Държавният глава удостои генералите Тотомиров и Стойков с Почетния знак на президента
15.11.2024 г.Церемонията бе с участието на курсанти от НВУ „Васил Левски“.
Спирдон Спирдонов
В присъствието на курсанти от втори до пети курс на НВУ „Васил Левски“ с началник бригаден генерал Иван Маламов държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров и генерал от запаса Златан Стойков за значимия им принос към развитието и укрепването на Въоръжените сили и националната сигурност на България. Церемонията се състоя днес в Гербовата зала на президентството. Отличията се връчват и по случай предстоящия боен празник на Сухопътните войски – 19 ноември, когато се отбелязват 139 г. от славната победа на българската пехота при Сливница. Така президентът продължава политиката за отдаване на необходимото уважение на тези, които са допринесли в годините за развитието на Българската армия. В навечерието на празник ана ВВС – 16 октомври, той награди с Почетния знак на президента дейци на военната авиация. Това бяха генерал от запаса Михо Михов и полковник от запаса Владимир Пампоров. Тогава на церемонията бяха поканени курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“.
В словото си държавният глава заяви, че за него е чест и удоволствие в навечерието на Празника на Сухопътните войски - 19 ноември, да удостои с Почетния знак на президента изявени командири и военни ръководители за техния достоен професионален и житейски път и значим принос за развитието на въоръжените сили и укрепването на отбранителните способности на страната. Той подчерта, че двамата генерали са отдали най-активните години от своя живот на свещената кауза за защита на родината и са изминали с чест, отговорност и всеотдайност своя път от командири на взводове до командващи на сухопътни войски и до най-високите звания и длъжности в българската армия – началник на Генералния щаб и Началник на отбраната Техните знания, професионализъм, лидерство и човешки отношения са качествата, заради които продължават и днес да се ползват с уважението на своите подчинени, бе категоричен върховният главнокомандващ на Въоръжените сили.
За генерал-полковник от запаса Тотомиров президентът посочи, че на него се е паднала тежката отговорност да формулира стратегията за отбраната на страната след разпадането на Варшавския договор и то в условията на тежки финансови и ресурсни ограничения. В тази сложна обстановка вие отдадохте енергия и сили за съхраняване на отбранителните способности и в същото време за отваряне на българската армия към западните страни, което трасира и пътя ни за членство в НАТО, каза държавният глава, обръщайки се към генерала. Подчерта и неговата заслуга за запазване на армията от вътрешно-политическите борби в страната.
С вашите знания, професионализъм и натрупан опит вие успяхте да преминете през отговорната задача да ръководите трансформацията на подготовката на системата за командване и управление, на системата за планиране и програмиране по стандартите на НАТО, каза президентът, обръщайки се към генерал от запаса Стойков. Посочи неговия принос за подготовката и организацията на нашите контингенти зад граница и за тяхната успешна ротация, с което се издигна и международният престиж на Българската армия и авторитетът ни като надежден член на Алианса. И днес, подчерта в обръщението си президентът към генерал от запаса Стойков, продължавате със завидна енергия и ефективност да ръководите Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Благодаря на двамата генерали за техните активни позиции по проблемите на сигурността и отбраната, за възпитанието на българската младеж в дух на патриотизъм и родолюбие, както и за активната им позиция по редица обществени въпроси, каза още в словото си държавният глава. Вярвам, че именно приемствеността между поколенията е важният фактор за развитието на боеспособна българска армия, заяви той. С благодарност се обърна и към техните близки, семейства и съмишленици за това, че са ги подкрепяли през цялото време по този труден и нелек път на българския офицер, за да достигнат до позициите и смелите решения, които са вземали.
Във връзка с участието на курсантите от НВУ президентът изрази увереност, че именно приемствеността между поколенията е важният фактор за развитието на боеспособна Българска армия. Това бе един и от акцентите в думите на благодарност от името на удостоените на генерал-полковник от запаса Тотомиров. Получава се така, отбеляза той, че тук с генерал от запаса Стойков сме миналото на армията, а курсантите - нейното бъдеще. Генералът поздрави курсантите, че са избрали този оттговорен и труден път да станат офицери в Сухопътните войски на Република България. Каза още, че за тази професия се иска голяма мотивация при много несгоди, за да служат на нашия народ и родина. И продължи: „За тази професия е необходим голям боекомплект от знания, опит, контактуване с почти всички обществени науки, за да бъдат подготвени за посрещане на всякакви изненади“.
