Випускници са офицерите от Военна академия „Георги С. Раковски“, курсантите от ВНВУ „Васил Левски“, ВНВАУ „Георги Димитров“, ВНВВУ „Георги Бенковски“, ВНВМУ “Никола Й. Вапцаров и ВНВСУ „Генерал Благой Иванов“ и школниците от сержантските военни училища. Строят се командва от началника на ВНВУ „Васил Левски“ генерал-майор Пею Янчев, който рапортува на министъра на народната отбрана. Армейски генерал Добри Джуров приветства випускниците. Последва връчване на дипломите, пагоните, златните медали и наградите на първенците и отличниците. В небето над Ботевград светват пъстроцветни ракети. Воинско ура оглася лятната вечер. Ново попълнение навлиза в бойния строй. Младите офицери и сержанти поемат свято задължение – да бъдат верни защитници на отечеството ни. И както пишат в дописката си във в. „Народна армия“, сега „Българска армия“, полковник Рангел Златков и майор Цончо Драгански, „те ще бъдат начело  на обновителните процеси в нашата страна, ще дадат своя дял за високата бойна готовност на армията ни“.

Първенец на випуска е лейтенант инж. Петър Нанков от ВНВАУ „Георги Димитров“. Имах възможност да разговарям с него. Той е от Долни Дъбник с две по-големи сестри. В продължение на три години изучава специалност „Земна артилерия“, след това по собствено желание се прехвърля в поделението на офицера Стоян Златев, както пишехме тогава. Там получава военна квалификация началник на разчет в артилерийско техническите части. Но с не по-малко знания и умения мога да командвам и огневи взвод, казваше той тогава. В продължение на четири години обучение не познава друга оценка, освен отличната.

Преди да бъде приет за курсант първенецът на ВНВУ „Васил Левски“ лейтенант инж. Стоян Стоянов е школник в ШЗО „Христо Ботев“. По офицерската професия го запалва ротният му командир. По време на курсантските години има и здрав тил. Неизчерпаема благодарност изпитваше към родителите си, към съпругата си Емилия и към едногодишната си дъщеричка Милена.

Лейтенант инж. Диан Петров е първенецът на ВНВВУ „Георги Бенковски“. Той е със специалност „Експлоатация на самолетни двигатели. Приет е в габровския Машинно-електротехнически институт, но го привличат машините в небето и тайните на силите, издигнали човек в Космоса.

Първенецът на Военноморското училище лейтенант инж. Димитър Димитров е от Трявна. Той беше бъдещ политработник. „Преподавателите ми по навигация ме научиха как да водя кораба по най-късия път от една до друга точка на морската карта. А преподавателите ми по обществени науки ме научиха как да намирам най-късия път до сърцата на хората“, казва той в деня на  производството.

Само две стотни не достигат до пълно отличие в дипломата на първенеца на ВНВСУ „Генерал Благой Иванов“ лейтенант инж. Стоян Стоянов. За него петте години на обучение в училището са били искрата, която е запалила огъня на привързаността му към професията на офицера строител.

Първенци на Военна академия „Георги С. Раковски“ са капитан инж. Димитър Николов, завършил преди това ВНВАУ, капитан Здравко Марков, завършил ВНВВУ и капитан инж. Валентин Милев, завършил ВНВАУ. Въпросът към тях е дали смятат, че демокрацията и гласността имат място в живота на армията. Отговорите са положителни, особено при решаването на проблемите, свързани с бита, отдиха и взаимоотношенията, разбира се, при спазване на единоначалието и уставите.

Къде са днес чавдарци? Където и да са, пожеланията към тях са да живи и здрави, а благодарностите – за достойната офицерска служба.