Сухопътните войски празнуваха с чувство на изпълнен дълг
19.11.2024 г.Притесненията идваха от неяснотата по увеличението на възнагражденията. За тях четете във втората половина на информацията. Дано управляващите чуят за какво става дума, защото рискът за окомплектоването на армията не е за подценяване.
Спирдон Спирдонов
Пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война „Майка България“ край с. Гургулят, община Сливница, днес се събраха военнослужещи от Сухопътните войски от цялата страна, за да отбележат своя боен празник – 19 ноември. Честването бе посветено на 139 години от славната победа при Сливница и 146 години от създаването на Сухопътните войски на България. За да засвидетелстват уважение към достойната им служба за защита на Родината, дойдоха президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев, негови секретари и съветници, председателят на Комисията по отбрана в 50-ото Народно събрание Христо Гаджев и други депутати от новоизбрания, парламент, заместник-министърът на отбраната бригаден генерал от запаса Радостин Илиев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, постоянният секретар Антон Ластарджиев и други представители на политическото, военното и административното ръководство на МО и армията. Сред гостите бяха генерали и офицери от запаса и резерва, кметове от района, студенти от Военна академия „Георги С. Раковски“, ученици и други граждани.
Воинският празник е поклон към миналото и обещания към бъдещето, подчерта в приветствието си командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. Днес българските Сухопътни войски са толкова окомплектовани и толкова големи, колкото държавата ги е отгледала, посочи той. И продължи: Толкова подготвени, колкото ние се подготвим и колкото командирите подготвят военнослужещите, което е изцяло наша отговорност.“ Той пожела на всички здраве и дух, за да отстояват това, което нашите предци са завещали, което по неговите думи е „първа наша отговорност“. Кметът на Община Сливница Васко Стоилков поздрави участниците и подчерта, че Сухопътните войски имат много победи, но първата е точно тук, която е довела до защита на Съединението.
Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение и независимост и геният на нашите пълководци ще остане завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник – символ на безпримерна храброст и себеотрицание, заяви в словото си президентът. И продължи: „Младата българска земска войска постига бляскава победа над превъзхождащ съперник благодарение на устрема на своите капитани и невероятната смелост и жертвоготовност на българските воини да защитят съществуването и бъдещето на България“. Той бе категоричен, че независимо от промените през годините Сухопътните войски продължават да бъдат гръбнака на Българската армия и основен гарант за нашата сигурност и суверенитет. Сред съвременните предизвикателства обърна внимание на високото ниво на некомплект и отход на личен състав, на фона на нарастващи по обем и сложност задачи.
Върховният главнокомандващ заяви подкрепа на командването на Сухопътните войски за амбициозната визия за развитие. Той приветства ускоряването на закъснялата модернизация и ясното съзнаване, че тя представлява процес на дълбока трансформация, изграждане на цял комплекс от нови способности, единно информационно пространство, повишаване на оперативната съвместимост и ежедневни усилия на личния състав. В същото време изрази очакване за по-голяма ангажираност от държавното ръководство, за привличането и задържането на качествени млади хора в Сухопътни войски. Акцентира върху значението на професионалното развитие и кадрово израстване на военнослужещите, тяхната мотивация и създаването на необходимите условия за водене на съвременна бойна подготовка. И се обърна към военнослужещите така: „Вярвам, че ще успеете, защото във вашите вени тече кръвта на нашите славни деди – от Гургулят, Чаталджа, Дойран и Драва и не само – във вас продължава да живее техният дух и всеотдайност към България“. Благодари и на ветераните, пренесли през времето славните традиции и непобедимия български дух.
Днес Сухопътните войски постоянно доказват своето място в системата за национална сигурност и системата за колективна отбрана. Високото ниво на подготовка и професионализмът проличават в условията на новите рискове и предизвикателства на фона на кризи от различен характер, конфликти и войни с различен капацитет, които се водят само на няколкостотин километра от държавните граници на Република България“, отбеляза заместник-министър Радостин Илиев. Той изтъкна заслугите на военнослужещите и цивилните служители от Сухопътните войски за спечеленото уважение на обществото за помощта, която оказват при бедствия и аварии, както и за авторитета сред съюзници и партньори, изграден при участие в мисии и операции, и ги поздрави за техния избор да посветят живота си и кариерата си на служба на Отечеството.
