Предлагат законови промени за пенсионирането на военнослужещи с недостигащ осигурителен стаж

21.11.2024 г. Предлагат законови промени за пенсионирането на военнослужещи с недостигащ осигурителен стаж

 Спирдон Спирдонов

В анализа на системата за задължителното пенсионно осигуряване Министерството на труда и социалната политика има препоръки, свързани и със законови разпоредби за придобиване право на пенсия от военнослужещи. Става дума за законово уреждане на специална хипотеза, даваща право на лицата по чл. 69 от КСО да се пенсионират при условията на първа категория труд при недостигащ стаж по чл. 69 от КСО. В момента Наредбата за пенсиите и осигурителен стаж определя, че лицата, които не са придобили право на пенсия по чл. 69 КСО поради недостигащ осигурителен стаж, могат да се пенсионират по реда на чл. 69б, ал. 1 и 2 КСО.

В практиката са установени множество случаи, се посочва в анализа, в които военнослужещи, които нямат общия и специален осигурителен стаж за пенсиониране по чл. 69 от КСО, но нямат и изискуемата по този член възраст, претендират да се пенсионират по реда на чл. 69б, ал. 1 от  КСО на още по-ниска възраст, с което се заобикаля нормативното условие, поставено в  наредбата. Поради това, въведеното изключение следва да бъде регламентирано в основния  закон, а не в подзаконовия акт по прилагането му.

Осигурителният стаж на лицата, изпълняващи длъжности или извършващи дейности по посочените в чл. 69 от КСО закони, регламентиращи работата на ведомствата от сектор  „Отбрана и сигурност“, е приравнен към първа категория труд. Тази разпоредба е специална спрямо нормата на чл. 69б от КСО, която урежда предпоставките за придобиване на право на  пенсия за осигурителен стаж и възраст от работещите при условията на първа и втора  категория труд.

Осигуряването на лицата по двете разпоредби бележи различия. За лицата по чл. 69 от  КСО се внася по-висока по размер осигурителна вноска (60,8%, съответно – 55,8% за родените  преди и след 01.01.1960 г.), която постъпва в специализирания фонд „Пенсии за лицата по чл.  69“ на ДОО. Работещите при условията на първа и втора категория труд, освен в ДОО,  подлежат на задължително осигуряване в професионални пенсионни фондове от II стълб на  пенсионната система с увеличен размер на общата осигурителна вноска – съответно с 12%  или със 7% според категорията на полагания труд.

Различни са и условията, при които лицата по двете разпоредби придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст:  член 69 от КСО предвижда, че военнослужещите, държавните служители по  Закона за Министерството на вътрешните работи, по Закона за специалните разузнавателни  средства, по Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, както и други  изчерпателно изброени в ал. 1, 2, 3, 5, 5а и 6 на този член лица, придобиват право на пенсия  при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж, от  които две трети (т.е. 18 години) действително изслужени като държавни служители по  посочените закони. Изискването за посочената възраст влиза в сила от 01.01.2016 г., а нормата  на чл. 69, ал. 9 от КСО предвижда, че от 31.12.2016 г. тя се увеличава от първия ден на всяка  следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на 55-годишна възраст. С оглед на  това изискуемата възраст за придобиване на право на пенсия по чл. 69, ал. 1, 2, 3, 5, 5а и 6 от  КСО от 1 януари 2024 г. е 54 години и 2 месеца и за двата пола; по чл. 69б, ал. 1 и 2 от КСО лицата, които са работили 10 години при условията на  първа категория труд, придобиват право на пенсия, ако са навършили възраст 47 години и 8  месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете, а лицата, които са работили 15 години  при условията на втора категория труд, придобиват право на пенсия, когато са навършили  възраст 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете. От началото на 2016  г. изискванията за възрастта за пенсиониране се променят, като тя се увеличава от първия ден  на всяка следваща календарна година с по 2 месеца за мъжете и с по 4 месеца за жените до  достигане на 55-годишна възраст за работещите при условията на първа категория труд,  съответно 60-годишна възраст – за втора категория. И в двата случая се изисква лицата да  имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете.

Въведеното изключение в разпоредбата на чл. 18, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж следва да бъде  регламентирано в закона като специалната хипотеза, която дава право на лицата по чл. 69  от КСО да се пенсионират при условията на първа категория труд, като се включи в КСО. Ефектът, според анализа, ще бъде намаляване разходите на фонд „Пенсии“.