Какво се случва на 7 ноември 1885 г.?
07.11.2024 г.Българските войски не само отблъскват сръбските нападения, но минават и в настъпление.
Otbrana.com
Времето на 7 ноември 1885 г. било слънчево и меко като пролет. Мъглите се дигнали. И двете армии очаквали решителни боеве. Сръбските войски все още имат значително числено превъзходство в жива сила, а съотношението на артилерията е 2 : 1. Сръбското командване съсредоточава 40 000 души войска, а българските войски се попълват с нови и достигат 32 000 души. Опасявайки се за защитата на левия фланг, предвид настъплението на сръбската Моравска дивизия българското командване възлага на отряд под командването на капитан Христо Попов да я посрещне е спре. В 8 часа отрядът настъпва в посока с. Гълъбовци – Кърнул /дн. Делян/. Близо до с. Гургулят той се среща с първата сръбска колона – три батальона, една батарея и един ескадрон. Под командата на ротмистър Христофор Хесапчиев челните български части ги атакуват и разбиват. Сърбите трябва да отстъпят и левия фланг на Сливнишката позиция е защитен.
На десния фланг сръбските войски упражняват силен натиск най – напред да си възстановят загубения терен – вр. Мека Црев. Българските части контраатакуват. Командирът на Бдинския полк капитан Марин Маринов лично повежда бойците, но пада смъртно ранен. В помощ на бдинските и дунавските дружини се насочват плевенските дружини, подкрепени от една батарея, която сполучила да победи сръбските на южния склон на височината Три уши. Скоро настъпват и една пловдивска дружина и две струмски. Лют бой се води за Голямо Малово. Сърбите не издържат на удара. Хребетът Три уши, доминиращ на пътя Сливница – Драгоман, е овладян от българите. Това решава изхода от сражението.
В този бой българските войски са командвани от началника на артилерията капитан Олимпи Панов. Лично ротмистър Бендерев ръководи частите, които с контраатака отхвърлят сърбите на 8 км. Към 11 часа центърът на българските войски също минава в настъпление. Неговите основни сили се насочват по шосето Сливница – Драгоман. В подкрепа на плевенските и дунавските дружини в сражението е хвърлена и хасковската, пристигнала на 6 ноември, и сърбите са изтласкани от лявата страна на шосето към с. Ярловци.
Ожесточен бой се завързва на левия участък на Сливнишката позиция. Той е отбраняван главно от струмски и преславски дружини. Атаката е насочена срещу височината Вишая между с. Братушково и Гургулят. Сърбите отстъпват. Село Гургулят е освободено от първа дружина на І Софийски полк.
Тежките, но успешни боеве на войските от центъра и левия фланг облекчават настъплението на десния участък. Отрядът на капитан Паница разбива при Ропот и Комщица сръбските части, прониква на сръбска територия, извършва нощно нападение при с. Ржана, застрашава Царибродския проход. Така по целия южен фронт българските войски на 7 ноември не само отблъскват сръбските нападения, но минават и в настъпление.
(Материалът е част от публикация в bghistory.eu „Сръбско-българската война – 1885-1886 г.“)