Военните окръжия участваха в повече от 70 поклонения пред героизма на българския войник

03.11.2024 г. Военните окръжия участваха в повече от 70 поклонения пред героизма на българския войник

 Otbrana.com

Прави изключинелно приятно впечатление активното участие  на военните окръжия в тазгодишната Архангелова задушница. Техни представители бяха в столицата, областните и общинските градове, малките градчета, села и махали. Включиха се в над 7 поклонения пред героизма на българския войник. Получихме информация от цялата страна, за което благодарим.

Във военен ритуал - панихида и полагане на венци и цветя, с участието на военнослужещи от военните формирования от гарнизон

Бургас

участваха представителите на Военно окръжие II степен – Бургас, майор Йордан Йорданов, цивилен служител Ангел Желязков и цивилен служител Росен Димитров. Пред параклиса в гробищен парк в град

Ямбол

началникът и служители от Военно окръжие ІІ степен – Ямбол, както и представители на местните военно-патриотични организации. Те участваха в поднасянето на цветя на паметника на 29 пехотен Ямболски полк – Музей на бойната слава – гр. Ямбол и паметника на Георги Дражев и на загиналите във войните – Ямбол. Служители от Военно окръжие ІІ степен – Ямбол поднесоха цветя на гроба на кандидат - подофицер Петър Атанасов Сираков – Петърчето, участник в Руско-турската война участвал в боевете на Шипка и паметника Априлци на жертвите в Бояджишкото клане от 30 май 1876 г. в гробищен парк на село Бояджик, община Тунджа. Други служители от окръжието поднесоха цветя в гр. Стралджа на паметника на загиналите войни за освобождението на България от града, в гр. Елхово на паметника на падналите за родината войни от града.

Военнослужещи от  Военно окръжие I степен -

Стара Загора,

съвместно с военнослужещи от 2-ра и 61-ва механизирани бригади и представители на Съюза на ветераните от войните в България  участваха в панихидата пред паметници на загиналите от войните в Стара Загора, в село Опан, в град Мъглиж, в град Павел баня, в град  Гълъбово, в с. Землен, община Раднево и на 23- Пехотен Шипченски полк в град  Казанлък. Паметникът в с. Землен навърши 100 години от построяването си.

Полковник Диян Желев, началник на Военно окръжие I степен –

Варна,

военнослужещи и цивилни служители от военното окръжие участваха панихида и военен ритуал по полагане на венци и цветя пред „Паметника на загиналите за Родината офицери, подофицери и войници във войните от 1912-1918 г.”. Заедно с представители на СОСЗР полк. Желев се включи в поднесянето цветя пред „Паметника на загиналите във войните“ в село Крумово, община Аксаково, област Варна. Представители на варнеското окръжие бяха на ритуалите пред  на паметника на загиналите във войните, на центъра на гр. Белослав, паметника на загиналите Провадийци във войните в Провадия, пред паметника на загиналите жители на гр. Долни Чифлик във войните 1912-1913; 1915-1918; 1944-1945 г.

С панихида, военен ритуал и полагане на венци и цветя пред Паметника на 7-ми конен полк „Орлето“ в

Сливен

беше почетена паметта на загиналите за България. Пред саможертвата на героите се преклони и заместник-началникът на Военно окръжие ІІ степен – Сливен майор Върбан Вачев. На Архангелова задушница пред Паметника на загиналите във войните в гр. Шивачево бе началникът на Военно окръжие ІІ степен – Сливен подполковник Маргарит Шуманов. Той участва и в ритуала пред паметника на подпоручик Христо Донев в гр. Нова Загора, загинал в Междусъюзническата война. В Котел на церемонията пред паметника на Георги Илиев Симеонов – войникът на века и пред Паметната плоча на опълченците, участвали в освободителните войни бе експертътв Офис за военен отчет в община Котел цивилен служител Екатерина Дончева, учители и ученици от НУФИ „Филип Кутев“, граждани и гости на гр. Котел.

