Защитата на критичната инфраструктура се нуждае от адекватни мерки
10.12.2024 г.Това стана ясно на годишната конференция на АФСЕА, секция „София“.
Спирдон Спирдонов
Защитата на критичната инфраструктура е темата на годишната конференция на АФСЕА, секция „София“, която се провежда в ЦВК „Проблемът е стар, но третата и началото на четвъртата индустриална революция създадоха цифрови техники и технологии, които променят тотално обстановката. Цифровизираните критични обекти стават по-уязвими, но от друга страна могат по-добре, по по-различен и достатъчно ефективен начин, да бъдат защитени“, каза в началото полковник от резерва доц. д-р Симеон Краликов, почетен председател на АФСЕА секция „София“. Той информира, че предстои да се организират серия от дискусии, свързани именно с новите заплахи и със средствата за защита. Като примери посочи изкуственият интелект, цифровите двойници, безпилотните летателни апарати и др.
На въпроса „Коя инфрастрактура е критична и кое е критичното?“ отговори в пленарния доклад Константин Зографов. У нас, каза той, имаме определени 10 сектора критична инфраструктура, като има категоризация и определение единствено на стратегическите обекти. Това е дефинирало н правителствето постановление от 2009 г. Според него всяка инфраструктура, която нарушава нормалното функциониране на обществото, респективно на страната и на съюзите, в които членуваме, може да бъде определена като критична. Той смята, че трябва да се направи критичен преглед на съществуващото положение, актуализация на средствата, обектите и методите за осигуряване на тяхната сигурност и защита. На второ място, следва да се обединят усилията на държавната администрация, частния и неправелствения сектор, научно-изследователските звена при изучаване и адаптиране на опита на водещите страни и поуките от последните конфликти. И на трето място, внимателно преструктуриране на най-консервативната част на системата – правно-нормативната уредба и създаване на единен орган за координиране и управление на процесите в сферата на критичната инфраструктура.
Отговор на въпроса доколко темата е в полезрението на обучаемите е потърсен в емпирично изследване във Военна академия „Георги С. Раковски“. Поискахме мнението на хората на терен, каза бригаден генерал от резерва доц. Елислав Иванов от Института за перспективни изследвания на отбраната. Анкетата е обхванала 23 слушатели от факултет „Командно-щабен“. Посочен е бил широк спектър от фактори с подчертано деструктивно влияние, като хибридните заплахи, ядреното оръжие, диверсията, войната в Украйна и др. Подготвеността на държавата да се справи с тях се разглежда от средна до липсваща. Направени са и редица препоръки, като назначаване на компетентен състав в тази сфера, отработване на опасни ситуации, постоянни проверки на случаен принцип на готовността за реакция, изграждане на адекватна защита по модела 360 градуса, включително на способности във водната и подводната област, въвеждане на качествена апаратура за видеонаблюдение и засилване на физическата охрана.
Нормативната уредба и задачите на МВР по охрана и защита на критичната инфраструктура бяха представени от инспектор Любомир Чанков. Димитър Пенев и Емил Спасов от дирекция „КИС“ на МВР презентираха реално действаща система на вътрешното министерство за наблюдение на критичната инфраструктура. За необходимостта от Закон за защита на критичната инфраструктура говори д-р Бойко Миев, председател на УС на Българската асоциация за корпоративна сигурност. Такъв проект е бил подговен от неговата организация преди две години, изпратен е в Народното събрание, но реакция няма. Според него е наложително създаването на Държавна агенция „Киберсигурност“.
В края на първата сесия Константин Зографов, регионален вицепрезидент на АФСЕА интернешънъл за Югоизточна Европа и началникът на ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов подписаха Меморандум за сътрудничество. Морското училище има забележимо участие в проявата, която се организира от АФСЕА. Флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов бе модератор на втората сесия „Защита на критичната инфраструктура, методи и средства“. Сред участниците има курсанти – бъдещи морски офицери. Презентацията на заместник-началника по учебната и научната част на училището капитан I ранг проф. д-р Мирослав Цветков е на тема "Високите технологии в съюзния и националния сектор за сигурност и отбрана".
Форумът продължи с обсъждане на темите „Защитата на критичната инфраструктура, методи и средства“, „Киберсигурност на обектите от критичната инфраструктуа“ и „Нови технологии и критична инфраструктура“.