Заместник-министър Радостин Илиев увери присъстващите на тържеството, че ръководство на Министерството на отбраната определя хората като най-важния приоритет и най-ценен ресурс в сектора за отбрана. „Наш основен стремеж са повишаване на възнагражденията и подобряване социалните придобивки за военнослужещите и техните семейства, извършвайки техническа модернизация и обновление, които да повишат бойните способности и да са източник за вашата професионална гордост. Целта е да осигурим предвидимост, устойчивост и най-вече самочувствие и сигурност във всеки от вас“, заяви той. „При сегашната среда на сигурност 2% от БВП за разходи за отбрана вече са крайно недостатъчни. На базата на опита от нашите съюзници и тенденциите за поскъпване на отбранителните продукти, бюджетът за отбрана следва да нарасне над това ниво. Амбициите на Министерството на отбраната са това да стане още с държавния бюджет за 2025 г.“, категоричен беше заместник-министърът на отбраната.
Сега за притесненията от неяснотата по увеличението на възнагражденията, които нямаше как да останат скрити. Става дума за евентуално неизпълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили за повишаване на възнагражденията на военнослужещите с около 30 процента от 1 януари 2025 г. Дано управляващите чуят за какво става дума, защото рискът за окомплектоването на армията не е за подценяване. Тревогата бе изразена много точно от заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, доскорошен командир на Сухопътните войски. „Към момента в Сухопътни войски има 900 подготвени документа за участия в обявения конкурс за приемане на войници. Ако решението на Народното събрание не бъде изпълнено по този начин, тези 900 човека ще изчезнат. По-лошото е, че след тези 900 изчезнали човека, ще има още 900 рапорта за напускане. Вследствие на това положението в Сухопътните войски ще бъде катастрофално, а за Българската армия – ужасно.“
Показателни бяха и думите на президента Румен Радев. В отговор на журналистически въпрос за проблемите пред Българската армия, свързани с недостига на хора, той припомни, че отдавна призовава не за спешни, а за аварийни мерки в тази насока, като акцентира и върху намаляващия брой кандидати за бъдещи офицери в армията, както и за войнишкия състав.
„Очаквам Народното събрание и правителството да си изпълнят обещанието, както е заложено по закон, за увеличаване на заплатите на военнослужещите от 1 януари“, заяви държавният глава. По думите му страната ни не може да си позволи, с оглед на усложнената среда на сигурност в региона, да допуска продължаване на отлива от армията. „Трябва да имаме силна и способна армия, на която да можем да разчитаме и най-важното в армията са хората“, посочи още президентът Румен Радев.
Връчени бяха десетки награди на действащи и запасни военнослужещи от министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски. С почетен знак на МО “Св. Георги“ – първи вариант за офицери бе удостоен генерал-лейтенант Михаил Попов. С почетна грамота и сертификат командирът на Сухопътните войски награди генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров и бригаден генерал от запаса Николай Караиванов. Гостите разгледаха представени в района на Пантеона образци на въоръжение и бойна техника на Сухопътните войски и фотоизложбата „Сухопътните войски са там, където има нужда от нас“.
Преди началото на тържественото честване офицерите, сержантите и цивилните служители от командването на Сухопътните войски, генерали от запаса, ръководили през годините най-големия вид въоръжени сили, представители на Асоциацията на Сухопътните войски и ученици от 10 и 11 клас от училища в София, Сливница, Елин Пелин и с. Гара Елин Пелин преминаха по стъпките на героите от Сливница до Гургулят. Поднесоха венци и цветя на местата, на които през 1885 г. са се провели най-решителните боеве от Сръбско-българската война.