Почетният знак на президента е признание и чест не само за приноса ни към Българската армия, но и за всички офицери, сержанти и войници, с които сме работили в гарнизоните в страната, заяви още генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров. За съжаление, отбеляза той, в последните години престижът на офицерската професия намаля, за което има много причини, но това ще се промени, защото държава, която не се грижи за своите офицери, е на загиване. От името на запасните офицери благодари на президента за издигането на авторитета на Българската армия и за това, че предпазва армията от „мераците на политиците да се намесват в кадровите разстановки на командния състав“.
Генералът подари на президента своята последна книга „Живот по гарнизони“. В нея, като своеобразен звет към онези, които се посвещават на военната професия, е препоръката му, че най-важното при изграждането на професионалната кариера е да се ръководят от чиста съвест и здрав разум. Той лично връчи книгата и на всеки курсант.
В церемонията участваха още заместник-председателите на СОСЗР бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, полковник от запаса Младен Младенов и полковник от запаса Чавдар Петров, председателят на Българска военнополицейска асоциация, която е колективен член на СОСЗР, бригаден генерал от запаса Иван Мечков, полковниците от запаса Владко Владов и Богомил Гълъбов, дъщерата на ген. Тотомиров подполковник доц. Цветелина Тотомирова от ВМА, секретари и съветници на президента.
По-рано през деня държавният глава Румен Радев проведе среща с курсантите от Националния военен университет, научихме от президентската институция.. Обучението в НВУ учи на дисциплина и силен войнски дух и ще зареди сърцата Ви с любов към най-святата кауза – отечеството, заявил президентът на бъдещите офицери и добавил, че тези добродетели се предават през поколенията още от опълченците и първите български капитани. Държавният глава припомнил емблематични исторически успехи на Сухопътните ни войски, постигнати благодарение на волята за победа и високия професионализъм на нашите предци.Той заявил, че съвременните военни конфликти налагат повишаване на изискванията към способностите и готовността на сухопътните войски, използването на нови технологии и укрепване на киберзащитата. България полага усилия за поетапно модернизиране на въоръжените ни сили, посочил президентът и подчертал, че той и екипът му са последователно ангажирани с темата за увеличаване на средствата за отбрана в държавния бюджет.
***
Генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров е роден на 14 април 1943 г. в село Раброво, област Видин. През 1966 г. завършва Висшето народно военно училище „В. Левски“ във Велико Търново с профил мотострелкови, през 1975 г. – Военна академия „Г.С. Раковски“, а през 1986 г. – Военната академия на Генералния щаб „Ворошилов“ в Москва. Офицерската си кариера започва като командир на мотострелкови взвод в 12 мотострелкови полк, гр. Елхово. Преминава през редица основни командни длъжности в гарнизоните Елхово, Айтос, Ямбол, Сливен и София до Командващ Сухопътните войски. През 1994 г. е назначен за началник на Генералния щаб на БА и е удостоен с най-високото военно звание „генерал-полковник“. Ръководи трансформацията на Българската армия от дивизионно-полкова към корпусно-бригадна организация в условията на тежки бюджетни ограничения и сложна вътрешнополитическа обстановка. От 1997 е съветник по националната сигурност на Президента на Република България до 2001 г., когато излиза в запаса. В цивилния живот се отдава на активна преподавателска и публицистична дейност. Пише книги и статии по проблемите и перспективите на Българската армия, военната професия и националната сигурност. Взема дейно участие в живота на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Генерал от запаса Златан Кирилов Стойков е роден на 17 март 1951 г. в с Църварица, област Кюстендил. През 1973 г. завършва Висшето военно общовойсково училище „Васил Левски“ във Велико Търново, през 1980 г. – Военна академия „Г.С. Раковски“, а през 1995 г. – генерал-щабна академия в Москва. Офицерската си кариера започва като командир на взвод в предния отряд на 19 мотострелкови полк в гр. Сандански. Преминава през редица основни командни длъжности в гарнизоните Сандански, Сливница, Благоевград, Пловдив и София до началник на Главния щаб на Сухопътните войски. Ръководи структурните реформи по План 2004 в Сухопътни войски, подготовката за влизане в НАТО и трансформирането на системата за планиране и програмиране. През 2006 г. е назначен за началник на Генералния щаб на БА и е удостоен с най-високото военно звание „генерал“. Ръководи трансформацията на подготовката и процедурите за командване и управление в Българската армия по стандартите на Алианса. През май 2009 г. е назначен за Началник на отбраната. Излиза в запас през октомври 2010 г. и се включва активно в живота на Столичната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. През 2012 г. става неин председател, а през 2017 г. е избран за Председател на Съюза, която длъжност продължава да изпълнява до момента.