Началникът на Военно окръжие II степен –

Хасково,

подполковник Петър Петков взе участие в тържествения ритуал – панихида по повод Архангелова задушница на пл. „Свобода“ в Хасково.  Пред Паметника  на загиналите от Втората световна война бе отслужена заупокойна панихида.  Малко по-рано, цивилни служители и военнослужещи от Военното  окръжие поднесоха цветя, отдадоха почит и признателност пред загиналите български герои по време на войните   пред  Паметника на 10 –ти родопски полк в Хасково. Похвално слово за подвига на загиналите  пред присъстващите прочете началникът на военното окръжие подполковник Петър Петков.  В Свиленград събитието се организира от СОСЗР заедно с експерта от офиса за военен отчет цивилен служител Даниел Йорданов. Пред паметника на загиналите в Балканската война 1912-1913 година офицери, сержанти и войници беше отслужена заупокойна панихида. Почит към паметта на офицери и войници и към всички загинали от редовете на Българската армия беше отдадена и в град Харманли. В знак на признателност пред  Паметника на загиналите за Отечеството в града, бяха поднесени цветя и отдадена почит от експерта в офиса за военен отчет в град Харманли – цивилен служител Георги Колев.

На територията на Силистренска област Военно окръжие II степен –

Силистра,

организира ритуали за почитане паметта на загиналите с участието на военнослужещи и цивилни служители от военното окръжие, представители на държавната и местна власт, военно-патриотичните организации, исторически музеи, училища и др. Цветя в знак на признателност бяха поднесени на Паметника на загиналите във войните на площада в с. Ситово, където участва цивилен служител Илдъз Салиева – експерт в офиса за военен отчет в общината и др. Тя бе и на ритуала пред Паметника на загиналите във войните граждани на Дуловския край. В поклонението през паметната плоча на жертвите от община Кайнарджа, загинали по време на румънската окупация 1916 г. – 1940 г. бе цивилен служител Любомир Сапунджиев – експерт в офиса за военен отчет.

Служители на Военно окръжие –

Габрово,

отдадоха почит на загиналите при изпълнение на войнския си дълг с ритуали по поднасяне на цветя на паметници на загиналите за родината. Те бяха в село Царева Ливада, Севлиево и Габрово.

Архангелова (Войнишка) Задушница в

Търговищкия край

бе отбелязана в три от общините на областта. Възпоменателинят ритуал пред  Паметника на падналите за родината в града и отдадоха почит пред паметта на синовете на България, оставили костите си по бойните полета бе организиран от РИМ. Инициативата традиционно бе подкрепена от Община Търговище, Военно окръжие – Търговище и Патриотичен клуб "Възраждане" - Търговище. На този ден бе отслужена панихида за загиналите воини и в село Садина, община Попово пред Мемориала в памет на 220 загинали във войните жители на селото. Венци и цветя поднесоха и представителите на военното окръжие майор Петър Петров и старши сержант Стефан Стефанов. Ритуалът бе организиран от кметството в село Садина, по инициатива на Военно окръжие – Търговище. В гр. Антоново представители на общинската администрация, Военно окръжие – Търговище и жители на града поднесоха венци и цветя пред Паметната плоча на загиналите от Антоновския край.  Възпоменателният обред бе съвместна  инициатива на Община Антоново и Военно окръжие - Търговище.

Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи панихида пред паметника на опълченците и жертвите на Априлското въстание на Централни гробища в

Пловдив.

Командири и военнослужещи от Пловдивския гарнизон почетоха паметта на далите живота си за България въстаници, опълченци и войници. На панихидата бе и подполковник Красимир Петов - зам.-началник на Военното окръжие в Пловдив. В община Перущица, под ръководството на кмета на общината господин Николай Баков и по инициатива на експерта в офиса за военен отчет Стефан Карагегов, се проведе ритуал с поднасяне на цветя пред паметника на загиналите български войни от Перущица. В казармения район на военно формирование 24490 – община Асеновград се проведе ритуал Архангелова (войнишка) задушнца, в който участва и ритуала присъства и Венцеслав Романов - eксперт в oфиса за водене на военен отчет в общината.

