Подкрепата за въвеждане на задължителна военна подготовка се очертава между 20-30 процента
29.10.2024 г.Прогнозира се и негативен отзвук, насочен основно към МО, ако то не успее да аргументира позицията си.
Спирдон Спирдонов
През тази година МО е направило социологическо изследване, насочено към определяне на нагласите на обществото към военната професия. Данните показвали, че 77, 5 на сто от гражданите смятат защитата на Отечеството за въпрос на дълг и чест, става ясно от интервю на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев във в. „Българска армия“. Проучването, обаче, показвало, че съвременните поколения не биха преминали доброволно военно обучение, макар да знаят, че са абсолютно неподготвени за реакция при кризи.
Прави впечатление от изследването, че въвеждането на задължителна военна подготовка среща достатъчно висока подкрепа. 56,9 на сто от гражданите на възраст между 18 и 40 години подкрепят въвеждането на краткосрочна задължителна военно подготовка със срок от 5 до 6 месеца, показвали данните от проучването. 65,5 на сто също я подкрепят, но при условие, че се отнася само за служихелите от сектор сигурност, държавната администрация и местната власт.
Сравнително оптимистични данни, но… Очакваната подкрепа на обществото се определя в границите на 20-30 процента, което означава, че въвеждането на задължителна военна подготовка ще бъде непопулярна мярка. Прогнозира се и негативен отзвук, насочен основно към МО, ако то не успее да аргументира позицията си по отношение на нейния обхват, продължигелност, форми и места на провеждане. За целта, посочва заместник-министър Илиев, в МО се извършва всеобхватен анализ, както на възможните варианти за възстановяването на задължителната военна подготовка, така и на готовността на ведомството да осигури необходимите материални, човешки и финансови ресурси по тези варианти.