Резервистките организации на Албания и България подписаха споразумение за сътрудничество

13.11.2024 г. Резервистките организации на Албания и България подписаха споразумение за сътрудничество

 Спирдон Спирдонов

Днес в Тирана бе подписано Споразумение за сътрудничество между на Националната асоциация на военнослужещите от резерва (НАВРА) и Съюза на офицерите и сержантите от запаса резерва (СОСЗР). Церемонията се проведе в района на Министерството на отбраната, където е и офисът на албанската резервистка организация. Документът бе подписан от президента на НАРВА подполковник от резерва Хомид Гояни и председателя  на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков. В него се предвиждат редица прояви за установяване на тесни връзки между организациите и обмяна на опит и становища по редица въпроси, свързани с военнослужещите от резерва. На срещата присъстваха още полковник от запаса Младен Младенов, заместник-председател на СОСЗР, подполковник от резерва Арбен Молай, генерален секретар на НАРВА, вицепрезидентите подполковник от резерва Лилиана Кономи (Меро) и подполковник от резерва Енвер Аждари, както и други представители от албанска страна.

Срещите през втория ден от визитата на българската делегация показаха, че тук Министерството на отбраната и Генералният щаб  разчитат много на подкрепата на Националната асоциация на военнослужещите от резерва и й осигурява всички условия за ефективна работа. Това стана ясно при разговорите със заместник-министъра на отбраната Дориан Тола, директора на Генералния щаб бригаден генерал Александър Пандо и началника на Центъра на набиране на военнослужещи полковник Фейдел Сироко. Както у нас, така и в Албания, стои сериозно въпросът за изграждане на необходимия Резерв на Въоръжените сили. Правят се редица постъпки в това отношение от политическото и военното ръководство на армията, включително и от законов характер. Търсят се най-добрите стимули за привличане на кандидати. Министерският съвет е одобрил законопроект, озаглавен "За организацията и функционирането на резервните сили в Република Албания". Той определя правилата за структуриране и управление на резервната служба на Албания, правата, задълженията и отговорностите на гражданите, държавните органи и частните субекти, участващи в мобилизацията. Резервните сили ще се състоят от 25% от действащите военнослужещи, приблизително 2100 души, като по този начин ще се осигури необходимият капацитет за бърза реакция при извънредни ситуации. Отчита се, че процесът няма да бъде лек, но както казаха от политическото и военното ръководство, за постигане на целта те се нуждаят от опита, предложенията и активността на тези, които са били в армията, т.е. на членовете на НАРВА.

Ген. Стойков сподели опита на България по набирането на кадри за резерва. Той удостои с почетни знаци на СОСЗР директора на Генералния щаб бригаден генерал Александър Пандо, началника на Центъра на набиране на военнослужещи полковник Фейдел Сироко и президента на НАРВА подполковник от резерва Хамид Гояни. Отправи покана към домакините за връщане на визитата в България. От своя страна президентът на НАРВА удостои с почетен плакет председателя на СОСЗР.

След обяд българската делегация посети новия Музей на Въоръжените сили на Албания, който се намира на около 8 км. от центъра на Тирана. Направиха впечатление неговите мащаби и богата експозиция в помещенията и района му.