Активно е участието и на служители на Военно окръжие II степен –

Благоевград.

В областния града, Банско, Хаджидимов и Санданск се проведоха церемонии пред военинте паметници, в който се включиха майор Пламен Велев, цивилен служител Михаил Димитров, цивилен служител Димитър Милушев и цивилен служител  Георги Янчев.

Служители на  Военно окръжие ІІ степен –

Разград

участваха във възпоменателните ритуали в областния град и в гр. Завет.

В паметното шествие, организирано от Община

Добрич

Военното окръжие беше представено от заместник-началникът капитан ІІІ ранг Цветелин Гурков, който положи венец на паметника на загиналите герои, дали живота си за свободата на града. Представители на окръжието бяха на ритуалите в с. Карапелит, с.  Българево, с. Кочмар,  Балчик, Генерал Тошево и с. Крушари.

В знак на признателност в Гробищен парк –

Велико Търново,

пред паметните плочи на бивши началници на НВУ „Васил Левски“, цветя поднесоха: майор Деян Димитров-началник на сектор ВОКНА във Военно окръжие II степен – Велико Търново, съвместно с областния председател на Съюза на ветераните от войните в България - г-н Атанас  Величков, както и представители на Национален военен университет, институции и граждани. Експертът в офиси за военен отчет в общини Елена и Златарица - г-жа Гинка Върбанова положи цветя пред „Мемориален комплекс на загиналите във войните“ в с. Марян, общ. Елена.  Експертът в офиси за военен отчет в общини Свищов и Полски Тръмбеш - г-н Марин Кръстев поднесе цветя пред паметника на загиналите във войните 1912-1918 г., експертът в офиси за военен отчет в общини Велико Търново и Стражица - г-н Иван Желязков поднесе цветя пред паметника "Майка", издигнат в чест на загиналите за Отечеството.

Възпоменателната церемония в град

Шумен

се състоя на площад „Кристал“, пред Паметника на загиналите във войните от Шуменска област се включи подполковник Огнян Марков – началник на Военно окръжие-Шумен, който бе и на ритуала във Върбяне. В град Смядово на  Моста-паметника на загиналите във войните бе г-жа Мария Тодорова от ВО-Шумен и жители на град Смядово, които в памет на загиналите воини поднесоха венци и цветя.  В село Градище (община Шумен) венец и цветя бяха положени на Паметната плоча на загиналите във войните от село Градище, която бе открита миналата година. На възпоменанието бе  Добромир Стоянов от ВО-Шумен. Пред Паметника на загиналите във войните жители на село Зайчино ореше (община Нови пазар) бе Неделчо Неделчев от ВО-Шумен, а в село Никола Козлево - Мирослав Марков – експерт в офис за военен отчет към Общината.  На Архангелова задушница цветя бяха положени и на военните паметници/плочи в селата Ружица, Дойранци, Изгрев, Каравелово, Красен дол, Хърсово и Крива река. Няма населено място в област Шумен, което да не е дало жертви във войните.

Ритуалът в

Кюстендил

 се проведе пред мемориала на загиналите войни в Централния гробищен парк. Сред официалните лица началникът на Военно окръжие II степен – Кюстендил подполковник Димитър Димитров. В град Бобошевов памет на загиналите във войните, експерта в офис за военен отчет цивилен служител Явор Наков поднесе цветя пред войнишкия паметник.

В този специален ден за почит и преклонение за душите на починалите,началникът на Военно окръжие II степен –

Пазарджик,

подполковник Петър Петров, се приобщи към общата панихида за упокой душите на мъртвите на катедрален храм „Успение Богородично" в град Пазарджик. В знак на почит към паметтна на загиналите воини, в град Панагюрище цветя бяха поднесени на Войнишкия паметник, на който са изписани имената на над 400 героя от славния средногорски град, участвали в Балканската,Първата и Втората световни войни.