Размисли: Връщане към Архангелова (мъжка) задушница
06.11.2024 г.Почетохме тези, които мислеха повече за другите. Имаше помен, имаше и огорчение.
Спирдон Спирдонов
С традиционни паметни прояви ще се запомни и тазгодишната Архангелова (мъжка) задушница. В София на 2 ноември заупокойната панихида беше отслужена от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища. Патриарх Даниил каза, че „ако Българската армия няма загубена битка и пленено знаме, то това е, защото воините са били възпитавани в дух на родолюбие, в дух на почит към своите родители още от бащиното огнище, в дух на уважение, на търпение и дух на милосърдие. По този начин, преборили се със своите слабости и със своите грехове, са се научили на дело, че благочестивият живот, който е повече за другите отколкото за себе си, носи истинско благо, надгражда човека и дава сили и вдъхновение за градивен живот“. На ритуала присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, представители на военно-патриотични съюзи и родолюбиви организации.
Имаше възпоменателни церемонии и зад граница. Делегация от Министерството на отбраната, водена от заместник-министър Радостин Илиев бе в българското военно гробище в село Цапари, община Битоля, в Република Северна Македония. Включиха се и курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“. Предния ден делегацията положи цветя пред паметника на 193-мата български офицери и войници край село Дреново, община Кавадарци, пред паметната плоча на загиналите български офицери и войници в българо-германското военно гробище в град Прилеп и пред паметника на загиналите български офицери и войници в двора на църквата в село Беранци, община Битоля.
За втора поредна година, с военен ритуал и заупокойна панихида в международното военно гробище „Мирча чел Бътрън“ край село Мирча вода, окръг Констанца в Румъния бе отбелязана Архангелова задушница. Инициативата е на Министерството на отбраната, а събитието се организира със съдействието на Посолството на Република България в Букурещ и Службата на военния аташе. Участваха и курсанти от НВУ „Васил Левски“. За първи път Архангелова задушница тук се проведе миналата година с участието на представители на Съюза на ветераните от войните на България. Във Виена паметта на загиналите български воини през Балканските войни и Първата световна война беше почетена от посланика на Република България в Република Австрия Н. Пр. Десислава Найденова-Господинова, военният и военновъздушен аташе полковник Йоан Павлов и служители на Посолството. Бяха поднесени венец и цветя на военния ни паметник в гробищния парк на столицата.
Прави изключително приятно впечатление активното участие на военните окръжия в тазгодишната Архангелова задушница. Техни представители бяха в столицата, областните и общинските градове, малките градчета, села и махали. Включиха се в над 70 поклонения пред героизма на българския войник. Обърнаха внимание на много военни паметници, за да не останат забравени. Получихме информация от цялата страна, за което благодарим. Почти навсякъде възпоменателните прояви бяха съвместно със СОСЗР, Съюза на ветераните от войните на България и други военно-патриотични организации.
Чест прави на съюзите на офицерите и сержантите то запаса и резерва, на ветераните от войните на България, на военноинвалидите и военнопострадалите и други, които не само участваха във възпоменанията, но и сами ги организираха. Впрочем, това е в кръвта на техните членове, не само в текстовете на уставите им. Имаше, обаче и
огорчение,
което не остана скрито. Когато преди 34 години възстановявахме Архангелова задушница, молехме всички да дойдат, казва председателят на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите младши лейтенант от запаса Петър Велчев. Сега се случва така, че някакви необясними причини участието на представители на военно-патриотичните съюзи на ритуала във Военния мавзолей – костница в столицата се ограничава чувствително. Очевидно, въведената система с поименните покани за запасни, резервисти, ветерани, военноинвалиди и военнопострадали не работи и не е преценена нейната ефективност в позитивен план. Огорчение има и от факта, че Министерството на отбраната се отказа от няколко години да кани представители на военно-патриотичните организации на провеждането на Архангелова задушница зад граница. Може би въпросът опира до средства. Лошото е, че вместо да се отваря към обществеността министерството се затваря в себе си, което едва ли е в полза на политиката, която трябва да провежда. И още нещо прави впечатление. Защо проявите на този ден са само на места, където са загинали български воини от Балканските войни и Първата световна война. Не виждаме, поне няма информация, за посещения на наши делегации на Архангелова задушница, например, в българските военни гробища в Сремски фронт, Вуковар, Харкан и т.н. Да се надяваме, че през следващите години няма да бъде така. Тук ще завърша с думите на патриарх Даниил, които цитирах в началото на информацията „благочестивият живот, който е повече за другите отколкото за себе си, носи истинско благо, надгражда човека и дава сили и вдъхновение за градивен живот“.
(Коментарът е публикуван в ноемврийския брой на в. „Българско войнство“. Снимка: МО.)